Vymazal Tourého, teď se chystá na Özila. Kanté nemá v Premier League konkurenci


Praha - Další krok k vysněnému titulu mohou v neděli učinit fotbalisté Leicesteru City, kteří v jednu hodinu vyzvou na Emirates Stadium jiného adepta na triumf v Premier League, Arsenal. 
Rozhodujícím mužem zápasu se přitom může stát nenápadný defenzivní záložník Lišek N’Golo Kanté. Jeho sláva se sice zdaleka nevyrovnává opěvovanému ofenzivnímu duu Rijád Mahríz - Jamie Vardy, přesto je jednou z nejdůležitějších postav celého týmu. 
Zálohu Manchesteru v čele s Yayou Tourém zničil minulý víkend, kdy Leicester vyhrál na Etihad Stadium 3:1, tuhle neděli si zase brousí zuby na špílmachra Arsenalu Mesuta Özila.
Kanté nemá konkurenci
V prvním vzájemné utkání sezony přitom Gunners zvítězil 5:2, ale v současné době je Leicester mnohem kompaktnější v obraně, což je důsledek fantastické hry Kantého, kterému zdatně sekunduje odchovanec Manchesteru United Daniel Drinkwater.
Čtyřiadvacetiletý Francouz spolu s Drinkwaterem tvoří vyváženou a energickou dvojici, v níž je právě Kanté tím defenzivnějším prvkem. Při výhře nad Manchesterem City sehrál klíčovou roli, když neumožnil hvězdné dvojici Touré – Silva vymyslet vůbec nic.
Nicméně jeho výkony nepřišly jako blesk z čistého nebe. Už minulou sezonu ve francouzském Caen předváděl vynikající výkony, zaznamenal například 145 úspěšných obranných zákroků, což bylo nejvíce ze všech evropských sledovaných soutěží. 
A za svými loňskými výkony rozhodně nezaostává. V Premier League má nejvíce úspěšných obranných zákroků, zachycených přihrávek i odkopů z nebezpečných prostorů. V bránění letos jednoduše nemá konkurenci.

Ztrácí naopak v úspěšnosti přihrávek, která je jeho hlavní slabinou. Žádný tvůrce to tedy není, ale to v defenzivní záloze ani není potřeba. Svými výkony připomíná Francise Coquelina z Arsenalu, který je ale momentálně na marodce, takže v neděli proti Kantému nenastoupí.
Dokáže zastavit Özila?
To je jedna z klíčových otázek celého utkání, minimálně co se týče ofenzívy Arsenalu. Německý záložník prožívá životní sezonu, v níž má na svém kontě už 99 vytvořených šancí a 16 asistencí - a to ještě zbývá odehrát třetinu zápasů. 
Nicméně i když v posledním utkání proti Bournemouthu vstřelil branku, tak jeho forma v posledních zápasech trochu opadla. Důvodem je patrně zranění Santi Cazorly, jehož nahradil Aaron Ramsey, což je vynikající záložník, ale má problémy s poziční hrou. Není dostatečně disciplinovaný a často se nechá vylákat vysoko. Cazorla naopak zůstává více stažený a rád tvoří z hloubky pole.
Pro Özila je tedy ztráta španělského záložníka velmi citelná, protože dostává méně kvalitních přihrávek a zároveň se do jeho prostoru často dostává výše zmíněný Ramsey. Když k tomu přičteme horší výkony Özila ve velkých zápasech a nekonečnou energii Kantého, tak by měl tento minisouboj vyhrát rodák z Paříže.
Jak duel dopadne, můžete sledovat na placeném televizním kanále O2 Sport, případně v textovém online přenosu na Aktuálně.cz zde. 

Nejčtenější zprávy