Bizarní příběh cyklokrosového podvodu. Rodina Belgičanky kradla i vzácné ptáky


Praha - "Kolo s motorkem není moje." Stále stejnou větu opakuje belgická cyklokrosařka Femke van den Driesschová, která může být vůbec prvním cyklistou historie usvědčeným z používání takzvaného mechanického dopingu.
Devatenáctiletá Belgičanka se podle posledních informací snaží vyšetřovatele přesvědčit o tom, že speciálně upravený bicykl, jejž kontroloři Mezinárodní cyklistické unie (UCI) objevili v depu během sobotního závodu světového šampionátu v belgickém Folderu, při klání vůbec nepoužila.
Femke: Kolo vypadá stejně jako moje
"Kolo nepatří mně, ale mému kamarádovi Nico van Muylderovi," řekla van den Driesschová belgickému deníku Het Nieuwsblad. Kamarád její verzi potvrdil, závodnice mu prý kolo prodala před rokem. "To kolo je moje. Vše, co k tomu můžu říct, je, že je moje," uvedl.
Podle van den Driesschové se inkriminovaný bicykl dostal do depa a kontroloři si ho spletli s jejím. "Kamarád s námi trénuje, připojil se k mým bratrům a otci. Prostě to své kolo opřel o kamion v depu, navíc vypadá úplně stejně jako to moje. Koupil ho ode mě před rokem. Mechanici kolo umyli a dali ho do kamionu, museli si myslet, že je moje. Nevím, jak jinak se to mohlo stát," nabídla své vysvětlení Belgičanka, kolem které od neděle zuří divoká mediální bouře.
Příběh cyklokrosového podvodu má ale další bizarní souvislosti, které van den Driesschové zrovna nepomáhají. Její rodinný tým má totiž velmi problematickou pověst. Její bratr Niels je momentálně suspendován kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu.
Otec a bratr kradli vzácné papoušky
To ale není všechno. Úterní reportáž internetového serveru hln.be odhalila, že otec závodnice Peter a již zmiňovaný bratr Niels čelí policejnímu obvinění za to, že se v minulém roce snažili z obchodu se zvířaty v belgickém městečku Varsenare ukrást dva vzácné a drahé papoušky. Pokud budou usvědčeni, mohou skončit za mřížemi na jeden až pět roků, navíc zaplatí vysokou pokutu.
Serveru se ozvala majitelka obchodu Patricia Inghelbrechtová, která si jména pachatelů spojila se zprávou o podvádějící cyklokrosařce. A poskytla zajímavý vhled do zvláštní rodiny talentované belgické sportovkyně.
"Den, kdy přišli krást, si pamatuji velmi dobře. Zvlášť proto, že byli extrémně přátelští. Ptáky si prohlíželi opravdu pečlivě a pozorně. Když jsem pak měla práci s jiným zákazníkem, muži otevřeli klece, strčili ptáky do tašky a utekli z obchodu. Ještě před krádeží mi dokonce děkovali za to, že se můžou na chvíli porozhlédnout," popsala majitelka.
Rodina zlodějů a podvodníků?
Záběry pachatelů z kamer umístěných v obchodě umístila Inghelbrechtová na Facebook, kde je ostatní lidé identifikovali. Šlo o Petera a Nielse van den Driesschovy, třetím pachatelem byl jejich kamarád.
Majitelka petshopu řekla serveru, že nevěří ve výmluvy cyklokrosařky ohledně motorizovaného bicyklu. "Když si vzpomenu, jak tihle lidé chladnokrevně kradli, jak si dávali signály a chovali se jako profesionální zloději, nedělám si žádné iluze. Nemůže být náhoda, že by se stejně vypadající kolo jen tak objevilo v depu," poznamenala Inghelbrechtová.
UCI mezitím intenzivně celý případ vyšetřuje. V loňském r oce totiž unie jasně nastavila pravidla pro takzvaný mechanický doping.
Belgické závodnici hrozí zákaz činnosti po dobu minimálně šesti měsíců a finanční pokuta v rozsahu 20 až 100 tisíc švýcarských franků. Pokud se prokáže provinění týmu, je ve hře rovněž šestiměsíční suspendace a obrovská pokuta v rozmezí od 100 tisíc až do milionu švýcarských franků.

Nejčtenější zprávy