Cenová mapa: Podívejte se, kolik platíte za pitnou vodu vy a kolik se platí v sousedním městě


Praha - Ve slezském Krnově platí lidé za krychlový metr vody sotva padesátikorunu. V Trnové nedaleko Prahy jsou na tom výrazněji hůř - za kubík platí víc než trojnásobně, tedy 160 korun. To je dvakrát víc, než je celorepublikový průměr posazený okolo 80 korun.
Výrazné rozdíly v letošních cenách vodného a stočného se dají vyčíst z nejnovějšího plošného cenového srovnání v Česku, které zveřejnil web Pravda o vodě. Provozuje jej ekonom Radek Novotný, jenž dlouhodobě sleduje poměry v českém vodárenství.
"V mapě jsou zachyceny ceny po jednotlivých okresech a jsou přepočteny na jednosložkovou cenu tak, aby porovnání bylo jednoznačné a transparentní," řekl Novotný.
Schází jen Brno-venkov, kde je mnoho samostatných vodárenských společností, které mají rozdílné ceníky, a je tedy velmi komplikované udělat souhrnnou cenu srovnatelnou s jinými regiony v Česku.
I v rámci jednoho bývalého okresu se přitom dají najít zajímavé cenové anomálie. Například na Kolínsku. Zatímco v Kolíně stojí kubík vody 69,75, o dvacet kilometrů dál v Českém Brodě platí lidé o téměř 25 korun víc. Tamní vodárnu provozuje na rozdíl od Kolína jiná společnost - francouzská Veolia. V Kolíně provozuje vodovody a kanalizace rakouská Energie AG, která navíc oproti loňsku zlevnila o téměř devět korun za kubík.
Jinak vodné a stočné v Česku letos v průměru zdražilo o 1,5 procenta. Růst je tak mírnější než loni, kdy se zdražovalo až o 2,5 procenta. Za krychlový metr vody Češi platí přibližně 83 korun. Z toho 40 korun připadá na vodné, zbytek na stočné, uvedl začátkem února ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Oldřich Vlasák. Sdružení však porovnávalo jen ceny největších firem, které zásobují vodou více než šest milionů obyvatel v desetimilionovém Česku.
Kolik stojí voda u vás a kolik v sousedním městě nebo obci? Podívejte se do podrobné grafiky.

Nejčtenější zprávy