Zbavila se velkých prsou, ale Halepovou teď zdobí síla tenisové bojovnice


Kluž - Při každém větším úspěchu jí to připomínají novináři i fanoušci. Ale Simona Halepová už dávno není pouze tou dívkou, co se po zmenšení prsou překvapivě prodrala mezi tenisovou elitu. Stala se z ní obávaná tenisová bojovnice, která bude o víkendu zřejmě hlavní zbraní Rumunska v 1. kole Fed Cupu proti kvartetu Petra Pály.
Ještě jí nebylo ani 18 let, když poznala, že takhle už to dál nejde. Přešlapovala ve třetí světové stovce a kvůli velkému poprsí se jí zhoršovaly bolesti zad. "Prsa byla těžká, překážela mi, necítila jsem se pohodlně a na kurtu jsem nemohla rychle reagovat," vysvětlila důvody plastiky nyní už čtyřiadvacetiletá hráčka.
Jenže zmenšení z velikosti 34DD na 34C nebylo jen tak a sama přiznala, že jí to chvíli trvalo, než se odhodlala. "Je těžké jít dobrovolně na osmihodinovou operaci, obzvlášť v takovém věku," vzpomíná Halepová, ale dodává, že by na operační stůl pravděpodobně musela dřív nebo později. Každé z jejích ňader totiž vážilo téměř dvě kila a to byla pro jinak subtilní postavu obrovská zátěž.
Hned po plastice přišlo rapidní zlepšení
Dnes ví, že ta bolest za to stála. Plastiku podstoupila v červenci 2009 a v září už vyhrála turnaj ITF v Mariboru. Začala se rychle šplhat žebříčkem vzhůru jako, kdyby se zbavila okovů, které ji tenisově táhly k zemi. V závěru sezony už byla ve druhé stovce žebříčku, do roka v té první.
Bylo by ale nefér přisuzovat tento její náhlý vzestup pouze zmenšenému hrudníku. Jedním z hlavních faktorů je také rodina, ve které má a měla odmalička obrovskou oporu. A to hlavně v otci, který vždy toužil mít z některého z dětí vrcholového sportovce, když jemu se to ve fotbale povedlo dotáhnout pouze na amatérskou úroveň.
Starší bratr Simony hrál tenis také, ale v jedenácti letech toho nechal, aby se mohl naplno věnovat škole. Ona ovšem raketu z ruky nepustila. Otec, majitel rumunské firmy na mléčné výrobky, jí financoval to nejlepší vybavení, trenéry i cesty po turnajích, kam se ji i zbytek rodiny snažil doprovázet.
Právě tatínek Stere Halep je dodnes jejím největším fanouškem. Už když jí bylo sedm, prohlásil o ní před přáteli: "Věřte mi, ta holka jednou vyhraje French Open." A i když zřejmě v duchu myslel na dospělý grandslam, Simona jeho prognózu splnila už v roce 2008 na juniorském Roland Garros.
Už to není slečna "nervózní"
Halepovu důvěru v dceřiny schopnosti potvrzuje i příhoda z roku 2013. Kdy se na jaře sešla celá rodina a schválně každý její člen do obálky napsal číslo v žebříčku, s kterým Simona ukončí sezonu. Otevřít se mohly až o Vánocích. Sama tenistka a její matka napsaly 34, bratr 27 a její otec 18, což bylo nejblíže, protože Simona si z 64. místa polepšila na 11. místo.
Sezona 2013 totiž vyplavila na povrch další silnou zbraň rodačky z Constanty a tou je psychická síla. Halepová totiž hrála šestkrát finále a všechna přetavila v trofeje. Přitom, když se jí zástupci WTA v roce 2010 coby vyjukané novicky na okruhu ptali, jak by se popsala jedním slovem, odpověděla "nervózní".
Teď už to ale neplatí. I když dál působí jako nenápadná a skromná tenistka, která nevyhledává pozornost médií, vypjaté zápasy, kdy jde o hodně, ji nedělají problém. Schází ji jediné, vyhrát grandslam.
"Cítím teď v sobě takovou vnitřní sílu, na kurtu si věřím. Nevím, čím to je, nijak jsem na tom nepracovala, přišlo to přirozeně, zřejmě to mám po rodičích," přiznala nedávno Halepová.
"Dokáže zahrát úder z zničeho"
A právě tato skrytá síla a vůle bojovnice nevypustit žádný míč ničí její soupeřky. "Sice se vám zdá, že nemůže být silnější než třeba Viktoria Azarenková, ale je. Snažíte se třeba sedmkrát zahrát vítězný míč, ale on vám pokaždé přiletí zpátky s ohromnou razancí. Ona je všude a pořád ve hře," vysekla Halepové poklonu loňská vítězka US Open Italka Flavia Pennettaová.
Rumunka měří 168 centimetrů a váží 60 kilo. Taková postava ji přímo předurčuje k tomu, aby svůj tenis založila na propracované obraně, dobrém pohybu po základní čáře a vůbec po celém dvorci. Ještě v 11 letech prý nebyla o moc vyšší než tenisová síť, ale i tak měla skvělé čtení hry. Jen agresivitu byste od ní na první pohled úplně nečekali.
"Nikdy nevím, jak výměna nakonec skončí, protože ona je všude a dokáže zahrát úplně neuvěřitelné údery prakticky z ničeho," pronesla o ní Polka Agnieszka Radwaňská.
Současná světová trojka by ale s vytáhlými hráčkami, jako jsou v českém táboře Petra Kvitová nebo Karolína Plíšková, neměnila. "To přece není žádné dogma, že musíte mít 180 centimetrů, abyste mohli hrát tenis. Naopak, jsem ráda za to, jaká jsem, malá výška mi pomáhá," dodala Halepová.

Nejčtenější zprávy