Nadmořská výška, časový posun i prášky na spaní. Soukalová však září dál


Canmore - Kanadské městečko Canmore se nachází o osm časových pásem směrem na západ. Leží v horách v nadmořské výšce kolem 1400 metrů a dýchání tam tak není úplně snadné. Mnoho biatlonistů mělo problémy s aklimatizací, ne však vedoucí žena Světového poháru Gabriela Soukalová.
Je to pořád ta samá písnička. Chvála, ódy a superlativy se snáší k uším šestadvacetileté závodnice z Jablonce nad Nisou. Ta dokázala znovu svou extratřídu, když v těžkých podmínkách ve sprintu dojela sedmá a o den později v "masáku" třetí.
"Je neuvěřitelná, my ji můžeme zase jenom chválit. Žlutý dres je svazující, ale ona to zvládá až neuvěřitelně dobře. Všude se o ní mluví, všude je vidět, i tak je v pohodě a koncentrovaná jen na svůj výkon," chválil svou svěřenkyni trenér Zdeněk Vítek.
"Občas mívám ztřeštěné nápady"
Soukalová navázala na své výkony z evropských závodů a na lyžích byla opět velmi rychlá. Ještě více údivu však vzbuzuje její střelba. Česká hvězda letos ze své pušky vypálila 326 nábojů, z nichž 303 našlo cíl. Celkově to dává úspěšnost 93 procent a druhé místo mezi všemi závodnicemi. Lepší je jen Běloruska Skardinová.
Ve finiši závodu s hromadným startem si dokonce dovolila obrovskou parádičku, když se v posledních metrech otočila o do cíle docouvala. "Občas mám ztřeštěné nápady a tohle byl jeden z nich. Přijde to ve zlomku vteřiny. Doufám, že se to nikoho nedotklo, jen jsem chtěla zamávat českým fanouškům, kteří tam v tom větru a chumelenici stáli a podporovali nás,“ vysvětlila po závodě Soukalová pro biatlon.cz.

Jindy skvělý servis drhnul
Zbytek českého týmu však příliš chválit nejde. Většina reprezentantů měla v Kanadě velké trable s adaptací. Zmohla je dlouhá cesta a zejména časový posun, kvůli kterému nemohli první noci spát. To bylo zřejmě příčinou propadáku v úvodním závodu, kterým byl sprint mužů.
"Ten špatný výsledek mohl být kombinací více příčin. Dlouhé a náročné cesty, osmihodinového časového posunu a vysoké nadmořské výšky. Každý organismus na to reaguje po svém,“ řekl pro oficiální web českého biatlonu trenér Marek Lejsek.
Velkým problémem byla v Canmore i jindy skvělá příprava lyží. "Podmínky pro servis tady byly hodně složité. Počasí tu bylo velmi nestálé. Ráno jsme testovali nějakou mázu, pak ale napadlo půl metru sněhu a vše se jelo nanovo," vyprávěl Lejsek.
Výsledky jako na houpačce
České muže stále trápí velmi nestabilní výkonnost. Výsledky Moravce, Šlesingra i Krčmáře jsou jako na houpačce a stále nedosahují příček, na jaké u nich byli fanoušci zvyklí. 
Mezi ženami si slušně vedla Eva Puskarčíková, která v hromadném závodě jako jediná trefila všech dvacet terčů, ale vinou velmi pomalého běhu nakonec doběhla až dvanáctá. "Bohužel je z formy. Na trati kroutila hlavou, nejelo se jí dobře. Střelba však byla excelentní," řekl Vítek.
Největšími smolařkami jsou však jiné dvě ženy. Veronika Vítková a Lucie Charvátová. Mladou českou naději diskvalifikovali ze sprintu poté, co omylem vystřelila na jedné položce o náboj víc. 
"Trochu jsem tam blbnula s cvakáním, pak jsem si myslela, že jsem si vyhodila náboj pod val, což se mi stane někdy i během tréninku," povzdychla si nad svým počínáním. "Bohužel to nebyl náboj, ale nábojnice. Takže jsem pak nevědomky použila šestý náboj," popsala celou situaci třiadvacetiletá Charvátová.
Vítkovou trápí střelba vleže
Velkou ostudu si však utrhla v posledním kanadském klání Vítková. Zkušená závodnice měla na prvním úseku rozjet českou smíšenou štafetu. Místo toho ji však razantně přibrzdila, když hned na úvodní ležce zamířila vedle šesti náboji a musela na tři trestná kola. Soukalové pak předávala absolutně poslední s více než dvouminutovou ztrátou na čelo.
"Od Veroniky to byla prostě nepovedená položka, každá rána mířila jinam. Rozhodlo to o závodu. Doufám, že se to nebude opakovat," uzavřel kouč Vítek.
Biatlonisty teď čeká přesun do 4500 kilometrů vzdáleného Presque Isle v americkém státu  Maine. Tam je už ve čtvrtek čekají souboje na nejkratší sprinterské distanci.

Nejčtenější zprávy