Kolik vydělal váš penzijní fond? Příjemně překvapil, říká první porovnání


Praha - Penzijní fondy, v nichž si na přilepšení k důchodu spoří více jak 4,2 milionu lidí, loni splnily svůj hlavní úkol a překonaly inflaci. Rozptyl mezi jednotlivými společnostmi je ale veliký - od 0,4 procenta u společnosti Conseq do 1,4 procenta u Allianz. Výnosy pěti z osmi penzijních společností se dostaly nad jedno procento a jsou tak na úrovni nejlepších spořicích účtů na trhu.
Ani jedna z osmi penzijních společností zatím sice konečný výsledek svého transformovaného fondu (uzavřené fondy bývalého penzijního připojištění) přímo neoznámila, Asociace penzijních společností ale už zveřejnila odhady. Ty vycházejí z hospodářských výsledků za loňský rok. Skutečnost může být mírně lepší.
Penzijní společnost
Odhad 2015
Výsledek 2014
Allianz PS
1,4 %
1,64 %
PS České pojišťovny
1,36 %
1,7 %
ČSOB PS
1,17 %
1,4 %
PS Komerční banky
1,16 %
1,35 %
AXA PS
1.07 %
1,46 %
NN PS
0,88 %
1,13 %
PS České spořitelny
0,81 %
1,42 %
Conseq PS
0,4 %
0,7 %
Inflace
0,3 %
0,4 %
V meziročním srovnání si fondy pohoršily. Hlavním důvodem klesajícího zhodnocení jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů, v nichž mají penzijní fondy uloženo významnou část peněz. Jejich výnosy pokračovaly v meziročním poklesu a u některých z nich se dostaly do záporu. Například Penzijní společnost České spořitelny ukládá do českých státních dluhopisů zhruba 46 procent vkladů klientů v transformovaných fondech.

U transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení (nemohou jít do minusu) omezené možnosti investování, je jejich hlavním cílem porazit inflaci a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. O jistý výnos do zhruba čtyř procent ročně se pak stará státní příspěvek.
Kdo má u penzijních fondů zájem o vyšší výnos, může v rámci třetího pilíře zvážit přestup ze "starého" transformovaného fondu do "nového" účastnického fondu. Musí ale počítat s tím, že hodnota peněz v těchto fondech může kolísat - neposkytují totiž garanci alespoň nulového zhodnocení.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Nejčtenější zprávy