Večeře s výhledem do kráteru. Pro pocit romantiky se v Ngorongoro Crater Lodge dělá opravdu hodně.


Večeře s výhledem do kráteru. Pro pocit romantiky se v Ngorongoro Crater Lodge dělá opravdu hodně.


FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo


 Dokonalá lokalita žádá dokonalého architekta


Lokalita znamená samozřejmě strašně moc. Pohled do kráteru Ngorongoro je z místa, kde dnes stojí Ngorongoro Crater Lodge, fascinující. Ale rozhodně to není všechno. Podle mého bylo stejně důležité rozhodnutí pozvat ke spolupráci designéra a řemeslníka Silvia Reche a jeho ženu designérku Lesley Carstensovou. Silvio je mág, naprosto ojedinělá osobnost afrického designu. Čtvrtá generace Italů žijících v Jižní Africe. Člověk posedlý Afrikou a řemeslem. Pro něj nic není rutina. Každá jeho práce musí být „dobrodružstvím architektury“. Je inovativní, ale jakoby vrostlý do tradic lokality a tradičních řemeslných postupů a respektu k lidské práci.Několik zeber zjistilo, že je areál Ngorongoro Crater Lodge pro ně mnohem bezpečnější než dno kráteru a zůstává dlouhodobě.


Několik zeber zjistilo, že je pro ně areál Ngorongoro Crater Lodge mnohem bezpečnější než dno kráteru, a zůstávají dlouhodobě.


FOTO: andBeyond


Silvio si byl velmi dobře vědom toho, že se nachází na území Masajů. Ke standardům jeho činnosti na území lokálních komunit patří vize, že po jeho odchodu z lokality musí místní komunita umět řemesla, která doposud neuměla. Musí si být schopna sama vylepšit své vlastní bydlení, zlepšit své vlastní prostředí. Vždy se uzavírá dohoda s místními náčelníky a předávají se velmi otevřeně dovednosti. Od Silvia a jeho ženy Lesley to není žádná laciná póza, je to nedílná součást jejich práce, filozofie jejich života.


Hold Masajům a jejich historii


Silvio přijal za své hlavní stavební prvky Masajů – hlínu a dřevo. Zároveň podržel tradiční kruhový půdorys rondovalu. Pak už nechal vše na svém fortelu řemeslníka a kreativitě vizionáře. Bungalovy, které Silvio navrhl, by musel milovat i Jules Verne! Takhle nějak by si určitě představoval zázemí pro své hrdiny objevující úchvatný svět kráteru Ngorongoro. A drzý, svérázný a novátorský nápad Silvia Reche povýšil ještě o stupeň výš mladý talentovaný návrhář interiérů Chris Brown. Ve chvíli, kdy se už skoro rozčilujete nad tou vší okázalostí, nadýchaností a barevností Pohádek tisíce a jedné noci, zjistíte, že ve všem, co vás obklopuje, je spousta ukrytého humoru a vtipu. Jen vydechnete a budete to tu milovat.

 Mimořádná přírodní památka – Ngorongoro


Každý milovník Afriky a safari jistě potvrdí, že návštěva oblasti Ngorongoro a především samotného kráteru Ngorongoro je fascinujícím zážitkem. Musíte ovšem kráter navštívit velmi brzy ráno, kdy sem ještě nedorazila masa turistů a kdy si opravdu můžete vychutnat ojedinělou atmosféru této africké perly, vyhlášené v roce 1979 součástí Světového dědictví UNESCO.


 


Lvi jsou jedním z velkých lákadel kráteru Ngorongoro.


FOTO: Jan Papež


Kráter Ngorongoro je naprosto unikátní ekosystém, který nelze najít v takovém rozměru a četnosti fauny a flory nikde jinde na světě. Víceméně bez zásahu člověka se tu vytvořila stabilní a vyvážená komunita živočichů, která dokáže zajistit po mnoho stovek let reprodukci celého potravinového řetězce. V průběhu roku zde žije 20 až 25 tisíc kusů živočichů. Jejich stavy se harmonicky snižují a zvyšují podle období sucha a dešťů.Kráter Ngorongoro je unikátním ekosystémem, který nemá obdobu na celém světě.


Kráter Ngorongoro je unikátním ekosystémem, který nemá obdobu na celém světě.


FOTO: Jan PapežArchitektura a design Ngorongoro Crater Lodge jsou naprosto nečekané a překvapivé. Respektují moderní přístup k turistice v divočině a lokální styl architektury. Vycházejí z historických kontextů, dbají na ekologii a zároveň přinášejí nejvyšší stupeň pohodlí a servisu. Tímhle projektem se Silvio i Chris mohou opravdu chlubit. Nádherná práce.Ngorongoro Crater Lodge neodděluje od divoké přírody žádná bariéra. Divoká zvěř se čas od času objeví opravdu blízko vás.


Ngorongoro Crater Lodge neodděluje od divoké přírody žádná bariéra. Divoká zvěř se čas od času objeví opravdu blízko vás.


FOTO: andBeyond


Divoká příroda za dveřmi


Koncept společnosti &Beyond je zachován i v Ngorongoro Crater Lodge. Mezi divokou přírodou a areálem není žádná bariéra. Zvířata mohou volně přicházet a odcházet. Při své cestě z bungalovu do restaurace můžete velmi snadno potkat buvola, zebru nebo některé drobné druhy antilop. Pokud by k areálu zabloudil lev nebo leopard (a stává se to), stopaři, kteří areál hlídají, je vyplaší (nebo vás).Chris Brown si s interiérem pokojů vyhrál. Vítejte ve světě Pohádek tisíce a jedné noci.


Chris Brown si s interiérem pokojů vyhrál. Vítejte ve světě Pohádek tisíce a jedné noci.


FOTO: andBeyond


Zůstaňte alespoň na dvě noci


Spousta klientů má nešťastnou tendenci „ulovit“ během svého pobytu v Tanzanii co nejvíce míst. Mají pocit, že se tak zvyšuje jejich naděje zažít něco mimořádného, vidět co nejvíce zvěře a poznat co nejvíce nových míst. Opak je pravdou. Dobré safari se musí „vysedět“, musí se mu dát čas. A přespat v Ngorongoro Crater Lodge jen na jednu noc by byl hřích a vyhozené peníze. Vůbec byste neměli šanci využít všechno, co je k dispozici, vychutnat si prostor, který Silvio a Chris připravili, a služby, které &Beyond poskytuje. Zůstaňte alespoň na dvě noci, nejlépe na tři, vraťte se do starých dobrých koloniálních časů a dopřejte sami sobě ten pocit, být objevitelem z časů románů Julesa Verna. Velké krby, obrovské postele z masívu, lustry, vany a sprchy, vynikající jídlo a dobré pití. Váš osobní komorník připravený splnit vaše přání.Váš komorník je připravený vyhovět vašim přáním.


Váš komorník je připravený vyhovět vašim přáním.


FOTO: andBeyond


Ranní safari v kráteru je nejkrásnější


Výhoda ubytování přímo na hraně kráteru se projeví především brzy ráno při ranním safari. Většina návštěvníků je v době, kdy vy vjíždíte do kráteru, stále ještě nejméně dvě hodiny od vás. Jsou ubytováni mimo rezervaci a musí počkat, až se otevře. A od vstupní brány je čeká ještě poměrně dlouhá cesta na hranu kráteru a pak stejně dlouhá cesta na dno kráteru. Ten čas je váš a několika málo dalších aut. Zkušení rangeři vědí, kam vás ráno odvézt, abyste poznali ten skvělý pocit, že máte divočinu jen pro sebe.O přestávce ranního safari posnídáte u hrošího bazénu. Váš ranger se postará o spokojenost, bezpečí a soukromí.


O přestávce ranního safari posnídáte u hrošího bazénu. Váš ranger se postará o vaši spokojenost, bezpečí a soukromí.


FOTO: andBeyond


Kráter Ngorongoro je světovým unikátem, a pokud jeho návštěvu spojíte s pobytem v Ngorongoro Crater Lodge, budete nadšeni a budete se chtít vrátit.