Motor v kole je nebezpečnější než doping. Češi Belgičanku podezřívali


Praha - Může změnit cyklistickou historii. Ale určitě ne tak, jak by si sama přála. Devatenáctiletá cyklokrosařka Femke van den Driesschová se může stát první závodnicí dějin, kterou autority usvědčí z technologického podvodu.
Talentovaná Belgičanka byla po sobotním závodě světového šampionátu v kategorii do 23 let obviněna z použití motorového pohonu uloženého uvnitř rámu kola.
U nevšední události v belgickém Zolderu byli i Češi. A trenér reprezentace Petr Dlask serveru Aktuálně.cz řekl, že belgická závodnice budila podezření už před týdnem během Světového poháru v nizozemském Hoogerheide.
Kolo měla upravené jinak, než je obvyklé
"Už tam si o tom holky povídaly, kolo měla upravené trochu jinak, než je obvyklé. Zarazilo nás to. Navíc už na začátku závodu dokázala ujet největším favoritkám, zkušeným třicetiletým matadorkám, třeba o padesát nebo sedmdesát metrů," informoval Dlask. "Už tohle o něčem vypovídalo," dodal.
Dost možná šli kontroloři UCI (Mezinárodní cyklistická unie) v sobotu při klání MS do 23 let najisto. Už po prvním okruhu odebrali Van den Driesschové kolo a pomocí zbrusu nové technologie objevili v rámu motorek. Když sundali sedlo, uviděli elektrické dráty.
"Pro náš sport to vůbec není dobré, to je jasné. Nechci to nějak hodnotit, ale mrzí mě to o to víc, že se jedná o mladou závodnici," poznamenal Dlask. Belgičanka se po závodě dušovala, že kolo nebylo její a že ho v závodě vůbec nepoužila.
Chyba kontrolorů? Málo pravděpodobné
Podle názoru prezidenta Českého svazu cyklistů a člena UCI za cyklokros Mariána Štětiny se s největší pravděpodobností jedná pouze o výmluvu.
"Neumím si vůbec představit, že by se v depu objevilo kolo, které nebylo určeno pro závodnici. Hned jak sesedne z kola, tak přichází kontrola. Rozhodčích tam sice není moc, ale kontroly právě tohoto typu podvodu jsou teď o dost přísnější a kontroloři se na to soustředí. Myslím si, že tady chybu udělat nemohli," řekl Štětina v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
"Je jasné, že se bude nějakým způsobem obhajovat, ale to podezření tam bylo už dřív a teď se jen potvrdilo. Uvidíme, jak dopadne další vyšetřování," doplnil Dlask.
Podvod zřejmě selháním jednotlivce
V názoru, zdali je podvod individuálním selháním Van den Driesschové, nebo může jít o systematickou záležitost belgického cyklokrosu, jsou Štětina a Dlask zajedno. Oba druhou možnost v podstatě vylučují.
"V žádném případě to nebude vina Belgičanů, o tom jsem přesvědčen na 99,9 procenta," podotkl Štětina. "Belgičané mají na špičce náskok, jsou odskočení ostatním, nemohli by si dovolit takhle hazardovat se svou pověstí. Navíc když vědí, že teď probíhají přísné kontroly. A ještě na tak velké akci, jakou je MS. Byla to samostatná akce závodnice," souhlasil trenér Dlask.
S takovou verzí koresponduje i fakt, že van den Driesschová po odebrání prvního kola obkroužila jen další tři okruhy a pak závod vzdala, údajně kvůli přetrženému řetězu. Na šampionátu přitom patřila mezi největší favoritky.
Technologický doping: Budoucí hrozba
UCI v loňském roce jasně nastavila pravidla pro takzvaný mechanický doping. Belgické závodnici tak hrozí zákaz činnosti po dobu minimálně šesti měsíců a finanční pokuta v rozsahu 20 až 100 tisíc švýcarských franků. Pokud se prokáže provinění týmu, je ve hře rovněž šestiměsíční suspendace a obrovská pokuta v rozmezí od 100 tisíc až do milionu švýcarských franků.
"Tresty jsou nastavené a jsou opravdu přísné. UCI bere technologický doping jako velkou hrozbu do budoucna. Hrozbu, která je možná ještě nebezpečnější než dopování. Přece jen medicína se vyvíjí tak, že doping je teď už velmi snadno odhalitelný, naopak co se týče různých motorků, není to odhalení zase tak snadné. Když se třeba kolo odnese pryč pod krytím defektu, dá se to pak špatně zjistit," vysvětlil Marián Štětina.
Další vyšetřování případu bude následovat a český cyklokros jej bude bedlivě sledovat. Už proto, že v případě zpětného trestu pro van den Driesschovou mohou Češi získat bronzovou medaili z loňského mistrovství Evropy.
"Czeczinkarová skončila na čtvrtém místě, takže pokud by se výsledky nějak zpětně upravovaly, měli bychom medaili," konstatoval Dlask.

Nejčtenější zprávy