Berdych a Plíšková v mixu na OH? To by mohlo fungovat, tuší Vízner


Praha - Přesně za 169 dní zažehne v brazilském Rio de Janieru olympijský oheň. Už teď je ale žhavým tématem, kdo s kým nastoupí pod pěti kruhy v tenisových čtyřhrách. A to obzvláště v mixu, kde stačí čtyřikrát vyhrát, a máte zlatou medaili. Tomáš Berdych tento týden přiznal novinářům, že by rád oslovil Karolínu Plíškovou.
Na olympijské hry může jet jen šest tenistů a šest tenistek z každé země, z toho čtyři singlisté a dva deblisté, kteří se vejdou mezi 56 nejlepších hráčů redukovaného žebříčku. V mixu tak mohou hrát pouze ti, kteří jsou kvalifikovaní do dvouhry nebo čtyřhry.
Česká mužská jednička si tak vybrala Plíškovou, která by měla zasáhnout minimálně do ženské dvouhry. "Myslím, že by to mohlo fungovat, oba výborně servírují. Umí ale i voleje, oba v singlu hrají agresivně. Berďa hraje debly v Davis Cupu a s Radkem mají výbornou bilanci, Karolína jich ve Fed Cupu tolik neodehrála, ale v poslední době jí to šlo taky výborně a já myslím, že by jim to spolu mohlo klapnout," řekl Aktuálně.cz někdejší pátý deblista světa Pavel Vízner.
"Nemusí se sejít úplně rozdílné typy"
Nabízí se ale otázka, jestli si Berdych s Plíškovou nejsou až moc podobní a neměli by k sobě mít spíš trochu techničtější typy. "Měli by se doplňovat herně, na tom záleží. Jestli se potom na dvorci sejdou dva úplně rozdílné typy, už tolik roli nehraje. I když se to většinou stává, ale pravidlem to není. Hlavní je, jak si sednou na kurtu během zápasu," dodává Vízner, který sám na grandslamech hrál často smíšené čtyřhry.
Žebříček, podle kterého se dělá olympijská nominace, se sice uzavírá až 6. června, ale už teď můžeme zhruba odhadovat, kdo se asi do Ria podívá. Z dívek by to vedle Plíškové měla být Petra Kvitová, Barbora Strýcová a Lucie Šafářová. V deblu potom duo Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká.
"Bude taky záležet na nominačních kritériích, ale kdybych byl v kůži Tomáše, tak bych asi volil v pořadí Karolína, Bára, Lucka a pak případně Petra. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby si to mohl někde na grandslamu vyzkoušet a pak by se vidělo, s kým mu to víc sedne a mohli by spolu hrát o medaili," říká Vízner.
Berdych a Kvitová? Kvůli žebříčku ano
Samozřejmě tu jsou další varianty. Lucii Šafářovou zná Berdych dobře nejen z partnerského života, ale i z kurtu, v Prostějově spolu už něco odehráli. "Lucka odehrála loni skvělou deblovou sezonu, navíc se dobře znají, odehráli spolu i něco v extralize. Taky by se to nabízelo," přiznává deblový finalista French Open a US Open.
S Petrou Kvitovou zase vyhrál v roce 2012 Hopmanův pohár, jenže česká ženská jednička se v tuto chvíli topí v herní krizi. Čtyřhru hrála poprvé po dvou letech právě tento týden v Dubaji a po boku s Polkou Rosolskou dostala kanára.
"Tomáš a Petra? Asi by to bylo nejlepší, co se týče žebříčku, protože tam hraje roli i nasazení, podle kterého dostávají ty silné nebo slabší soupeře, ale samozřejmě hraje roli souhra," naráží Vízner na systém nasazování dvojic.
Kdo bude hrát ženského debla?
Do smíšené čtyřhry se totiž kvalifikuje 12 párů s nejnižším číslem kombinovaného žebříčku. To znamená, že pokud bude 6. června Berdych osmý a Plíšková čtrnáctá, jako teď, mají v součtu číslo 22.
Z toho důvodu zřejmě asi Berdych nesáhne po Barboře Strýcové, která je nyní ve dvouhře 47. a v deblu 35.
Ona vůbec situace mezi ženami ještě bude zajímavá. V ženské čtyřhře totiž mohou z jedné země nastoupit pouze dva páry, které ale opět musí splnit nominační kritéria. Tedy buď být v top desítce světového žebříčku, nebo se vejít mezi dalších 12 párů s nejnižším číslem kombinovaného žebříčku. Další čtyři dvojice dostanou divokou kartu podobně jako v mixu.
Své jisté by tedy mohlo mít duo H+H, ale další dvojice vznikne ze singlistek. Po dvou velkolepých vystoupeních v pětizápasových bitvách Fed Cupu by se nabízel pár Plíšková-Strýcová, ale co potom taková Lucie Šafářová, která loni v deblu vyhrála dva grandslamy. V takovém případě rozhoduje právo výše postavené hráčky, což je v tuto chvíli Šafářová. Pokud se mezi sebou dívky kamarádsky dohodnou, i to může být faktor, který může rozhodnout, kdo se nakonec ocitne na olympijských hrách po boku Tomáše Berdycha.

Nejčtenější zprávy