Jako ve finále? Kvitová jde na Halepovou, hrdinkou ale zase může být bolavá Plíšková


Praha/Kluž - Jako by se opakovala tři měsíce stará historie. Ve finále Fed Cupu byl po sobotě stav utkání mezi Českou republikou a Ruskem vyrovnaný 1:1 na zápasy. Nedělní zahajovací zápas česká jednička Petra Kvitová s hvězdnou soupeřkou Marií Šarapovovou ztrácí a jejímu týmu se vidina čtvrtého titulu z posledních pěti let vzdaluje.
Jenže na scénu přichází Karolína Plíšková. Hráčka s velkým potenciálem, ale minimálními zkušenostmi ze slavné týmové soutěže. A svou roli zvládá na jedničku. V souboji dvojek poráží Anastasii Pavljučenkovou a pak rozhoduje brilantním výkonem v deblu po boku Barbory Strýcové.
Halepová proti Kvitové favoritkou
V rumunské Kluži je rovněž vyrovnáno 1:1. A nedělní program začne soubojem dvou veličin světového ženského tenisu. Domácí Simona Halepová vyzve Petru Kvitovou. Obě půjdou do utkání s vědomím, že sobotní zápas překvapivě prohrály. A favoritkou bude jistě světová trojka, rodačka z Constanty.
Nejen kvůli povrchu, který je v hale Polivalenta extrémně pomalý. Halepová vyniká skvělým pohybem, má ráda dlouhé výměny, disponuje nadstandardní fyzickou kondicí. Naproti tomu Kvitová je v krizi. Letos odehrála minimum zápasů, je bez trenéra, zažívá období nejistoty a jisté transformace.
Velmi reálně tak může stát rodačka z Loun Plíšková před stejným úkolem, jako v listopadu na o poznání tvrdším podkladu v pražské O2 aréně. Tedy nejprve vyrovnat skóre fedcupového klání na 2:2 a poté ve čtyřhře rozhodnout.
Plíškovou bolelo celé tělo
Nehrající český kapitán Petr Pála už v týdnu avizoval, že sestava na debl bude jednoznačná, Plíšková se opět postaví po bok Barbory Strýcové.
"Bolí mě celé tělo. Byl to jeden z nejtěžších zápasů, co jsem odehrála. Na neděli ale budu připravená. Nemám problémy, že bych byla rozsekaná. Dám se rychle dohromady," uvedla světová třináctka v sobotu poté, co ve třech setech porazila místní megahvězdu. Poprvé v kariéře, ve čtvrtém vzájemném duelu, na Halepovou vyzrála.
Třiadvacetiletá tenistka dosáhla velkého vítězství, vůbec poprvé v kariéře porazila hráčku, která je třetí na světě.  "Je to cenný skalp, i když to není turnaj, ale nemyslím, že by úroveň tady byla jiná. Je to vyhecovanější. Obě jsme hrály výborně," řekla Plíšková, kterou po utkání pochválila i rumunská legenda Ilie Nastase.
Česká dvojka si triumfu cenila. "Bylo to daleko těžší než singl v Praze s Pavljučenkovovou. Halepová šla do zápasu jako favorit, venku před takovým publikem jsem ještě nehrála. Kdybych prohrála, byla bych hodně nešťastná, ale myslím, že ten zápas byl dobrý z obou stran."
Češce pomohla i cola
Plíšková se prezentovala velkou trpělivostí, míče nezabíjela tak rychle, jak je zvyklá. Naopak nechala Halepovou běhat a postupem času měla překvapivě více sil, než soupeřka. Rumunkám taktika pomalého povrchu selhala.
"Byl to asi nejcennější zápas, co jsem odehrála proti těmto hráčkám. Ona nedá nic zadarmo. Es a přímých bodů ze servisu nebylo tolik, všechno se muselo vydřít. Jak se ten povrch zasekává, tak to je náročné. A fyzička je spojená s psychikou a ona pak dělala víc chyb a šla dolů," řekla Plíšková.
Ve třetím setu si Češka vyžádala colu. "Normálně to nedělám, ale cítila jsem, že potřebuju cukr a nechtěla mít komplikace, abych měla křeče. Proto jsem se udržovala napružená. Vím, že cola není ideální, ale tohle byl jeden z mých nejtěžších zápasů," prohlásila hráčka, jejíž nedělní výkon může být klíčem k semifinále.

Nejčtenější zprávy