Lafata nejspíš zpupného soupeře neodstřelí. Na Krasnodar tedy Sparta hledá jiné snajpry


Praha - V létě se Sparta chystala na souboj s CSKA Moskva, v zimě zase na duely s FK Krasnodar. Kromě toho, že soupeř je v obou případech z Ruska, najdeme tu bohužel ještě jednu spojitost: očekávanou absenci Davida Lafaty.
Trenér Zdeněk Ščasný sice nechával celou věc otevřenou, ale pokud Sparta nehraje na soupeře vyloženou habaďůru, pak z náznaků jasně plyne, že kapitánův start je v dnešním večerním utkání (od 21.05, ČT Sport) velmi významně ohrožen.
"Společného předzápasového tréninku se Lafatra nezúčastní, bude se připravovat individuálně, před utkáním uvidíme," řekl trenér Ščasný ve středu odpoledne. A moc povzbudivě to, věru, neznělo.
Jak známo, Lafata měl zdravotní potíže už v průběhu zimního přípravného období, ze sedmi přátelských zápasů tři vynechal. V jarní ligové premiéře ve Zlíně naskočil na vlastní žádost v základu, ale na hřišti byl matný a v půli musel střídat. Jeho problémy by měly být svalového rázu.
Hrát nemohou Šural s Frýdkem, to je jisté
Je nabíledni, že pro Spartu je 34letý střelec Lafata klíčovým hráčem, ve 37 zápasech v pohárové Evropě skóroval 24x, tomu se s 12 zásahy vzdáleně blíží jen Bořek Dočkal.
Potíž je v tom, že ve Zlíně na hrotu Lafatu v půli vyměnil další reprezentant Josef Šural. Na Krasnodar ho ale Sparta nasadit nemůže, protože Evropskou ligu hrál Šural už na podzim v Liberci. A dalším, kdo dnes bude nuceně pauzírovat, je Martin Frýdek, jenž si musí odstát trest za 3 žluté karty, jež nasbíral na podzim ve skupině.
Z ní se Sparta dostala do vyřazovací části Evropské ligy, v tomto formátu potřetí. Liverpool i Chelsea byly v předchozích letech nad její síly, tentokrát jí los postavil do cesty FK Krasnodar. Klub, který si mnozí pletou s jeho městským rivalem, tedy Kubaněm Krasnodar, který v minulosti trénoval i Jozef Chovanec.
Jenže už i v Evropě najdete adresy, na kterých si FK Krasnodar s nikým nepopletou. A to včetně Borussie Dortmund, která se ve skupině C Evropské ligy musela na podzim před uměním týmu trenéra Olega Kononova sklonit. Doma ho sice porazila 2:1, ale v Rusku 0:1 podlehla a v konečné tabulce byl první Krasnodar s tříbodovým náskokem na Borussii.
V ruské lize přezimoval FK Krasnodar na 5. pozici, se sedmibodovou ztrátou na lídra, tedy CSKA Moskva. S "armějci" Sparta neuspěla ve své snaze postoupit do Ligy mistrů, teď by ráda přes Krasnodar mezi 16 nejlepších celků Evropské ligy.
Miliardář, co si vzal manželčino jméno
Soupeř však živí ještě vyšší ambice. "My chceme Evropskou ligu vyhrát," vyhlásil trenér Oleg Kononov.
Jeho protějšku Zdeňku Ščasnému takové zvolání vůbec nepřijde směšné či mimo mísu, naopak. "Odborníci, kteří je viděli hrát, vysoce oceňují přechodovou fázi Krasnodaru. Jejich přepnutí do útoku je opravdu bleskové. V Evropské lize opravdu mohou dojít daleko.... Pokud pochopitelně vyřadí nás," dodal kouč Sparty po menší pauze.
Podrobnosti o kádru FK Krasnodar najdete ZDE.
Celý tenhle malý zázrak jménem FK Krasnodar, který vznikl teprve v roce 2008 a v mnulé sezoně prvně nakoukl do pohárové Evropy, vznikl díky penězům ruského miliardáře vystupujícího pod jménem Sergej Galickij.
Pozoruhodné je, že tento muž přišel na svět jako Sergej Arutjunjan, ale aby poněkud zastřel svůj arménský původ, přijal později příjmení manželky. Je mu 48 let, do fotbalu je absolutní blázen, trenéru Konovovi prý do práce hodně mluví - ale kupodivu jim to spolu zatím docela klape. "Chceme vyhrávat, ale jdeme cestou postupného rozvoje. Teď je pro nás podstatné, aby náš fotbal bavil fanoušky," zhruba tak z ní Galického fotbalové krédo.
Kromě toho, že je o 8 let starší jež sparťanský boss Daniel Křetínský, je Galickij také o něco movitější. Zatímco Křetínskému přiznává časopis Forbes majetek zhruba 13,2 miliardy korun, u Galického píše o 8 miliardách dolarů, což činí 194 miliard korun. Galického jméno je spojeno se sítí obchodních domů Magnit, v Rusku velmi populárních a obchodně úspěšných.
K faulu nemají oba soupeři daleko
Ale zpátky k fotbalu. Přestože Krasnodar experti chválí za svižnou kombinační hru, často ji prolne i nějaký ten faul. Takhle vypadalo pořadí účastníků podzimní části Evropské ligy, co do počtu faulů, které byly jednotlivým týmům ve skupinách odpískány:  121 - Sparta, 104 - Krasnodar, Lokomotiv, 103 - Liberec, Dněpropetrovsk.
Na Letné by se to tedy mohlo před zraky očekávané, minimálně patnáctitisícové návštěvy i pěkně brousit.
Nabízí se otázka, s jakou sestavou a rozestavením vlastně půjde trenér Ščasný do boje. Na středeční tiskovce tajil obojí. V minulosti ovšem několikrát mluvil o tom, že právě soupeře v pohárové Evropě by Sparta mohla zaskočit i variantou 3-5-2.
Ta by mohla vypadat třeba takhle: Bičík - Mareček, Brabec, Holek- Zahustel, Dočkal, Vácha, Matějovský, Costa- Fatai (Juliš), Krejčí.
Sparta má ovšem tuhle verzi přeci jen méně zažitou. Ščasný nevylučuje případné přepínání z jednoho systému do druhého i v průběhu utkání. "Aniž bychom museli střídat," doplňuje.
Nicméně jako pravděpodobnější varianta se asi jevíi klasičtější model 4-3-3, a to ve složení Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Mareček, Vácha, Matějovský - Dočkal, Fatai (Juliš), Krejčí. Místo Marečka by mohl na staženější pozici hrát i Dočkal a na křídle Konaté, ale to už by asi proti tak silnému soupeři byla příliš odvážná varianta.
Maturita pro Zahustela, návratová šance pro Váchu
Ať už tak či tak, zápas bude obrovskou prověrkou zimní posily Ondřeje Zahustela, který se po příchodu do Sparty učí hrát pravého beka či halvbeka. A dnes by z toho měl skládat pomyslnou maturitu...
Při Frýdkově vynucené absenci se očekává i návrat Lukáše Váchy do sestavy. Bude na něm, jak svou šanci uchopí.
"Proti tak silnému soupeři si každopádně nesmíme dovolit dělat lehké chyby ve středu hřiště, Krasnodar by je bezpochyby uměl trestat," vypíchl Bořek Dočkal prioritu sparťanské taktiky pro dnešní večer.
Společně s Costou (a Hybšem, který ale možná nebude v užším kádru vybraném pro zápas) si právě Dočkal musí dávat pozor, aby neobdržel další žlutou kartu. Ta by znamenala stop pro odvetné utkání, které se v 1700 kilometrů vzdáleném Krasnodaru hraje už za týden.
Čtvrteční duel z Letné vám deník Aktuálně.cz od 21 hodin přinese v tradiční online reportáži.

Nejčtenější zprávy