Jistý příjem od státu pro každého? Pomoct může všem, kteří vydělávají málo


Online rozhovor - Takzvaný garantovaný příjem, který by od státu dostával každý člověk bez ohledu na to, zda pracuje, začíná v posledních měsících lákat stále více zemí či měst k vyzkoušení v praxi.

V červnu o něm budou hlasovat Švýcaři - pokud jej v referendu schválí, stali by se první zemí na světě, která jej zavede. O základním nepodmíněném základním příjmu (NZP) debatuje i Finsko, uvažují o něm zastupitelstva některých měst v Nizozemsku .
Jednotná dávka má přinést základní zajištění živobytí každému obyvateli bez ohledu na to, zda pracuje, či nikoli. To by mohlo vést například k větší kreativitě nebo zájmu o méně ziskové činnosti. Jak vysoká by dávka měla být a hlavně zda by nahradila všechny sociální dávky, nebo jen některé, je předmětem debat.
Kritici ale hovoří o zátěži pro státní rozpočet a varují, že pokud lidé získají jistotu příjmu, přestanou pracovat a ztratí motivaci podnikat.

Hrozí skutečně podobná rizika? Jaká je nyní možnost, že by garantovaný příjem mohl být zaveden i v Česku? Jak vysoká by tato částka měla být? A zanikly by tedy skutečně všechny sociální dávky? A proč je tento příjem lepší než zmíněné dávky?
Na tyto i další otázky odpovídá levicový ekonom Jiří Šteg, který od července 2014 působí jako poradce europoslance Jana Kellera (ČSSD). V minulosti vyučoval na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů a byl mluvčím občanské iniciativy ProAlt.

Nejčtenější zprávy