Krpálek byl na soustředění v Japonsku, ale soupeři si své chvaty schovávali


Praha - Judistovi Lukáši Krpálkovi se na posledních dvou mezinárodních vystoupeních podle představ nedařilo, ale díky bodům nasbíraným v předchozích významných turnajích se stále drží ve světové elitní osmičce, což je jeho cíl i před olympiádou.
"Cestu do Ria mám snad téměř na sto procent jistou, ale mým cílem je vstoupit do olympijského turnaje jako jeden z osmi nasazených,“ netajil v rozhovoru pro Aktuálně.cz své záměry.
Kde jste našel hlavní důvod nedávného vyřazení na vašem oblíbeném pařížském Grand Slamu už v osmifinále?
S devatenáctiletým Japoncem Wolfem jsem se pral poprvé a byl to pěkný zápas. Stačila však jediná chybička, talentovaný soupeř ji využil a podařilo se mu eliminovat moji snahu o závěrečný tlak. Porážka mě samozřejmě mrzela, ale na druhou stranu jsem získal další cenné zkušenosti, které mě snad posunou zase o kousíček kupředu.
Před několika dny jste se vrátil ze soustředění v Japonsku. Jak a čím bylo pro vás užitečné?
Na tamější universitě trénuje přes sto judistů a jsou mezi nimi i medailisté ze světových šampionátů a olympijských her. V loňské sezoně jsem tam byl třikrát a po návratu domů jsem vždy cítil určité zlepšení. V náročné přípravě tam mám dost sparingů, ale tentokrát už bylo znát, že se blíží olympiáda. Kvalita je tam obrovská, ale ti nejlepší ani v tréninku neměli zájem ukázat všechno, co umějí. Jakoby nechtěli prozradit nové chvaty, které chystají do Ria.
O víkendu se v pražském Podvinném mlýně uskuteční Evropský pohár. S jakým záměrem do něj vstoupíte?
S jednoznačným cílem potřetí za sebou v něm zvítězit a připsat si dalších sto bodů do svého předolympijského účtu. Už samotná účast více než tří stovek judistů z 57 zemí napovídá, že do Prahy přijede řada špičkových závodníků. Nebude snadné najít cestu až na nejvyšší stupínek, ale budu mít výhodu domácího prostředí a zároveň nemalý motiv napravit poslední dva neúspěšné starty.
Máte už představu o svém jarním programu?
Jistotou je jen účast v dubnu na mistrovství Evropy, potom desetidenní předolympijský kemp v Nymburku a dva týdny před odletem do Brazílie avizovaný porod mé manželky. Tato životní událost má termín po mé závěrečné přípravě, takže časově i psychicky bych měl být v té době v pohodě.
Netajíte, že v Riu chcete vstoupit do turnaje ve vaší váze do 100 kilogramů jako jeden z osmi nasazených. Co je potřeba k udržení současné šesté příčky v olympijském žebříčku?
Vyhrát o víkendu v Praze a na evropském šampionátu skončit do pátého místa. Pokud by se to nepodařilo, tak mám další možnost bodového zisku na turnají masters v Mexiku a na Grand Slamu v Baku. Ani do zámoří či do  Azerbajdžánu se mi však z několika důvodů nechce. Hlavně proto, že je to spojeno s dlouhým cestováním a pak se chci v klidu a s jistou účastí mezi nasazenými co nejlépe připravit na olympijský turnaj.

Nejčtenější zprávy