Další krok k atraktivitě? Z kvalifikace formule 1 bude vyřazovací show


Ženeva - O pořadí na startu jednotlivých Velkých cen formule 1 bude v této sezoně s největší pravděpodobností rozhodovat nový systém kvalifikace. Bude se konat po způsobu vyřazovacího závodu, z něhož v devadesátisekundových intervalech odpadne vždy nejpomalejší jezdec. Na změně se podle médií dohodly v úterý v Ženevě strategická skupina a komise formule 1, návrh musí ještě schválit Světová rada motoristického sportu v rámci Mezinárodní automobilové federace FIA.
Podle nového formátu bude kvalifikace opět rozdělena do tří částí. V té první bude ve hře všech 22 jezdců, ale po uplynutí sedmi minut a pak po každých 90 sekundách vždy nejpomalejší účastník odpadne. A to do té doby, než zbude 15 vozů. Mezi těmi se pak po pauze stejným způsobem rozhodne o osmi finalistech, eliminace ale začne už od šesté minuty. V závěrečné sekci pro osm nejlepších nastane vylučovací fáze po pěti minutách a potrvá do úplného rozhodnutí.
V dosavadním formátu byla kvalifikace rovněž rozdělena na tři části, ale v každé rozhodly o pořadí až konečné časy. Silné stáje tak mnohdy šetřily pneumatiky a vozy tím, že se o rychlá kola pokoušely až v závěru jednotlivých sekcí, nové pravidlo by tak mělo zajistit více akce na trati.

Nejčtenější zprávy