Když chcete mít panenskou pláž jenom pro sebe

Když chcete mít panenskou pláž jenom pro sebe


Vydejte se do Mosambiku. I když si toho v Evropě všimlo jen pár lidí, Mosambik překročil stín své minulosti. Média budou ze setrvačnosti ještě dlouho psát o Mosambiku jako o zemi, kde číhá nebezpečí na každém kroku. Zažila to každá země, která se zbavovala minulosti. Zažily to Barma (Myanmar), Kambodža, Uganda, zažívá to Kolumbie a Etiopie. Jenže lidé, kteří rádi cestují, jsou vždy alespoň jeden krok před médii, dva kroky před masovou turistikou a kilometr před politiky. Mosambik si zaslouží pozornost – zvláště jeho ostrovy a pobřeží.


Vy, pláž a Indický oceán


Ideální doplněk k návštěvě Jihoafrické republiky


 


2 000 lvů v Krugerově národním parku dává velkou naději na dobrý snímek.


FOTO: archiv autora


Zdálo by se, že se do Jihoafrické republiky vešel celý svět. Často se to také o Jihoafrické republice říká. Je to hodně blízko pravdy, ale celá pravda to není. Jihoafrická republika nemá žádné místo, které by bylo opravdu dokonalé pro odpočinek u moře. Je to paradox při mnoha tisících kilometrů pobřeží dvou oceánů, ale je to tak. Proto se White Pearl nabízí jako velmi dobrý doplněk k pobytům v Jihoafrické republice. Zvlášť pro ty, kteří navštíví Krugerův národní park a jeho okolí.


Problémy s vízem


Zatím se nedaří vyřešit problémy se získáním víza pro vstup do Mosambiku. Nejdou získat na hranicích, jak tomu bylo ještě nedávno, ale musí se vystavit v Berlíně. Přesto stojí za to, tuhle překážku překonat a do Mosambiku se vydat.


Tajemství ukryté nedaleko hranic


Pouhých 25 km od hranice s Jihoafrickou republikou a necelých 100 km na jih od hlavního města Maputa vybíhá do Indického oceánu malý poloostrov, spíše výběžek do moře. Jeho pobřeží lemuje několik kilometrů dlouhá písčitá pláž. Celý výběžek a velká část okolního pobřeží jsou pokryty zvláštní směsicí písečných dun a divoké buše. Krajina nedotčená po celé věky. Tak nějak viděl pobřeží Mosambiku Vasco da Gama, když k jeho pobřeží připlul v roce 1498 jako první Evropan. Na severní části výběžku vyrostlo nedávno 21 vil a hotelové zázemí pro hosty, kteří chtějí objevit tajemství nedotčeného, panenského pobřeží Indického oceánu. White Pearl Resort. Nečekané zjevení v opuštěné krajině.


Panenskou pláž máte prakticky jenom pro sebe.


Panenskou pláž máte prakticky jenom pro sebe.


Zbytek světa neexistuje


Nejste sice na opuštěném ostrově a nejbližší civilizace je několik desítek kilometrů od vás, ale přesto máte pár minut po příjezdu pocit, že zbytek světa přestal existovat. V první chvíli vám ten pocit až trochu sevře žaludek a potřebujete se zhluboka nadechnout. Za to může ta nekonečná dálka Indického oceánu, která se před vámi otevírá. Vlny, které narážejí na pláž, a úplně odlišný zvuk, který vás obklopuje. Sedíte v křesle na své terase nebo na písku na pobřeží a chvíli si s tím vším nevíte rady. Úplně tu chybějí zvuky civilizovaného světa. Dominantní je hluk oceánu. Pak vydechnete a uvědomíte si, že právě proto jste sem přijeli – abyste si odpočinuli, totálně vypnuli a užili si toho, že svět je tam někde za písečnou dunou, za pobřežními skalisky, prostě někde tam v dálce – a protentokrát vám dá alespoň na chvíli pokoj.


Když vás začne honit mlsná.


Když vás začne honit mlsná


 Když vás začne honit mlsná


Možná to znáte také, jakmile vypnete a začnete odpočívat, začnou se probouzet chuťové buňky a musíme se začít rozhlížet po něčem k snědku. Ne, nemáme hlad, o hladu to není. Máme chuť! Když jsme sami, je to jednoduché, prostě se sebereme a na něco si zajdeme. Když jsme s někým, začneme se ošívat. Je nám to trochu trapné, ale nakonec stejně podlehneme. Přichází nevinné: „Nezajdeme na kafe (čaj, džus, panáka, něco k pití….)?“ A je to! Ať se to stane ráno, v poledne, nebo večer, ve White Pearl s tím počítají a na gastronomii se hodně soustředí. Resort patří Jihoafričanům a Jihoafričané si na dobré jídlo a na dobré pití velmi potrpí. Navíc umějí vařit stylově a velkoryse pro všechny typy hostů. Jídlo a pití je nedílnou součástí radosti ze života.I společné prostory nabízí místa k odpočinku.

I společné prostory nabízejí místa k odpočinku.


Na své si přijdou i potápěči


Kolem nedalekých korálových útesů se nerojí žádné hordy potápěčů ani v okolí nekotví desítky lodí. Potápění v této oblasti je klidné, uvolněné a téměř privátní. Každý si tedy může v klidu užívat své vlastní tempo a nemusí se nikomu přizpůsobovat. Jste ponořeni u korálového útesu v Indickém oceánu a podle toho také vypadá podmořský život. Útesové ryby, želvy, ale i některé druhy žraloků. Hlavní sezóna pro potápění je od října do února, ale dobré podmínky jsou i v březnu a často až do poloviny dubna.


Od prosince do února připlouvají želvy, aby kladly vajíčka do teplého písku. V té době jsou zakázány projížďky na koních po pláži.

Od prosince do února připlouvají želvy, aby kladly vajíčka do teplého písku. V té době jsou zakázány projížďky na koních po pláži.


Když se 25 tun živé váhy vznese nad hladinu zatají dech i největší skeptik.

Když se 25 tun živé váhy vznese nad hladinu, zatají dech i největší skeptik.


S velrybami na dotek


V červenci připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby. Tady rodí svá mláďata. Můžete je pozorovat podél celého pobřeží od Kapského Města až po střední Mosambik. Majestátní keporkakové připlouvají i do vod u White Pearl. Pozorovat je z lodě z bezprostřední blízkosti je veliký zážitek. Je fakt, že pro nás, Středoevropany, je v červenci a v srpnu na pobřeží Mosambiku zima a nevlídno. Je lepší počkat do poloviny září, kdy už je teplo, všechno kvete a velryby začínají rodit mladé. Poslední velryby odplouvají na přelomu září a října. Někdy zůstávají až do začátku listopadu, ale nedá se na to spoléhat. Potápěčské centrum ve White Pearl má speciální povolení a může denně odvézt až osm hostů do mořského přírodního parku k pozorování delfínů. Strážci mořského parku pečlivě monitorují pohyb všech lodí a aktivity návštěvníků. Je to důsledek zvyšující se zodpovědnosti mosambických institucí ve vztahu k přírodě. Poučeni zkušenostmi sousední Jihoafrické republiky začínají své přírodní bohatství chránit. Vůbec to není ideální stav, ale je to hodně velký krok od lhostejnosti z doby nedávno minulé.


S výhledem na moře si architekti pohrály v každé vile.

S výhledem na moře si architekti pohráli v každé vile.


Což takhle dát si vanu s výhledem na moře?

Což takhle dát si vanu s výhledem na moře?


 Střecha nad hlavou


White Pearl je typickým příkladem glampingu nebo safari stylu. Všechny vily jsou začleněny do okolního terénu s velikým respektem k lokalitě a přírodě. Kouzlo tkví samozřejmě především v dokonale vybraném místě. Mírný svah nad panenskou pláží umožnil architektům najít pro každou vilu prostor, který zajistí dokonalé soukromí a výhled na moře. Šest vil má přímý vstup na pláž. Každá vila má terasu s malým bazénkem (některé jsou vyhřívané pro období července a srpna) a i interiér je vytvořený s jediným cílem, podpořit pocit odpočinku, pohody a africké pohostinnosti. Rafinovaně uspořádané umístění koupelen umožňuje výhled na moře přímo z vany a u většiny vil je výhled na moře přímo z postele. Wi-fi, satelitní televize se vstupem pro ipod, to je ústupek moderní době. Původně byla koncepce bez těchto vymožeností, ale nakonec se raději udělal ústupek, aby šok z odloučenosti nebyl tak velký.


Divokou večerní zábavu ve White Pearl nečekejte. Romantiku ano.

Zábavu nečekejte


Jste na konci světa, takže nečekejte žádnou zábavu. Las Vegas je na úplně jiné planetě a večerní procházka od hospůdky k hospůdce, jak ji znáte z Řecka nebo Thajska, se na pobřeží Mosambiku zdá jen jako pohádka na dobrou noc. Jste tu jen sami se sebou a musíte s tím počítat. Na druhou stranu jsou všichni připraveni udělat z nouze ctnost. Chcete si udělat piknik na pláži – skvělé – vybavené piknikové koše jsou k dispozici. Chcete si udělat romantickou večeři ve dvou s výhledem na moře – není nic jednoduššího. Personál umí pracovat s detaily, takže se žádná romantická věc nezvrtne v trapnost. Ideální místo pro milence, novomanžele a romantiky.


Nejčtenější zprávy