Nejvyšší pokuta pro "šmejdy". Firma lákala na stotisícovou výhru, od seniorů vybírala tisíce za nic


Praha - Pokuty za předváděcí akce přitvrdily.  Firma Astena group musí zaplatit dva miliony korun  za nekalé obchodní praktiky včetně těch agresivních.  Rozhodla o tom  Česká obchodní inspekce (ČOI). Pokuta již nabyla právní moci, informuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Je to první pokuta firmě Astena group a je to zároveň nejvyšší pokuta organizátorům těchto akcí, pro něž se vžilo označení šmejdi.
"Firma opakovaně lákala spotřebitele na slosování o 100 000 korun v hotovosti a v letáku navíc zdůrazňovala, že se nejedná o předváděcí akci, ačkoli opak byl pravdou,"  uvedl Fröhlich. Dealeři firmy telefonicky kontaktovali vytipované seniory a pod záminkou převzetí dárku je zvali na soutěž o 100 000 korun.

"K žádnému slosování však na těchto akcích nedošlo, zato inspektoři kontrolami prokázali, že účastníci zaplatili několikatisícové částky za pochybný příslib voucheru na nákup libovolného zboží," dodal Fröhlich . Kolik obětí má společnost na kontě, nelze podle inspekce vyčíslit. ČOI po uložení sankce zaslala 17. února příslušnému živnostenskému úřadu návrh na odebrání živnostenského oprávnění společnosti Astena group.
Stejně vysokou pokutu ČOI dala v květnu 2013 za předváděcí akce 1. České reklamní společnosti za promyšlenou manipulaci a agresivní nátlak na seniory během prodeje.

Nejčtenější zprávy