Syrová divokost drtí flegmatismus. Strýcová zastiňuje hvězdnější krajanky


Praha - Před zahájením letošní sezony byly prognózy směrem k českému ženskému tenisu jednoznačné. Pozornost se soustředila především na hvězdnou trojici - Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková. Čekaly se velké věci. Sedm týdnů nového ročníku ale postavilo prakticky vše na hlavu.
Šafářová úvod sezony promarodila a vrací se teprve nyní, na prestižním turnaji v katarském Dauhá. Plíšková na Australian Open opět nezrušila své granslamové prokletí, pak se stala hrdinkou Fed Cupu, aby se v posledních týdnech propadla do zarážející výkonnostní krize.
Do podobné, v níž je Kvitová namočená od samého počátku sezony. Česká jednička vyhrála jediný ze šesti zápasů a reálně jí hrozí po dlouhých letech propad z elitní světové desítky. Plíšková je po selháních v Emirátech a Kataru rázem až devatenáctá.
Nedostatek zápalu? U Strýcové nehrozí
Ohlasy na poslední výkony Plíškové a Kvitové jsou podobné. Oběma Češkám se vyčítá nedostatek zápalu, minimum emocí, ať už negativních, či pozitivních, které by během duelů nahnaly potřebnou energii do žil tenisových stars. Přesně opačně pak na kurtech působí jejich krajanka Barbora Strýcová.
Devětadvacetiletá rodačka z Plzně vstoupila do sezony fantasticky a zažívá nejlepší start své kariéry. Svou syrovou divokostí a především spolehlivými výkony jednoznačně zastiňuje své hvězdnější kolegyně. U Strýcové žádný flegmatismus nečekejme. Naopak. 
Zkušená tenistka zase řádí, nadává sama sobě, štěká na trenéra, soupeřky i rozhodčí. Emoce z ní stříkají proudem. Její rozhovor s trenérem Tomášem Krupou během zápasu s Němkou Görgesovou pobavil tenisové fanoušky po celém světě.
Z bezbřehé frustrace famózní obrat
Strýcová po prohraném prvním setu označila sama sebe hodně nešetrným vulgárním výrazem a kouč měl co dělat, aby tenistku přesvědčil o jejích vlastních kvalitách. Ale povedlo se a Češka ze své bezbřehé frustrace vykouzlila o sto procent zlepšený výkon a famózní obrat.
Už na úvodním grandslamu sezony v Austrálii došla Strýcová ze všech český hráček nejdál a poprvé v kariéře si v Melbourne zahrála osmifinále. Ve Fed Cupu ve dvouhře šanci nedostala, ale zářila v závěrečné rozhodující čtyřhře. V Dubaji pak svou spanilou jízdu zakončila sobotním finálovým debaklem se Sarou Erraniovou.
"Všechno bylo špatně. Byl to den, kdy zkoušíte všechno, ale nic nefunguje. Vtipné na tom je, že jsem šla na kurt a ani trochu jsem se necítila nervózně, a i přesto jsem nemohla dát balon do dvorce. Nevím, proč se to stalo, ale takový je někdy tenis," řekla Strýcová po utkání, ve kterém uhrála jen dva gemy.
Zářila v juniorském věku
Přesto Dubaj nemohla hodnotit negativně. V žebříčku se ze 47. pozice posunula na 38. místo. "Dodává mi to sebevědomí. Byl to skvělý týden, poprvé jsem porazila Anu Ivanovičovou, takže se nechci trápit nepovedeným finále. Stalo se, ale jsem nadšená z turnaje a tenis si užívám," usmívala se tenistka.
Strýcová má na svém kontě dosud jediný singlový titul, před čtyřmi lety triumfovala v kanadském Québecu. Mnohem úspěšnější bývala v deblu, doma má sedmnáct trofejí. V dospělé kariéře zatím příliš nenaplňovala roli obrovského talentu, který ve finále juniorky Australian Open v roce 2002 dovolil jen šest her Rusce Marii Šarapovové. Strýcová tehdy byla světovou juniorskou jedničkou, o rok později vítězné tažení v Melbourne zopakovala.
V dospělé kariéře se spíš než tituly proslavovala jinak. V červenci roku 2010 vysílala její finálový zápas proti Maďarce Szavayové na pražském turnaji ECM Prague Open Česká televize.
Vulgarity v přímém přenosu i doping
Strýcová se trápila a v rozhovoru s tehdejším trenérem a manželem Jakubem Záhlavou, který měl u sebe napojený port, syčela přímo do vysílání vulgarity na adresu sebe i soupeřky. 
"Nikdy nebudu svatoušek. A ani nechci být. Stydím se za to, když sprostě nadávám. Nebo se přímo na kurtu rozbrečím a pak si připadám jako největší debil. Ale ty sprostý slova mě štvou víc, měla bych se krotit," řekla tehdy Strýcová, jejíž zápasy určitou dobu odmítla Česká televize vysílat.
Další problém přišel  v říjnu 2012. Hráčka byla pozitivně testována na turnaji v Lucembursku , když byl v její moči nalezen nepovolený  stimulant  sibutramin . Tenistka vědomé užití popřela a dostala zákaz startu na šest měsíců. Strýcová se hájila tím, že se látka do jejího těla dostala přes prášky na hubnutí.
"Toho stresu na mě bylo moc. Cítila jsem se psychicky bídně a navíc jsem - jako někdy spousta ženských - právě měla dojem, že jsem tlustá," řekla tehdy tenistka. Ještě před dopingovou kauzou zatkli a odsoudili jejího otce za obchod s drogami.
Kouč Krupa nastolil vojnu
Přes, jak sama říká, "hororové" období se ale přenesla. Na kurtu je stále divoká, mimo něj však dospěla. Je stoprocentní profesionálkou a od léta pod novým koučem zažívá tréninkovou vojnu. "Makáme dost. Seká to, je takový přísný," uvedla Strýcová na počátku spolupráce s Krupou, dlouholetým trenérem Tomáše Berdycha.
"Vojna, vojna. Psychologem určitě zatím nejsem. Spíš pořád jako voják, nastavuju nějaký režim," řekl Krupa. Nespoutané tenistce dokonce zavedl i systém pokut za zlámané rakety a sprostá slova. Během dvou měsíců byl v plusu téměř 400 dolarů.
Spolupráce, kterou si na začátku jen málokdo dokázal představit, funguje zatím výtečně. Strýcová zažívá skvělé období a táhne prapor českého ženského tenisu, v posledních letech ve světě tak dominantního.

Nejčtenější zprávy