Basebalisté vyzvou před World Classic týmy z MLB


Praha - Hodně nabitý rok čeká v letošní sezoně české basebalisty i jejich fanoušky.
Krom tradičních akcí, jako je mistrovství Evropy, MS hráčů do 23 let či Pražský baseballový týden, se totiž zapojí i do World Baseball Classic. A právě před tímto prestižním turnajem by se měli čeští reprezentanti utkat i s týmy z Major League Baseball (MLB), tedy nejprestižnější baseballové soutěže světa.
"V tomto roce máme tři důležité akce. Myslím, že se to tahle ještě nikdy nesešlo," potvrzuje také předseda České baseballové asociace Per Ditrich.
Dále se bude hrát i nová Evropská liga a v pozměněném formátu i tuzemská extraliga. Po olympiádě v Riu se může navíc stát hodně aktuální téma kvalifikace na hry v Tokiu 2020, kde by se měl baseball vrátit mezi olympijské sporty. 
Sezonu zahájí World Classic
Díky World Baseball Classic začne pro český baseball sezona neobvykle brzy, již v polovině března. V Mexiku na Čechy čekají reprezentace Německa, Nikaraguy a především domácího týmu. Do základní části turnaje pak postupuje pouze vítěz této skupiny.
"Těžko hodnotit naše šance na postup,“ říká manažer reprezentace Michal Muller. "Za poslední roky jsme však udělali obrovský progres a věřím, že předvedeme lepší výkon než před čtyřmi lety. Samozřejmě že tam jedeme s cílem postoupit. V řešení jsou také případné posily z profesionálních soutěží, ale vše je zatím ve stadiu jednání.“
Český tým by měl v rámci přípravy na kvalifikaci nastoupit proti Milwaukee Brewers a San Francisco Giants, což jsou týmy hrající nejlepší baseballovou soutěž světa MLB. Vedení české reprezentace jedná ještě o případných dalších týmech MLB, se kterými by český výběr mohl sehrát přípravné utkání. "Pokud by se to nepovedlo, tak máme v záloze špičkové univerzitní týmy, které by si rády proti nám zahrály,“ řekl Michal Muller.
Draci do Evropské ligy
Poprvé v historii evropského baseballu by se letos měla rozehrát nová Evropská liga, ve které má Česká republika jednoho zástupce. Draci Brno by v ní měli nastupovat do bojů proti nizozemským, italským a německým top týmům. A ambice mají nejvyšší, což v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil také Přemek Chroust (čtěte zde).
Na přelomu června a července bude seniorská reprezentace obhajovat prvenství na tradičně velmi dobře obsazeném turnaji Pražský baseballový týden. Do bojů určitě zasáhne také juniorský výběr, pro který to bude výborná příprava na náročný konec roku.
ME prověří olympijské ambice
Český baseball se netají snahou vybojovat si postup na olympijské hry. Protože to vypadá, že Evropě by měla připadnout pouze jedna místenka na turnaj (definitivně jasno by mělo být po letošní olympiádě), bude zářijové mistrovství Evropy velmi důležitým ukazatelem českých možností.
"Mistrovství Evropy považuji za první test našich olympijských ambicí, protože věřím, že v roce 2019 se bude postupovat z mistrovství Evropy na olympijské hry. Bude to určitě krásný turnaj, kde máme jednoznačnou ambici – hrát o medaile,“ říká Petr Ditrich.
V extralize se širší baráží
Poslední velkou akcí českých baseballistů bude podzimní mistrovství světa hráčů do 23 let, kde čeští mladíci budou obhajovat páté místo. V těžké konkurenci dvanácti týmů bude tento úkol hodně složitý, což potvrzuje také předseda ČBA: "Páté místo by odpovídalo našim největším ambicím. Mistrovství světa je však důležité z hlediska bodů, podle kterých se bude postupovat na případnou olympijskou kvalifikaci.“
Hodně zajímavé souboje slibuje také česká nejvyšší soutěž, která se dočká několika novinek. Tou největší bude širší baráž a plánované rozšíření soutěže od roku 2017. Největšími favority na zisk titulu jsou mistrovská Kotlářka a loňský vicemistr Draci Brno. Draci by letos rádi vrátili pohár do Brna a získali vysněný dvacátý titul.

Nejčtenější zprávy