Soukup našel na ME ztracené sebevědomí, Tomešová zase stabilitu


Ťumeň - Ano, není to mistrovství světa a startují tam jen B-týmy všech reprezentací. Ale i tak výkony českých biatlonistů na evropském šampionátu v Ťumeni stojí za zmínku. Jaroslav Soukup stříbrem ze závodu s hromadným startem ukázal, že se s ním ještě musí počítat a může to potvrdit už tento týden na MS v Oslu.
Letošní sezona třiatřicetiletému rodákovi z Jičína příliš nevycházela. Trápil se běžecky i střelecky. Jeho nejlepším výsledkem bylo až 25. místo ve sprintu v Pokljuce.
I proto mu trenéři dali volno, neabsolvoval zámořskou cestu po Světových pohárech v Canmore a Presque Isle, aby se mohl připravovat v Jablonci na mistrovství Evropy.
A tvrdá dřina se zjevně vyplatila. Po 14. místu ve sprintu dojel osmý ve stíhacím závodě a vše korunoval stříbrným "masákem". Co je hlavní, našel se střelecky, z posledních dvou závodů minul jen jediný terč.
"Za to jsem moc rád, to mé pohodě pomohlo nejvíc. Je to dobrá bilance, ale zase nejsem taková hvězda, abych mohl říci. Jo, a jiné už to nebude. Vím, že každé další ráně budu muset věnovat zase plnou koncentraci," dodal skromně pro oficiální web českých biatlonistů.
Kouč: Pomohl mu trénink doma
I když A-tým ještě oficiální nominaci na světový šampionát v Oslu nezveřejnil, je jasné, že Soukup by v ní neměl chybět. "Jsem přesvědčený, že mu pomohl trénink v domácích podmínkách a účast v IBU Cupu. Našel opět svoji jistotu a pohodu. Věřím, že to uplatní i na mistrovství světa," nechal se slyšet trenér mužského biatlonového B-týmu Aleš Ligaun.
Soukupovy výkony měly stoupající tendenci, ve stíhačce se ještě stoprocentně necítil. "To byla jedna velká krize a trápení. Teď jsem se ale konečně probudil, konečně nebyl běh tak těžkopádný. Najednou jsem cítil sílu i energii a byl jsem ostatním schopný konkurovat. Ovšem pocitově to stále není ta moje top forma," přiznal s tím, že věří, že se naplno projeví až v Oslu.
S sebou může vzít ještě jednoho parťáka, který bude pátým reprezentantem a tedy i takový žolík, protože do závodů mohou nastoupit jen čtyři biatlonisté z každé země. Jenže na ME už nikdo další tak výrazně nezazářil jako právě Soukup. Za zmínku stojí snad jen dvě 17. místa Adama Václavíka. V záloze je ale i Tomáš Krupčík, který šampionát v Rusku vynechal.
Vyjela si Jislová letenku do Osla?
Větší oříšek to bude mezi ženami. Tam je ve hře už pouze jedna letenka a v Ťumeni se přitom dobře předvedly Jessica Jislová i Barbora Tomešová. Obě se v závěrečném "masáku" vešly do první desítky. Jislová dokonce sahala po medaili, ale skončila šestá.
"V prvním okamžiku jsem byl trochu zklamaný, protože Jessica měla k medaili blízko. Ale hned jsem si uvědomil, že máme dvě holky do desítky, a to je něco, na co bych si před startem vůbec nevsadil. Obě mi udělaly velkou radost. Jessica naším nejlepším výsledkem a Bára svojí vyrovnaností. Vždyť tady byla vedle tohoto devátého místa ještě osmá a jedenáctá," prohlásil trenér ženského B-týmu Marián Málek.
Zatímco Tomešová už má v 29 letech něco za sebou, třiadvacetiletá Jislová se v v dospělém biatlonu teprve rozkoukává. "Zcela upřímně, před sezónou bych v šesté místo na ME vůbec nedoufala. Když jsem přešla z juniorek do seniorské reprezentace, dost jsem za ostatníma během tréninků zaostávala. Dlouho mi trvalo, než jsem se dokázala přizpůsobit větší zátěži. Na druhou stranu je vidět, že ta dřina se vyplatila," těší Jislovou.
Odměnou pro ni může být to, že se projede po trati v Holmenkollenu. Světový šampionát začíná už 3. března.

Nejčtenější zprávy