Šest výher nad Rusy v řadě? Češi jsou favorité, brzy se to může změnit


Praha – Čeští hokejisté drží proti Rusku úspěšnost 44 procent (horší bilanci mají jen se Švédskem). Do zápasů proti odvěkému rivalovi většinou jdou jako vyrovnaný sok či mírný outsider. Dnes večer v Třinci je výjimečně čeká role favorita. Možná poslední na dlouhou dobu.
Proč? Od příštího ročníku se Euro Hockey Tour vrací k obvyklému formátu čtyř turnajů. Letos se stejně jako loni konají jen dva, přičemž zbytek podniku vyplňují dvojzápasy. V nich sborná ráda experimentuje se soupiskou, zatímco na turnaje vozí převážně osvědčené hokejisty.
Výsledky posledních deseti podniků se starým formátem proto nevzbuzují údiv – Rusové šestkrát slavili prvenství a dvakrát skončili druzí.
Mladí Rusové nemají co zkazit
Loni, kdy se začaly hrát dvojzápasy, obsadila východní velmoc poslední místo, přičemž oba samostatné zápasy proti Česku prohrála. V Karlových Varech 0:3, v Praze 3:4. Letos zkusí štěstí v Třinci a Ostravě s podobně nezkušeným výběrem.
Jsou v něm sice hráči, kteří pravidelně nastupují v kvalitní Kontinentální lize, ale málokterý z nich má výrazné mezinárodní zkušenosti. V týmu, jehož věkový průměr je 22 let, vyčnívá pouze jedno zvučné jméno – Alexandr Sjomin. Jednatřicetiletý šikula, který v jednom ročníku NHL zvládl nasázet i 40 gólů. Muška mu však postupně odcházela a letos se po tragickém startu v Montrealu uhnízdil v ruském Magnitogorsku.
Zázraky ale nepředvádí (13 bodů v 18 utkáních) a demolici české obrany nejspíš nerozpoutá. Stejně jako jeho nezkušení parťáci. Na druhou stranu – nemají co zkazit. Sborná v nové sezoně prohrála i s hvězdami čtyři zápasy ze šesti.
Co předvede se 14 nováčky? "Naše domněnky jsou takové, že je to mladý mančaft, takže budou hodně bruslit a bude to z jejich strany agresivní hokej s forčekingem a napadáním v našem pásmu,“ smýšlí hlavní kouč Česka Vladimír Vůjtek, jenž Rusy nechce podcenit: "Jsou schopní postavit tři silné mančafty. Bude to o to horší, že ti mladí kluci se budou chtít ukázat a podat takový výkon, aby se dostali na mistrovství světa."
Ani Vůjtek nevyrukuje s tím nejlepším (bude postrádat třeba brankáře Saláka a útočníky Sobotku s Červenkou), ale do experimentů se nepustil. Povolal třináct hráčů, kteří na prosincovém Channel One Cupu šokovali celkovým prvenstvím (více zde).
Pátá a šestá porážka sborné v řadě?
Chytat opět bude Dominik Furch, jehož jméno působí na soupisce stále zajímavěji. Letos strávil v českém brankovišti nejvíc času a statisticky patří k nejlepším brankářům KHL. Ačkoliv podobné spekulace odráží skromnými odpověďmi, může proniknout až na světový šampionát v Rusku.
"Potenciál, aby byl v budoucnu třeba i jedničkou v národním týmu, tam určitě je,“ zhodnotil Furcha před časem jeho bývalý spoluhráč Tomáš Vlasák.
Češi, kteří mají v průměru o čtyři roky starší mužstvo než Rusové, sehrají první duel dnes v 18:30. Poté se z Třince přesunou do Ostravy, kde je v sobotních 13:30 čeká další klání s odvěkým rivalem. Oba zápasy bude vysílat ČT sport.
Mimochodem, český tým teď má šanci natáhnout vítěznou šňůru proti Rusům už na šest duelů. Ačkoliv jde jen o Euro Hockey Tour, je to hodně nevšední cifra.

Nejčtenější zprávy