Od soboty musí mít chodci na silnici reflexní prvky. Vloni zemřelo ve tmě 72 lidí


Praha - Už tento víkend budou muset chodci vyrazit na silnice jen s reflexními prvky, v sobotu totiž vejde v platnost novela zákona o silničním provozu. Povinnost mít na sobě reflexní prvek bude platit pro chodce, kteří se pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji silnice v místě, kde není veřejné osvětlení. Policisté budou zpočátku vůči chodcům benevolentnější a chtějí během víkendu rozdat statisíce reflexních pásků a tašek zdarma.

Bez reflexních prvků se chodci nemají pohybovat za snížené viditelnosti, tedy nejen v noci, ale i za šera nebo mlhy. Ministerstvo dopravy upozorňuje, že není nutné nosit rovnou reflexní vestu. Postačí viditelný doplněk z retroreflexního materiálu výrazné barvy, například žluté, světle zelené či oranžové. Takovým doplňkem může být pásek na ruce či reflexní prvek, který je našitý na batohu nebo oblečení.
Vloni zemřelo na silnicích 72 chodců, kteří nebyli po setmění vidět. "Řidič, který v noci potká postavu v černém oblečení, má při rychlosti kolem 70 km/h necelou vteřinu na provedení příslušného manévru a odvrácení srážky," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Chodec je pro řidiče viditelný na vzdálenost zhruba 18 metrů. Pokud má na sobě reflexní prvky, je ho řidič schopen rozeznat až na 200 metrů.
Chodci přistiženému bez reflexních doplňků mohou policisté na místě uložit pokutu do dvou tisíc korun. "Místo udělování sankcí ale policejní hlídky budou lidem spíše domlouvat a rozdávat jim reflexní pásky a tašky zdarma, aby se příště pohybovali na silnici bezpečněji," dodal mluvčí.

Nejčtenější zprávy