O Tinkoffu nemůžu říct křivé slovo, tvrdí Kreuziger. A Orica? Minimálně se naučím anglicky


Blíží se konec roku, takže jak hodnotíte letošní sezonu?
Určitě byla pozitivní. Po klidné zimě a náročné přípravě jsem do ní vstupoval s čistou hlavou. Z domácích závodů si nejvíc cením titulu mistra republiky a na zahraniční scéně jsem byl především velice spokojen s desátým místem v Tour de France. Po třech letech jsem se vrátil do elitní společnosti, což mně zvýšilo sebevědomí.

Jaká to byla pro vás léta ve stáji Tinkoff?
Na její adresu nemohu říci špatné slovo. Na majitele a hlavního sponzora Olega Tiňkova jsou různé názory, ale mně vycházel vstříc. Stál při mně i v mém známém složitém období. Chápal mě a pokud vznikly nějaké problémy, tak jsme je vždy v klidu vyřešili. Všechny jeho názory měly hlavu i patu. Už loni pak přišel s informací, že koncem letošního roku chce skončit, což považuji za seriozní a jen málokterý sponzor by se takto zachoval. Dal tak všem cyklistům čas na získání jejich nového působiště.
Proč jste zvolil právě stáj Orica?
Po úvahách se svým manažerem vyšla Orica jako jednička hned z několika důvodů. Její oficiální sídlo je ve Švýcarsku a to druhé pak v Itálii, což jsou pro mě přijatelné vzdálenosti. Dále se mně líbí ambice tohoto týmu, který každým rokem častěji na sebe upozorňuje. Velice příjemné bylo i jednání se sportovními řediteli této stáje a v neposlední řadě budu mít možnost naučit se anglicky, což může být pro mě v dalších letech užitečné. Věřím, že jsem se rozhodl správně.
Co vám napovídá malé nahlédnutí do vašeho nového prostředí?
Mají tam dost mladých cyklistů, kterým bych měl při svých zkušenostech pomáhat. Jsou tam však i výborní jezdci. Například Kolumbijec Chaves byl na letošním Giru druhý a Brit Yates na Tour de France čtvrtý. V týmu je samozřejmě nejvíc Australanů, ale také Slovinec, Španěl, Kolumbijec a teď i Čech (smích).

Co vás ještě čeká do konce roku?
V říjnu dovolená. V listopadu pak zahájím přípravu, hlavně na horských kolech a na lyžích. Síly chci sbírat na sjezdovkách. V prosinci bych se měl vydat za teplem na Mallorku či Kanárské ostrovy.
A jaký předběžný program máte na příští rok?
Rád bych se zaměřil na jednotýdenní závody. Z těch největších bych nerad chyběl na tradičním Kolem Švýcarska a potom samozřejmě na Tour de France, na níž bych rád vylepšil loňskou "desítku.“ Bylo by skvělé, kdyby se mi podařilo dojet až na stupně vítězů.  

Nejčtenější zprávy