Stroj na výhry se zasekl, ale Pála už má nový. Kvitová v krizi, Plíšková spasitelkou


Praha - Byla strůjkyní čtyř triumfů českého fedcupového týmu během pěti let. Působila jako mašina na vítězství a pomyslný reprezentační dres ji pokaždé vybičoval k nejlepšímu možnému výkonu.
Uplynulý víkend ale odhalil, že současná krize Petry Kvitové je v lecčems horší než ty předchozí. Ani zápolení v národním týmu totiž nedokázalo spící hvězdu probudit. Češka zaznamenala už tři porážky v řadě a zažívá jedno z nejhorších období úspěšné kariéry.
Česká jednička dostala bez ohledu na špatnou formu a bez ohledu na extrémně pomalý povrch v rumunské Kluži, který vůbec nevyhovuje její hře, opět důvěru od kapitána Petra Pály.
Z jeho úhlu pohledu vcelku logicky. Kvitová dosud ve Fed Cupu nikdy nezklamala, byla ztělesněním spolehlivosti. A od koho jiného by si zasloužila šanci na opětovné nastartování svého porouchaného motoru?
Bezkrevná a malátná Kvitová
Takže zatímco žena, jež by se na pomalém kurtu cítila mnohem komfortněji a která na nedávném Australian Open došla ze zástupu českých tenistek nejdál - Barbora Strýcová - během singlů jen povzbuzovala své spoluhráčky, Kvitová se především v sobotním duelu proti Niculescuové protrápila ke svému zřejmě vůbec nejhoršímu výkonu v legendární týmové soutěži.
Na dvorci působila takřka znuděně a na zvláštní herní styl soupeřky nedokázala najít žádný recept. Rodačka z Bílovce nadělala 46 nevynucených chyb a padla proti nadšeně bojující soupeřce lehce ve dvou setech.
Po zápase čelila výtkám fanoušků. Ti neodsuzovali ani tak prohru, ale spíše zmíněný přístup světové devítky. Kvitová se nedokázala vyhecovat, chyběly jakékoli pozitivní emoce, které by její bezkrevný a malátný výkon přivedly k životu. Sama tenistka to přisuzovala velké nervozitě z letošní velmi malé zápasové praxe.
"V sobě s těmi nervy bojuju a potřebuju s tím něco udělat, takže se snažím tak nějak trochu uvolnit, a možná proto to vypadá, jak to vypadá," vysvětlovala. " Měla jsem z toho nervy, že jsem letos nic nenahrála. Cítila jsem se stažená a nevěděla, co od sebe čekat," řekla pětadvacetiletá Kvitová.
Kvitová by raději hrála doma
V neděli už proti světové trojce Simoně Halepové zahrála lépe. Ale zbytečnými chybami zase přišla o vítězství. Tentokrát jich bylo sedmačtyřicet. Poprvé ve fedcupové kariéře tedy Kvitová zakončila soutěžní víkend s bilancí dvou singlových proher.
"Všechno je jednou poprvé, ale nezhroutím se z toho.  Moje nálada asi momentálně není nejlepší, ale na druhou stranu jsem odehrála solidní zápas, takže si z toho vezmu nějaká pozitiva," slibovala dvojnásobná wimbledonská šampionka, kterou v nadcházejících týdnech čeká hledání nového trenéra. S Davidem Kotyzou se po Australian Open po sedmi letech rozloučila.
Kvitová hrála Fed Cup před cizím publikem poprvé od Palerma 2013. "Nezvyk to byl, proti Halepové už to bylo lepší, ale v sobotu to bylo víc zvláštní. Asi bych radši hrála doma," řekla Kvitová.
Tím znovu rozvířila otázku, zda neměl kapitán Pála do dvouher přece jen postavit někoho jiného. Když hrají Češky doma, staví se kurt Kvitové na míru. Pokud jedou ven, snaží se soupeřky výběrem povrchu její sílu co nejvíce otupit.
Stalo se v Rumunsku a s velkou pravděpodobností se tak stane i v dubnovém semifinále na půdě Švýcarska, kde budou Češky čelit obrovské síle reprezentované Belindou Bencicovou, Timeou Bacsinszkou a Martinou Hingisovou.
Plíšková: Jistota bez nervů
V té době už může být českou jedničkou klidně Karolína Plíšková. Hráčka, která zařídila v listopadu vítězné finále proti Rusku a nyní v Rumunsku vyhrála obě dvouhry i rozhodující debl. Na kurtu působí podobně jako Kvitová, emoce u ní fanoušci vidí jen zřídka, a když se nedaří, dokáže se také snadno otrávit.
Jenže oproti Kvitové neví, co je to nervozita. V sobotním fantastickém duelu proti Halepové ztratila první sadu až v tie-breaku, ani to ji ale nezlomilo. Rodačka z Loun celý zápas otočila po vynikajícím taktickém výkonu a poklonu jí vysekla i přítomná rumunská legenda Ilie Nastase.
"Byl to asi nejcennější zápas, co jsem odehrála proti těmto hráčkám. Ona nedá nic zadarmo. Es a přímých bodů ze servisu nebylo tolik, všechno se muselo vydřít," ocenila svůj vlastní výkon Plíšková.
Plíšková je zkrátka v posledních měsících spolehlivější, navíc se lépe dokáže přizpůsobit povrchu, který soupeř pro české favoritky přichystá. A pokud se dá fyzicky dohromady Lucie Šafářová, bude mít Pála těžkou hlavu, zda trápící se Kvitovou vůbec do dvouher postavit.
Pála má obrovskou výhodu
Do dubna samozřejmě může být nejlepší Češka posledních let znovu v dobré formě. Stát se může cokoli a Kvitová už několikrát ukázala, že z drobných krizí dokáže velmi rychle vybruslit. 
Tahle krize je výraznější a je jasné, že bez pomoci nového silného kouče a mentora to ani "řeznice z Fulneku" nedokáže. V takovém případě by kapitán Pála neměl tolik hledět na minulé zásluhy a postavit tým striktně podle momentální formy.
"Je  výhoda být kapitánem týmu, jako mám já. Kádr je široký a máme vlastně pořád silný tým. I když někdo chybí nebo nemá takovou formu. T o je strašná výhoda, kterou mám, a jsem za to moc rád," řekl Pála poté, co Českou republiku dovedl poosmé za sebou mezi čtyři nejlepší fedcupové celky. 

Nejčtenější zprávy