Nečekaná superhvězda? Přišel z farmy, jako obránce dal víc gólů než Voráček


Praha – Ve Philadelphii nastřílel víc gólů než parťák Voráček a výjimečným bodovým průměrem (9+19 ve 34 zápasech) patří mezi obránci k nejlepším nováčkům v historii zámořské NHL. Američan Shayne Gostisbehere přitom začínal sezonu na farmě a pozornost poutal spíš svým krkolomným francouzským jménem.
Není divu, jelikož kariérou nikdy neproplouval tak rázně jako krajan Jack Eichel nebo Kanaďan Connor McDavid. Když mu bylo 18 let a měl za sebou střední školu, žádný z klubů NHL o něj při draftu nezavadil.
Až o rok později zaujal Philadelphii, která si ho vybrala ve třetím kole, byť podle prognóz mohl být rád za páté. Výkony na univerzitě ho vynesly i do juniorské reprezentace Spojených států, s níž dobyl titul na šampionátu v Rusku. Nevykročil však ze stínu spoluhráčů Setha Jonese nebo Alexe Galchenyuka.
Zatímco oni úspěšně vkročili do NHL, Gostisbehere odstartoval profesionální kariéru tragicky. I když se mihl v hlavním mužstvu Philadelphie, po pěti utkáních na farmě si vážně zranil koleno a sezona pro něj skončila.
Tu další opět začal v nižší soutěži, přestože v kempu udělal dobrý dojem. Kouč Dave Hakstol si na to vzpomněl v půlce listopadu, kdy ho trýznil pohled na marodku a výsledky týmu, který prohrál 11 z 16 zápasů. Hůř už zkrátka být nemohlo.
Sestra krasobruslařka, otec hrál jai alai
A nebylo, naopak. Flyers herně rozkvetli a 22letý Gostisbehere udělal obrovský dojem. V premiéře asistoval u vítězné trefy, v dalším duelu sám vstřelil gól. Brzy bylo jasné, že zpátky na farmu už nezamíří. Rychlého obránce s tvrdou dělovkou postupně zaregistrovali všichni pozorní hokejisté.
Třeba minulý týden byl před zápasem s Philadelphií ostražitý brankář Nashvillu Pekka Rinne. "Není to jen o tom, jakou má střelu. Prostě umí dostat puk před bránu. Je to jeden z těch hráčů, na které si musíte dávat pozor, když jsou při přesilovce na ledě," prohlásil pro web philly.com.
Večer Rinneho mrzela prohra 3:6. V přesilovce protivníka nakonec inkasoval jedinkrát. Střílel Shayne Gostisbehere.
Protože americký obránce má na kontě už 28 bodů (9+19) ze 34 zápasů, hokejový svět se učí vyslovovat jeho francouzské příjmení. Jde to těžko. "Dokonce i já mám problémy ho správně vyslovovat," líčí Gostisbehere stanici TSN. Francouzsky neumí, přestože jeho otec Regis v evropské zemi vyrůstal.
Na Floridu se přestěhoval, aby zde budoval kariéru ve sportu s podivným (nejen) názvem – jai alai (ukázka zde). Při té příležitosti potkal budoucí manželku Christine, jejíž otec Denis Brodeur (s Martinem má společné jen příjmení) přivedl k hokeji Shaynea. Že má bruslení v krvi, potvrzuje jeho starší sestra Felicia, nadějná krasobruslařka, jejíž kariéru ukončilo zranění kyčle.
Může se zapsat do historie
To před Gostisbeherem se rýsuje hvězdná sportovní budoucnost. Pokud teď udrží fantastické tempo, zařadí se bodovým průměrem mezi deset nejlepších obránců-nováčků v historii NHL. Mimochodem, není mezi nimi žádný bek, jenž do ligy vstoupil v 90. letech a později.
Spoluhráč Čechů Voráčka, Gudase a Neuvirtha rovněž může promluvit do bitvy o cenu pro nejlepšího nováčka sezony.
Philadelphia nyní zažívá nelehké časy. Reálné hrozí, že opět nepronikne do play off. Fanoušci amerického klubu se můžou utěšovat alespoň pohledem na hru Gostisbehera. "Je to hráč, který dokáže zvednout diváky ze sedaček," říká trenér Hakstol. Na druhou stranu mu neuniká fakt, že talentovaný zadák ještě musí zapracovat na defenzivě: "Ví, že dělá chyby, ale na nedostatcích pracuje."
Paradoxní je, že Gostisbeherovi se kvůli krkolomnému příjmení přezdívá jednoduše Ghost (duch). Soupeře možná děsí, ale na ledě neviditelný rozhodně není.

Nejčtenější zprávy