Opencard nahradí Lítačka. Pracovní název se změnil v oficiální, potvrdila Krnáčová


Praha - Nová pražská karta se bude nakonec přeci jen jmenovat Lítačka. Magistrát hlavního města tak rozhodl díky průzkumu veřejného mínění, podle kterého se tento název mezi lidmi nejvíce uchytil. Lítačka vyvolala 52 procent pozitivních ohlasů. Lidé budou moci o zelené karty žádat už od posledního února a vydávat se budou od 1. března.

"Na základě analýzy, kterou jsme si nechali vypracovat, zvítězil náš původně pracovní název Lítačka. Vítězství je to sice těsné, ale tento návrh většinu získal. Přeji si, aby novou kartu provázely jen pozitivní ohlasy, neboť pro Prahu znamená nové řešení výraznou úsporu peněz," řekla novinářům při jízdě tramvají T15 primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která si analýzu nechala vypracovat proto, že se na internetu strhla intenzivní diskuse o názvu nové karty. Během jízdy představila i nový design Lítačky.
Mnoho lidí považovalo Lítačku za jazykovou náplavu a na staronový název vzniklo na internetu i velké množství parodií jako třeba Krndačka. Diskutovalo se ale i o dalších možných názvech jako Šalinkarta nebo Legitka. Žádný z názvů však nevyhrál a z analýzy nakonec vyšla Lítačka jako těsný vítěz s 52,5 procenta pozitivních ohlasů.
Primátorka Krnáčová navíc nezapomněla znovu připomenout, že náklady na pořízení nového systému na vydávání čipových karet a uvedení Lítačky do provozu byly 1,9 milionu korun.

Její předchůdce opencard, která bude postupně nahrazena, přitom ve stejné fázi stála hlavní město 165 milionů a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun. V době, kdy město opencard pořizovalo, byly ale náklady na vývoj softwaru a dalších komponentů na jiné úrovni.
Ředitel městské společnosti Operátor ICT Václav Strnad ještě doplnil, že o karty budou moc lidé žádat od 29. února. "Pražané můžou žádat o Lítačku přímo v kartovém centru ve Škodově paláci. Pokud však mají platnou opencard, po dobu její platnosti se pro ně nic nemění. Až Pražanům skončí platnost jejich opencard zažádají o novou kartu, což by stejně museli udělat, a dostanou již novou Lítačku," řekl Strnad s tím, že vydávat karty bude město od prvního března.

Nejčtenější zprávy