Veterináři stáhli z obchodů Makro 300 kilogramů mečouna s rtutí. Tuna se ho prodala


Praha - Státní veterinární správa (SVS) stáhla z trhu 300 kilogramů mraženého mečouna kvůli zvýšenému obsahu rtuti. Více než tuna masa se už prodala. Produkty se prodávaly v řetězci Makro v Česku a jeho obdobě Metro na Slovensku a v Maďarsku.
Ve vzorcích bylo asi dvojnásobně víc rtuti, než je povolené množství. Podle veterinářů to však neznamená pro zdraví akutní nebezpečí. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Petr Pejchal. Lidé mohou výrobky značky Sashimi Swordfish Loin vrátit v místě prodeje.
Více než 1300 kilogramů mražené ryby dovezla do Česka firma AG Seafood od belgické společnosti Oceanwide, ryby však původně pocházely z Vietnamu. "Z toho 1013 kilogramů výrobku bylo prodáno konečnému spotřebiteli jako rozmražený produkt s datem spotřeby 7. února 2016," řekl Pejchal.


Za med s antibiotiky padla rekordní pokuta, potvrdila veterinární správa
číst článek


Z obchodních řetězců bylo staženo celkem 127 kilogramů ryby a toto množství bude zlikvidováno u příjemců zásilek. Dalších 180 kilogramů zadrželi v pražském skladu Fjord Bohemia a tato část zásilky bude zlikvidována nebo vrácena do Vietnamu.
Výrobky jsou označené jako Sashimi Swordfish Loin s šarží VN/257/III/012, datem spotřeby 3. 4. 2017 a datem spotřeby po rozmražení 7. 2. 2016.
Rtuť patří mezi kumulativní jedy, podle množství nahromaděného v těle může způsobovat zažívací problémy, potíže s ledvinami nebo neurologické změny. "Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví, popřípadě k úmrtí," dodal veterinární mluvčí.
Podle něj byly limity v odebraných vzorcích překročené přibližně dvojnásobně. "Toto množství nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost," uzavřel.

Nejčtenější zprávy