Bez kolapsů, bez nervů. Vyrovnanost může Soukalovou paradoxně připravit o glóbus


Praha - Gabriela Soukalová, to je letos synonymum pro spolehlivost a jistotu. Česká biatlonistka ve Světovém poháru září a zatím v každém individuálním závodu skončila v elitní desítce.
Dechberoucí vyrovnanost výkonů ji logicky vynesla do čela celého seriálu, které bude v následujících dnech hájit při závodech v kanadském Canmore. Udrží Soukalová žlutý trikot až do konce letošní sezony a získá vytoužený křišťálový glóbus pro nejlepší biatlonistku? 
Sama jablonecká závodnice neustále opakuje, že v tak výrazný úspěch nevěří. Do konce ročníku zbývají ještě čtyři zastávky, a byť má Češka k dispozici slušný náskok 88 bodů na druhou Francouzku Marii Dorinovou-Habertovou, stát se ještě může cokoli.
Statistiky i program sezony v biatlonu si prohlédněte zde.
Matouš: Potenciál měla vždy obrovský
"Pro mě to rozhodně není překvapení, že je Gábina první. Potenciál měla vždy obrovský a letos skutečně nemá žádné výpadky, jezdí spolehlivě, její umístění hovoří sama za sebe," řekl serveru Aktuálně.cz šéf klubu SKP Kornspitz Jablonec Jan Matouš.
Soukalová už nezažívá výsledky jako na horské dráze, které ji v minulých sezonách posílaly vždy o pár míst níž v celkovém hodnocení SP. "Její propady byly většinou způsobené nějakým tím kolapsem na střelnici, ty u ní letos prakticky vůbec nevidíme. Střelbu výborně stabilizovala, střílí skvěle," dodal Matouš.
Bronzový medailista z MS 1987 v Lake Placid souhlasí s tím, že česká biatlonová jednička zapracovala výrazně na psychické odolnosti.
Roztěkanost je pryč, má nervy ze železa
Zatímco v průběhu minulé sezony působila Soukalová roztěkaně a stěžovala si na stres plynoucí z mimosportovních povinností, v uplynulých měsících působila vyrovnaně, šťastně a naplno si užívala sportovního zápolení.
"Při biatlonových závodech hraje psychika naprosto klíčovou roli. U Gábiny je vidět, že má nervy ze železa. Je to u ní zatím bez kolapsu a doufám, že jí to vydrží."
V nedělním rozhovoru před odletem do zámoří Soukalová přiznala, že v minulých sezonách se nechovala vždy plně profesionálně (více čtěte ZDE). Teď se snaží jíst zdravěji a neponocuje.
"Neřekl bych, že se předtím chovala nějak výrazně neprofesionálně, maximálně si dala občas tu čokoládu nebo brambůrky. Nyní se ale o sebe stará určitě víc, jde do krajností, detailů, které jsou pro profesionálního sportovce důležité. Mezi těmi nejlepšími musíte jet na 110 procent a ona má teď ten přístup lepší," poznamenal Matouš.
Stačí kolaps ve sprintu a je tu komplikace
Zatímco sama hvězdná závodnice si na celkový triumf ani po polovině sezony nevěří, Matouš doufá, že by to už mohlo klapnout. "Maximálně tomu věřím, ale Gábina má naprostou pravdu, když říká, že je to ještě daleko. Vždyť stačí kolaps v jednom sprintu a člověk přijde navíc o body ze stíhačky. To se může stát a může to být velká komplikace," vysvětlil.
Za největší soupeřky Soukalové považuje kromě Dorinové-Habertové také Italku Wiererovou a Němky Hildebrandovou a Dahlmeierovou. "Byl bych zatím hodně opatrný, tyhle holky jezdí také skvěle a jsou pořád někde nahoře," dodal.
Navíc může české biatlonistce uškodit zvláštní pravidlo o škrtání bodů za dva nejméně povedené závody sezony. Soukalová může v celkovém účtování paradoxně doplatit na obdivuhodnou vyrovnanost svých výkonů.
Škrtání může Soukalové hodně ublížit
"Třeba Dahlmeierová nebude škrtat nic, protože do některých závodů vůbec nenastoupila. Naopak Gábina tam má nejhůře tuším deváté místo, tam by jí škrtli poměrně dost bodů oproti ostatním," připomněl Matouš. Škrtat se tradičně bude před posledními dvěma závody v ruském Chanty-Mansijsku v polovině března.
"I proto si myslím, že závěr sezony bude ještě zajímavý. Já ale doufám, že Gábina potvrdí svou skvělou formu a náskok i tak udrží," uzavřel biatlonový expert.

Nejčtenější zprávy