Olympionici kvůli viru zika nepanikaří. Musí si ale pořídit repelenty a sítě proti komárům


Praha - Situace je vážná. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí vyhlásila celosvětový stav nouze kvůli řádícímu viru zika. Ten se v květnu minulého roku objevil v Brazílii a od té doby se rychle šíří po Jižní Americe. Brazilské Rio de Janeiro přitom bude v srpnu dějištěm letních olympijských her. Sportovci ale zatím nepanikaří a spíše se připravují na preventivní opatření.
Virus zika je infekce, která podle podezření způsobuje u novorozenců mikrocefalii, tedy nedostatečný vývoj mozku. Hlavní riziko proto nesou těhotné ženy. U dospělého člověka se nakažení projevuje příznaky klasické chřipky, jako je vysoká teplota, bolest kloubů, svalů či hlavy. Lék zatím neexistuje. Podle Českého olympijského výboru se ale zatím není potřeba letních her bát.
"Jak organizátoři olympijských her v Riu, tak Mezinárodní olympijský výbor berou situaci velmi vážně, ovšem mluvit o nějakém ohrožení olympijských her je v současné chvíli bezpředmětné. Jsme ve spojení s organizátory a MOV, šéflékař české výpravy MUDr. Neumann pak konzultuje situaci i s předními odborníky na virová onemocnění u nás i v Evropě," řekl Aktuálně.cz řekl vedoucí české výpravy do Ria Martin Doktor.
V srpnu bude v Brazílii zima a sucho
Za všechno může komár Aedes aegypti, který virus šíří. Hlavní útěchou olympionikům je tak to, že hry jsou na programu až v srpnu, kdy je na jižní polokouli zima a v sušším a chladnějším podnebí bodavého hmyzu není tolik.
Už teď ale jezdí do dějiště olympiády sportovci z celého světa, aby tu podstoupili testovací závody, a tak lékař české výpravy Jiří Neumann raději s předstihem poslal všem jejím potenciálním účastníkům dopis, kde popisuje, jaká preventivní opatření by měli olympionici podstoupit.
"V případě, že se chystáte na přípravný kemp do Ria, pak platí standardní preventivní opatření, tedy použití repelentů, pokud to jde tak použití sítí proti komárům, dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty," píše lékař.
Zároveň ale sám dodává, že se mohou sportovci uklidnit. "Oblastí v Brazílii, kde byly zaznamenány případy virové infekce zika, je severní část Brazílie, Surinam, nikoli oblast Rio de Janeira. Je nebezpečná především u těhotných a u žen, které se snaží otěhotnět," dodává Neumann.
Organizátoři eliminují stojaté vody
WHO pracuje s podezřením, že by nemoc mohla být přenosná pohlavním stykem, protože se v USA objevil případ, kdy se nakazil člověk od partnera, který byl ve virem zamořené oblasti. Hlavním přenašečem ale v tuto chvíli zůstává komár a brazilská vláda se nyní soustředí na jeho likvidaci. Do boje proti tomuto hmyzu vyslala přes 200 tisíc vojáků.
Šéf MOV Thomas Bach minulý týden v pátek obeslal olympijské výbory zprávou o opatřeních, které v dějišti her kvůli viru zika proběhnou. Organizátoři kupříkladu eliminují výskyt stojatých vod, ve kterých se komáři množí. "Vojáci a zdravotníci navíc obchází dům od domu, roznáší letáky a dávají obyvatelům rady, jak s virem a komáry bojovat," stojí ve zprávě.
Bach v zaslaném textu upozorňuje na fakt, aby se pečlivě informovaly především těhotné ženy, protože ony jsou nejvíce rizikovou skupinou. "Ale i ty, které těhotenství plánují. Měly by zvážit možná rizika a poradit se se zdravotníky, zda vůbec do Brazílie odcestovat."
MOV každopádně slíbilo, že bude situaci monitorovat a výbory bude pravidelně informovat. Do startu her nyní zbývá ještě více než půl roku, olympijský oheň vzplane 5. srpna a hořet bude až do 21. srpna.

Nejčtenější zprávy