Hypotéky překonávají další rekordy. Úroky ještě klesly, zájem o nové úvěry roste k 200 miliardám


Praha – Průměrná úroková sazba nových hypoték v Česku klesla na 1,82 procenta, což je dosud nejnižší hodnota v historii. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Rekordně levné hypotéky nadále lákají k pořízení nemovitosti na úvěr, ať už na bydlení, či investici. A na objemech nových hypoték je to znát. V září si lidé do bank přišli pro hypotéky za téměř 20 miliard korun.

Za prvních devět měsíců banky sjednaly hypotéky za téměř 160 miliard korun, což už překonává roční objem většiny předchozích let. Letošní rok tak míří za absolutním rekordem, který zatím drží rok 2015 se součtem smluv v hodnotě 190 miliard.
Průměrná sazba u hypoték za poslední rok spadla o 0,3 procentního bodu, když loni v září byla na 2,11 procenta. Pod dvě procenta se dostala poprvé letos v březnu a od té doby dál postupně klesá.
Lidé do bank pro úvěry na bydlení ženou i rostoucí ceny nemovitostí, které také zvedají průměrnou výši hypoték. Ta se v září zastavila těsně pod hranicí dvou milionů korun (1,996 milionu korun), a meziročně tak vystoupala zhruba o 140 tisíc korun.
Hypoteční trh nyní prochází výraznými změnami. Od října banky podle doporučení ČNB nemají prodávat takzvané stoprocentní hypotéky – lidé by vždy měli bydlení financovat alespoň z pěti procent z vlastních peněz. Od listopadu se pak mění pravidla u daně z nabytí, kterou začne platit kupující a podle expertů se tím zvedne pořizovací cena. A od prosince začne platit nový zákon o úvěrech, který kromě jiného umožní snadnější předčasné splacení hypoték.
Experti se ale shodují, že kdo má vybraný byt nebo dům, nemá na co čekat. Banky předčasné splacení u hypoték nabízejí již dnes, i když s různými podmínkami, takže je třeba pečlivě vybírat.

Nejčtenější zprávy