Petržela: Baník je mrtvé mužstvo, vůbec nemluví. Proto řvu já


Ostrava - Problémy jako nikdy dříve musel před včerejším zápasem proti Zlínu řešit trenér Baníku Ostrava Vlastimil Petržela. Ze základní jedenáctky mu vinou karetních trestů, zranění či nemoci vypadla kompletní obranná čtyřka i brankář.
"Několik nocí jsem nespal. Absolutně jsem netušil, jak tu sestavu slepíme," řekl po utkání bývalý kouč Zenitu Petrohrad. Celkově byl věkový průměr týmu, který pro zápas nominoval jen necelých 21 let. V brance dokonce debutoval teprve osmnáctiletý František Chmiel.
I přesto však dokázal Baník, hnaný svými leckdy problémovými ultras, kteří se po půlroce vrátili na domácí zápas, vyhrát. Atmosféra byla parádní a Valaši si domů odvezli debakl 3:0. Ostravané zvítězili tříbrankovým rozdílem poprvé od podzimu 2013, kdy stejným výsledkem doma přehráli Liberec.
Trable se sestavou jste vyřešili na poslední chvíli příchodem Lukáše Vraštila. Jak se vám líbil jeho výkon?
Normálně jednotlivce nechválím, ale on byl skvělý. Vyhrál snad každý hlavičkový souboj. Byl dnes dominantním hráčem, na kterém stála naše defenzíva. A to podotýkám, že je v Ostravě teprve tři dny.
Zažil jste někdy během vaší dlouhé kariéry výměnu kompletní obrany i s brankářem z týdne na týden?
Tohle jsem nezažil opravdu nikdy. Popravdě jsem poslední noci vůbec nespal. Nedokázal jsem si absolutně představit, jak to bude na hřišti vypadat. Vraštila jsem naposledy viděl, ještě když jsem trénoval Vlašim. Mešaninova mám naopak na očích pořád, ale není to žádná hitparáda. Navíc nám onemocněl brankář. Frantovi Chmielovi jsem ale věřil, na to jak je mladý, je to velmi kvalitní gólman.
Jediným větším problémem zadních řad však byly pouze zlínské standardní situace...
Je to tak. Zlín je hraje dobře. Viděli jsem jejich zápas se Spartou, která s tím měla taky potíže, dokonce z toho dostala gól a mohla inkasovat i další. Hosté tam měli vysoké hráče, podstatně vyšší než my. Navíc nám chyběl Kaša. Věděli jsme, že s tím bude problém.
I když váš tým od začátku vedl a diktoval tempo hry, stejně jste byl u postranní čáry velmi aktivní a hlasitý. Co se vám na hře Baníku nelíbilo?
Nešlo až tak o to, že by se mi něco vyloženě nelíbilo. Baník je ale zatím mrtvé mužstvo, které na sebe v průběhu utkání vůbec nemluví. Proto musím řvát já a pak mě to stojí hlas. Kdybych je nehecoval a nedráždil, oni by ten zápas snad odevzdali. Navíc taky pořád děláme spoustu chyb, na které je třeba hráče upozorňovat.
Baník vyhrál soutěžní zápas téměř po půl roce a lidé si to užili. Co říkáte na atmosféru?
Skvělá. Už ten začátek byl vynikající. Podporovali nás celý zápas a hnali nás dopředu. Já jsem tady byl obvykle vždy jen jako host, takže jsem to moc nevnímal. Už v Boleslavi byli skvělí a povzbuzovali až do konce. Když začali zpívat, měl jsem husí kůži a to jsem trénoval před šedesátitisícovým davem, ale tohle bylo parádní.

Nejčtenější zprávy