Bude užívání dopingu v Rusku trestným činem? Prý je to nevyhnutelné


Moskva - Ruským sportovcům by v budoucnu mělo za užívání dopingu hrozit ve vlasti trestní stíhání. Při slyšení před parlamentní komisí to řekl olympijský funkcionář Gennadij Aljošin, jenž zodpovídá za řešení současné dopingové krize v zemi. Podle něho je zanesení dopingu do ruského trestního řádu nevyhnutelné.
Aljošin, který řídí vyjednávání mezi ruským olympijským výborem a Mezinárodní atletickou federací IAAF o zrušení suspendace ruských atletů, chce rovněž zveřejňovat seznamy všech sportovců potrestaných za užití zakázaných látek.
Rusko bylo kvůli obvinění z rozsáhlého a státem řízeného podávání dopingu atletům v listopadu vyloučeno z mezinárodní asociace IAAF a moskevská laboratoř přišla o licenci WADA. Atletům tak stále hrozí, že nebudou smět startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro.
Podle Aljošina nese Rusko za současnou situaci plnou zodpovědnost, funkcionář ale zároveň tvrdí, že jeho mezinárodní odsouzení bylo politicky motivované. "Do těchto problémů jsme směřovali dlouhou dobu, vytrvale a důrazně. Byli jsme varováni, ale přesto jsme v tom dál pokračovali," řekl Aljošin. "A když přišla politická krize, bylo to proti nám okamžitě použito," dodal.

Nejčtenější zprávy