Známe nový nejabsurdnější poplatek. Vybírají ho největší banky


Praha – Jedenáctý ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek vyhrál poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetové bankovnictví. Informoval o tom provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher, který anketu pořádá.
Vítězný poplatek skončil v loňském i předloňském ročníku ankety druhý. "Jde typicky o poplatek, kdy banka trestá klienta za chování, které po něm sama vyžaduje – soběstačné a samostatné obsluhování bankovního účtu prostřednictvím internetbankingu," říká Nacher.

Infografika
Neplaťte bance zbytečné poplatky. Velký přehled levných účtů varuje i před chytáky
projít grafikuVítězný poplatek vybírají na svých základních běžných účtech například dvě ze tří největších českých bank. V České spořitelně vyjde na pět korun, když platba míří do České spořitelny, a na sedm korun, když odchází do jiné banky. V Komerční bance vyjde odchozí platba vždy na šest korun. Obě banky nabízejí balíček neomezených odchozích plateb za 29, respektive 39 korun.
Finálové hlasování v jedenáctém ročníku ankety bylo nejtěsnější v historii. Vítězný poplatek získal 627 hlasů, druhý v pořadí poplatek za vedení účtu zemřelého klienta (po dobu dědického řízení) dostal 568 hlasů.
"Domnívám se, že zpoplatňovat účet klientovi (respektive jeho dědicům), jenž nežije, tudíž nelze s takovým kontem nijak disponovat, je nemravné," dodává Nacher.
Anketa se kromě jiného snaží vyvinout tlak na banky při změně jejich poplatkové politiky, letos v ní hlasovalo více jak 12 tisíc klientů bank. "Pozitivním výsledkem naší ankety je fakt, že výnosy z bankovních poplatků za celý bankovní sektor poslední dva roky klesají," říká Nacher.
Výsledky finálového kola hlasování:
Poplatek
Počet hlasů
1. Poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking
627
2. Poplatek za vedení účtu zemřelého klienta (po dobu dědického řízení)
568
3. Výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou
325
4. Poplatek za autorizační SMS
292
5. Poplatek za dotaz úřední osoby
266

Nejčtenější zprávy