Kolik jste zaplatili na důchody či nemocenskou? Úřad zjednoduší přístup k přehledům


Praha - Lidé by už brzy mohli začít kontrolovat své odvody na penze či nemocenskou i na internetu. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chce přístup k údajům zjednodušit. Připojit se bude možné pomocí přihlašovacích hesel. Informovala o tom mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Dosud museli lidé mít datovou schránku.
"Cílem je podporovat elektronizaci i u těch klientů, kteří ji zatím nevyužívají, a nabídnout jim takové přívětivé prostředí, díky kterému sami budou plynule přecházet na elektronickou komunikaci s úřadem," uvedl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun. Podle něj lidé nebudou muset mít datovou schránku či kvalifikovaný certifikát.
Na projektu začne ČSSZ pracovat poté, co podepíše memorandum o spolupráci s resorty práce a vnitra.


Kontroly při nemocenské: Bez zvonku přijdete o peníze, ale ne o práci, potvrdil soud
číst článek


Podle Buraňové lidí, kteří elektronických služeb ČSSZ využívají, přibývá. Největší zájem je o náhled na osobní listy důchodového pojištění a na přehled dob důchodového pojištění. V nabídce jsou ale i informace o stavu vyřizování žádosti o nemocenskou či mateřskou, o dluzích na pojistném či penále či o výši důchodu.
Roste i počet těch, kteří tiskopisy podávají elektronicky. Zaměstnavatelé tak zasílají evidenční listy důchodového pojištění, oznámení o nástupu či ukončení zaměstnání a přehledy o výši pojistného. Loni ČSSZ takto dostala 5,14 milionu evidenčních důchodových listů, tedy o desetinu víc než v roce 2014.
ČSSZ svůj ePortál představila na konci roku 2013. Loni v polovině roku dokončila projekt na zavedení interaktivních formulářů. Přihlášený uživatel má už některé údaje předem vyplněné díky datům z databáze.
Do systému se bude možné přihlásit i díky elektronickému občanskému průkazu s čipem, které podle Buraňové začne vydávat ministerstvo vnitra.

Nejčtenější zprávy