Spánkový doktor i kaplan. Česká výprava do Ria bude čítat na dvě stovky lidí


Praha - Česká olympijská výprava do Ria de Janeira rozhodně neplánuje nic podcenit. Do olympijské vesnice si s sebou přiveze nejen speciální matrace či vlastní ultrazvuk, ale třeba také kněze či spánkového doktora.
"Sport je dnes obrovsky vyrovnaný. A rozhodují opravdu detaily, díky nimž jste o kousíček třetí, a ne čtvrtý. A kdyby tyto věci měly trochu pomoct jen v jediném případě, tak se to vyplatí, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf české výpravy Martin Doktor.
Ve výpravě bude až 200 lidí
Kdy jste byl v Riu naposled?
Já osobně, když to bylo rok do zahájení, v srpnu loňského roku.
Co jste viděl, kdyby se to mělo shrnout?
Z médií člověk chytá zprávy, že ještě něco není hotového, co by už mělo. Musí se určitě ještě zapracovat na infrastruktuře, transportním systému. To jsou asi ty hlavní věci.   U všeho, co teď třeba ještě není hotové, si každopádně umím představit, že to včas hotové bude. Před startem her, nikoliv až na hrách.
Brazilci jsou k tomu moc příjemní lidé. Z pohledu Evropana je sice trochu složitější navyknout si na jejich nedochvilnost, ale je jasné, že až bude olympiáda, přeřadí na naše myšlení. Skvělý je jejich temperament. Myslím, že málo se ví, že ve velkém sportují. Sport je tam obrovsky populární.
Česká mise je logicky také v plném proudu příprav.
Ano, chystáme dopravu lidí a materiálu na místo. Vymýšlíme, jaké věci pořizovat přímo na místě. Těch věcí je moc. Znovu tam poletíme na týden v březnu. Na to je pak napojeno X věcí, které neřeším přímo já, ale skupiny mých kolegů. Věci, jako je Český dům, zázemí pro hosty a fanoušky. Já se starám hlavně o sportovce a jejich doprovod.
Kolik to je - bude - lidí?
Zatím se to špatně odhaduje. Dobíhají některé kvalifikace. Zhruba bychom se ale měli pohybovat kolem čísla z Londýna. Tehdy šlo o 133 lidí. Tedy pokud jako poslední možný kolektivní sport uspějí a na hry se dostanou basketbalisté. Jinak to bude do 120 sportovců. A celková výprava bude představovat zhruba 200 lidí.
Rozhodnout může i kaplan
Kdo všechno bude v týmu, ve výpravě?
Asi například i kaplan, psycholog, spánkový doktor. Nechceme nic podcenit a všechno toto má podle nás smysl. Na duchovního jsme v českých výpravách nebyli v minulosti zvyklí. Jsme ateistický národ. Ale vidíme v tom důležitost. Sport je dnes obrovsky vyrovnaný. A rozhodují opravdu detaily, díky nimž jste o kousíček třetí, a ne čtvrtý. A kdyby tyto věci měly trochu pomoct jen v jediném případě, tak se to vyplatí. Víme například, že klíčovým faktorem úspěchu je zdravý spánek. Neříkáme, že v olympijské vesnici jsou špatné matrace. Když se ale sportovcům povede přivézt to nejlepší, kvalitní zdravotní matrace, proč to nezkusit? Nabídli jsme dokonce teď některým sportovcům, že jestli chtějí, stejné matrace, které budeme posílat do Ria, mohou od ledna zkoušet doma.
Ještě nějaké další novinky?
Snažíme se na maximum zajistit a vybavit si naši medicínsko-rehabilitační zónu. Nad rámec lékařské a fyzioterapeutické asistence pro všechny olympioniky na sportovištích a ve vesnici. Pokusíme se dovézt si vlastní špičkové přístroje. Vysokofrekvenční laser, ultrazvuk. Není to vůbec snadné kvůli všem různým povolením a tak dále.
K ruce vám budou i místní asistenti.
Ano, brazilských dobrovolníků bude víc. Přesný počet, jestli jich bude šest, nebo devět, se určí, až bude známo konečné číslo počtu členů naší výpravy. Tři takovéto pomocníky, dobrovolníky, si můžeme určit a vybrat sami. Jinak to funguje tak, že do systému nacvakáte počet mužů a žen v jednotlivých sportech. Na konci vám z tabulky vyskočí kolik asistentů, kolik postelí, kolik extra akreditací, aut a podobně od pořadatelů dostanete.
Letadla zajistí Czech Air Force
Začínají se množit komentáře, že poměrně nesnadná bude doprava do Ria, nejen samotných sportovců, ale i vybavení, sportovního náčiní...
Ano, to je problém. Je to daleko, je to jiná země s jinými předpisy na vše. Cargo cesty jsou navíc velmi frekventované a to zvedá ceny přepravy. Dostaneme ale lidi i věci do místa.
Nedávno se také uvažovalo o tom, sdílet dopravu s jinými evropskými olympijskými výbory a jejich misemi. Dohodlo se něco?
Bohužel to končí na tom, že každý národní olympijský výbor má jiný požadavek na to, kdy tam být. Měli jsme nabídku od rakouského olympijského výboru. Cenově to nedávalo zas tak velký smysl. A nepotkali jsme se v termínech. Prioritně tedy půjdeme cestou vlastních charterových letů. Budeme jich mít pět v průběhu celých her. Tři zajistí charter Czech Air Force. Spolupracovat budeme i s Travel Service a ČSA. Ač všechna letadla z Česka musí letět s mezipřistáním, pořád celková doba, kterou lidé takto stráví na cestě, je kratší než u komerčního letu. Přímý let z Prahy do Ria neexistuje, přestupuje se ve Frankfurtu, Londýně nebo Lisabonu. Cesta se natáhne, nestihne se přestup a podobně. Mít vlastní lety je proto jistější. Abychom co nejvíc ušetřili za přepravní náklady, vybavení pro misi budeme posílat s co největším předstihem, část potřebných věcí se pak pokusíme pořídit na místě. Čističky vzduchu, elektrické odháněče hmyzu a podobně. Místa, kde se bude bydlet, jsou kompletně nová, bude tam problém s prašností, víme, že někteří naši sportovci mají problémy s astmatem. Jak říkám, nechceme nic podcenit. S hmyzem se teď objevily problémy s virem zika. I to musíme mít na zřeteli.
Takže jedna z největších výzev pro všechny výpravy a organizátory olympiády bude boj s komáry.
O problémech s komáry a řadou nemocí, které přenášejí, jsme věděli. Virus zika je ale nová věc, situace se vyvíjí každým dnem. Šéfdoktor Neumann je ve spojení s ministerstvem zdravotnictví a s Mezinárodním olympijským výborem a snažíme se pak vždy o nových zjištěních informovat všechny naše sportovní svazy.
Sorry, televize nebudou
Na co se jinak bude muset dávat největší pozor?
Kromě standardní ostražitosti, která je na všech těchto soutěžích, bude asi moudré pohybovat se v bezpečném perimetru sportovišť a olympijské vesnice. Rio není příliš bezpečné místo. Sportovci by měli mít na paměti, že jsou tam od soutěžení a soustředění se na svůj výkon. Samozřejmě nebudeme nikomu nic zakazovat. Bezpečností pravidla ale sportovci znají, cestují po světě. Když půjdete do města v Riu nebo Mexico City, ostatně i ve velkém evropském městě, musíte si dávat pozor na některá místa. A musíme dávat pozor na všechna možná zdravotní rizika. Kromě viru zika víme o horečce dengue, proti které neexistuje očkování. Šéflékař výpravy Jiří Neumann už zhruba rok intenzivně spolupracuje s Českou vakcinologickou společností a je v obraze ohledně všech rizik, prevence i řešení.
Bude to nákladná výprava? Už kvůli té spoustě věcí, které česká mise dřív neřešila, kvůli vzdálenosti samozřejmě.
Všechny výpravy na hry, které máme před sebou, budou nákladné. Pchjongčchang, Tokio, Peking, pak snad přijde něco bližšího. Ale půjde asi o nejdražší hry, jaké Český olympijský výbor pořádal. I v porovnání s Vancouverem, Pekingem. K tomu oproti původním propočtům náklady Ria ještě porostou. Rio totiž šlo do soutěže o olympiádu s nějakou nabídkou a postupně malinko upouštějí od věcí, které slíbili. Příspěvky na dopravu a podobné věci snad budou platit, ale jde o detaily. Například v srpnu nám tvrdili, že v každém apartmánu bude televize. Mladí lidé a sportovci se na televizi nedívají, ale na olympijské programy, na své kolegy a kamarády by koukali. Celou dobu vám tvrdí, že televize tam budou a před měsícem poví: "Sorry, televize nebudou.“ My to budeme chtít zajistit, bude to stát nějaké peníze. A tak je to s řadou věcí.
Bydlení už jste viděli?
Ano. Viděli jsme vzorové ubytování, dokonce přímo v našich prostorách. Měli jsme tam teď i architekta, který nám bude pomáhat s výzdobou, atmosférou toho bydlení. Bydlení je malinko jiný koncept, než bývalo zvykem. V Brazílii jsou bydlení často uspořádána do kondominií. To kondominium má třeba dva domy, k tomu bazén a další atrakce pro rekreaci. Těch kondominií bude víc pohromadě a k tomu provizorní servis v podobě jídelny. Bude tam obrovský stan s jídelnou, který se pak po hrách zruší. Jsou to pěkné apartmány, které z velké části už jsou prodány do užívání po hrách. Což je kontrast se Soči. Protože tam ještě nebyla hotová olympijská vesnice při startu her, dodělávali se dlaždičky a další věci ještě v prvních dnech olympiády. Tady jsem měl pocit, že bude všechno připraveno.
Co strava?
Bude klasická jako vždy a všude. Různé typy kuchyní, italská, asijská, jihoamerická. Přímo v jídelně nebude McDonald´s. Řada sportovců to jistě obrečela. U jejich výdejů byla vždycky největší fronta. Na jídle se ale myslím nedá nic zkazit.
Jak bude vypadat český dům?
I když není v mé gesci, tak to vím. Bude to fajn místo pro setkávání sportovců, fanoušků, novinářů. Je to blízko olympijské vesnici, v oblasti Barra. V bezpečné zóně za security, plotem. V domě bude i studio České televize. Nakonec oproti původním plánům nebude na střeše té budovy. Je na ní vzduchotechnika, která by rušila. Studio bude umístěno před českým domem, ten bude v pozadí záběru.
Medaili může přivézt třicet lidí
A velkolepěji než Letná má být pojato i Lipno. Co je nového v přípravách fanouškovského parku v Česku?
Letná potvrdila, že toto je správný směr. Je to možnost, jak přitáhnout fanoušky českého sportu nejen k tomu, aby fandili, ale i sportovali. Bude tam řada sportů k vyzkoušení. Jen mě mrzí, že to zase osobně nezažiju. Pro sportovce, kteří byli v Soči a viděli, kolik lidí se sešlo, aby je sledovalo, to bylo moc příjemné. Kromě Lipna se plánuje v menším i Plzeň, Pardubice a Ostrava. Propojení s Riem zajistíme i tak, že sportovci se vždy po návratu z Ria budou snažit hned po příletu jet pozdravit fanoušky na Lipně.
S čím se do Prahy, resp. na Lipno, chcete z Ria vrátit?
Mám teď v hlavě z fleku třicet lidí, kteří podle mého názoru, když vše klapne, můžou mít medaili. Můj předchůdce pan Dvořák vždy říkal, naděje se musí vydělit třemi. To bychom byli na úrovni počtu medailí z Londýna, což by bylo skvělé.
Co za účast a úspěchy sportovci dostanou?
Ubytování, stravu, dopravu, ošacení a vše ostatní. I kapesné. Plus odměny samozřejmě. Ty se ještě neschvalovaly. Budou ale minimálně tak vysoké, jaké byly v Londýně.
Co pro vás jako šéfa mise a organizátora výpravy bude úspěch?
Byl jsem v Atlantě, Sydney a Aténách jako závodník. V Londýně jako šéf kanoistů. V Soči už jako šéf olympijské mise. Vím, že to bude náročný měsíc. Do toho se musí připravovat i jiné věci, nejen Rio. Byli jsme nedávno v Koreji pro informace o hrách v roce 2018. Sháněli jsme ubytování. Před pár dny tu byla delegace z Tokia. Krom toho za týden odlétáme na mládežnickou olympiádu do Lillehammeru. To je 70 lidí, 43 sportovců, které musíme vypravit a postarat se o ně. Každý lichý rok, který vypadá na pauzu, tak jsou zimní a letní edice Evropských olympijských festivalů mládeže. Do toho nově Evropské hry. V roce 2017 Světové hry - soutěže neolympijských her a plánujeme i účast na další nové události - Světových plážových hrách.
Ale abych odpověděl. Neměli jsme nikdy žádný vážný zdravotní problém. Běžná zranění se sportem spjatá jsou přirozená. Nic horšího si neumím a nechci představit. Takže vrátit se ve zdraví bude úspěch.
Taky vždycky čekáte, že se něco nestihne. Je to pořád za pět dvanáct. Například když vám v Rusku na celnici už několik dní leží lyže, na nichž mají závodníci za dva dny trénovat. To se nám stalo v Soči. Na týden nám zadrželi zásilku, přepravní firma nebyla schopna s tím nic udělat. Když lyže přišly, vyšlo to akorát na ten první trénink. Na druhou stranu, když se správně udržuje panika, je tým nastaven na nejlepší výkony. Až pak odjede poslední sportovec z brány na letišti v Praze, oddechneme si. A když pak ještě nějaký sportovec nebo šéfové svazu poděkují za bezchybnou organizaci... To je také pěkné vyjádření úspěchu.

Nejčtenější zprávy