Soukalová je ženou protikladů. Roztržitá a přitom vyrovnaná jako nikdo jiný


Presque Isle - Tři starty, třikrát první místo. Vedoucí žena Světového poháru v biatlonu Gabriela Soukalová si podmanila americké středisko Presque Isle, jako doposud nikdy nikdo. Ani tak se jí však za oceánem nelíbilo.
"Nemohu si pomoct, ale svěťák sem vůbec nepatřil. Celou soutěž to podle mého názoru degraduje. Vůbec nerozumím tomu, proč sem IBU organizaci svěřila," rýpla si Soukalová v rozhovoru pro web biatlon.cz.
Stěžovala si rovněž na ubytování. "Dostala jsem špinavý, zakouřený pokoj. Skoro dvě hodiny jsem utírala prach, myla nábytek, uklízela koupelnu, než jsem si vůbec dokázala vybalit věci z tašky. Na mé straně pokoje bylo navíc tepelné čerpadlo. Hučelo, rámusilo, ani špunty do uší mi nepomohly."
Osm měst a pokaždé stupně vítězů
To jí však nezabránilo v tom, aby vítězila. Presque Isle bylo letošním celkově už osmým podnikem SP a Soukalová i poosmé stanula na stupních vítězů. Její letošní nejhorší umístění je 9. místo ze sprintu v italské Anterselvě. Takovouhle vyrovnanost výkonů jsme v minulosti neviděli ani u hvězd typu Darji Domračevové nebo Tory Bergerové.
Jen pro srovnání, loni měla Soukalová touhle dobou na kontě hned šest umístění ve třetí desítce a dokonce jedno 62. místo. Úspěšnost střelby se pohybovala kolem 85 procent. V současnosti je na čísle o sedm jednotek vyšším a je druhou nejlepší střelkyní na okruhu vůbec.
Stále však zůstává někdy zmatenou a roztržitou Gábinou. "Taťka mě několikrát jako malou zapomněl vyzvednou ve školce a já na něho hodiny čekala. Jsem prostě po něm," usmívala se Soukalové, která si do stíhacího závodu zapomněla vzít rezervní náboje, jelikož se zapovídala se soupeřkami.
Zima nebyla jen Rusům
Stejně jako drtivá většina ostatních se jen těžko srovnávala s extrémní zimou, která závodníky na východě USA trápila. "Byla to bezkonkurenčně největší zima za celou sezonu," podotkla rodačka z Jablonce nad Nisou.
Jediným týmem, jehož členové si na nízkou teplotu nestěžovali, byli zřejmě Rusové. Druhý muž celkového pořadí Anton Šipulin pak v žertu na jedné pozávodní tiskové konferenci řekl, že se s biatlonisty neztotožňuje, jelikož u nich v Rusku je 20 stupňů pod nulou ještě mírná zima.
S tím však nesouhlasil Michal Šlesingr. "Mrznul jsem. Snažil jsem se nějak zahřát, ale nos i jedna noha mi málem odumřely," řekl po stíhacím závodu, v němž obsadil šesté místo, svůj letošní druhý nejlepší výsledek. 
Vítková chce vypilovat střelbu
V dobrém světle se pak ukázala i Veronika Vítková, která svými výkony odčinila blamáž ze štafety v kanadském Canmore. Stále ji však trápí problémy se střelbou. "V přípravě před světovým šampionátem musím hodně zapracovat hlavně na ležce, jsem ale ráda, že už z ní nemám takový strach," těšila se Vítková, aktuálně sedmá žena celkového pořadí.
Tomu však stále neohroženě vládne Soukalová, která už má náskok 135 bodů, který ale zatím nechce přeceňovat. "V průběžné klasifikaci to vypadá dobře, ale do konce sezony je ještě pořád daleko. Třeba na mistrovství světa může hodně lidí výkonnostně vyskočit. To se pravidelně stává. Pro mě bude důležité, abych hlavně vydržela zdravá,“ přeje si.
Po návratu do Evropy čeká české biatlonisty příprava ve slovinské Pokljuce a od 3. března mistrovství světa v Oslu.

Nejčtenější zprávy