Sedm z deseti lidí může letos změnit práci. Chtějí víc peněz a volna, ne stravenky


Praha - Díky výraznému oživení ekonomiky se do pohybu dávají i samotní zaměstnanci. Po letech škrtů se přestali bát uvažovat o změně práce. V Česku přibývá volných míst, klesá míra nezaměstnanosti a postupně rostou mzdy, protože řada firem musí o schopné lidi bojovat.
Podle průzkumu společnosti Hays Czech Republic mezi 1500 zaměstnanci by mohlo letos změnit místo až 77 procent lidí. Tedy přesněji: V plánu už to má 37 procent zaměstnanců, ale dalších 40 procent to nevylučuje, naskytne-li se dobrá příležitost.
Jako nejčastější důvod zmiňují vyšší výdělek - kvůli němu zvažuje změnu práce 69 procent lidí. S tím, že by dostali přidáno  v současné práci, nepočítá třetina oslovených. Další třetina si chce zkusit o vyšší mzdu ještě říci.

Kariérní postup zmiňuje jako důvod změny 62 procent zaměstnanců. A polovina jich chce navíc dělat něco zajímavějšího (každý účastník průzkumu mohl uvést více důvodů, proto jejich součet nedává 100 procent). Jen kvůli vyšší prestiži případného nového zaměstnavatele by podalo výpověď 11 procent lidí.
Mzdy jdou nahoru, ale pomalu
Některé podniky už na změnu nálady zaměstnanců reagují. Podle průzkumu Hays letos zvýšilo nebo zvýší mzdy 36 procent tuzemských firem. Dalších 39 procent pak přidá jen některým vybraným lidem, dalších 21 procent pouze těm, kteří si to vyjednají. Zbytek žádné změny neplánuje.
Zvyšování mezd ale - i přes výrazný nárůst volných míst a obtížnosti obsadit pozice, kde je vyžadována specifická znalost či zkušenost - zatím není výrazné, uvádí průzkum společnosti Hays.
Patrné je to i z reakcí firem - s výjimkou průmyslových podniků letos vzrostly mzdy obvykle o méně než pět procent, jinde zaměstnanci dostali přidáno až po nátlaku odborářů. Řada společností, například T-Mobile nebo Česká spořitelna, plánuje zvýšit mzdy jen někomu - podle výkonu.
Místo stravenek chtějí flexibilitu
Průzkum ukázal, že pracovníci a firmy mají rozdílný pohled na některé poskytované benefity.


Česká práce nestačí ani na průměr EU. Produktivnější jsou i Řekové, ukazuje nové porovnání
číst článek


Zaměstnavatelé se stále drží hlavně stravenek - téměř všechny (96 procent) z 400 oslovených podniků je buď nabízí, nebo plánují zavést. Čtyři z pěti firem poskytují zaměstnancům mobilní telefon (případně to mají v plánu) a tři ze čtyř dovolenou navíc.
S dodatečnou dovolenou firmy u zaměstnanců "bodují", protože tento benefit považuje za důležitý 73 procent lidí. O mobil a příspěvek na stravování jich ale stojí jen zhruba polovina.
Místo toho lidé jednoznačně preferují volnou pracovní dobu - tu by ocenilo 73 procent zaměstnanců. O možnost práce z domova (home office) pak má zájem 66 procent osob. Průzkum také ukázal, že přibližně tři z pěti zaměstnanců vítají další vzdělávání, odborné a jazykové kurzy.
Jak se liší představa zaměstnanců a firem:
Benefit
Kolik zaměstnanců jej považuje za důležitý
Kolik firem jej poskytuje nebo plánuje zavést
Příspěvek na stravování
52 %
96 %
Mobilní telefon
55 %
79 %
Dovolená navíc
73 %
75 %
Firemní akce
21 %
73 %
Jazykové kurzy
58 %
73 %
Příspěvek na penzijní / životní pojištění
42 %
69 %
Další vzdělávání / odborné kurzy
59 %
64 %
Občerstvení na pracovišti
34 %
60 %
Zdravotní volno (sick days)
61 %
49 %
Služební automobil
56 %
49 %
Příspěvek na sport
32 %
33 %
Věrnostní program
35 %
32 %
Nadstandardní lékařská péče
26 %
24 %
Příspěvek na kulturu
24 %
24 %
Příspěvek na dovolenou
21 %
15 %
Příspěvek na MHD
24 %
12 %
Kancelář přístupná domácím zvířatům
11 %
7 %
Firemní školka
24 %
3 %
Flexibilní pracovní doba
73 %
data nejsou k dispozici
Home office
66 %
data nejsou k dispozici
Rozšířit dosavadní benefity se letos chystá 18 procent firem. Častěji chtějí spíše "upravit současnou nabídku" tak, aby lidem víc vyhovovala - to má v plánu 42 procent zaměstnavatelů. Zbylých 40 procent podniků s žádnými změnami nepočítá.
Zájem je hlavně o techniky
"S dalším očekávaným oživením v poptávce firem od jara je velmi pravděpodobné, že se situace na pracovním trhu z pohledu zaměstnavatelů ještě o něco více vyostří. Lidé si budou moci zřejmě čím dál více vybírat z nabízených pozic i nástupních podmínek," říká Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz a Práce.cz.
Největší boj bude podle něj o všechny s náročnou technickou kvalifikací, například programátory, IT analytiky, konstruktéry, strojní inženýry nebo elektroinženýry.

Nejčtenější zprávy