Vyrůstal s Murraym či Djokovičem, teď chce mladý obr zatopit Berdychovi a spol.


Hannover - Roste přímo před očima, tenisově i fyzicky. Osmnáctiletý Alexander Zverev ze zatím zastavil na 58. místě žebříčku a výšce 198 centimetrů. O víkendu si sice v dresu Německa odbyde reprezentační premiéru, ale už teď je českému výběru jasné, že to s ním v 1. kole Davis Cupu nebude mít lehké.
"Zverev udělal poslední dobou velký pokrok, hodně se zlepšil a může být nebezpečnější než Kohlschreiber, když se nezraní, klidně by jednou mohl být prvním hráčem světa," prorokoval po nominaci nehrající kapitán českého kvarteta Jaroslav Navrátil.
A rozhodně nešlo jen o zdvořilostní fráze. Před mladým čahounem s účesem Björna Borga mají respekt i jiné a větší hvězdy. Kupříkladu Novak Djokovič, Andy Murray či John Isner, ti všichni ho znají od dětství.
Malý "Sascha", jak se Zverevovi přezdívá, se narodil do čistokrevně tenisové rodiny. Jeho rodiče jsou trenéři, otec byl kdysi reprezentantem Sovětského svazu, ale v roce 1991 se s rodinou přestěhovali do Německa.
Murray: Bude z něho dobrý hráč
Od malička vzhlížel k o deset let staršímu Mishovi, který se také připravoval na kariéru profesionálního tenisty. Na okruhu to zatím dotáhl nejvýše na 45. místo, ale od juniorských let se na turnajích potkával s takovým hráči, jako jsou Andy Murray nebo Novak Djokovič. Saschovi bylo tehdy kolem pěti let, sotva udržel raketu a už se chodil dívat, jak si to tihle velcí kluci na tréninku pěkně vrací.
"Novak i Andy pro mě byli jako děti, neuvědomoval jsem si, kdo jsou. Jen jsme si hráli fotbal, basketbal i tenis. Teď jsou na vrcholu formy, já s nimi trénuju a mám příležitost je lépe poznat. Je to neuvěřitelné a jsem jim moc vděčný za tu možnost," uvedl Zverev pro atpworldtour.com.
S Murraym se potkali na začátku letošní sezony, nejprve na Hopman Cupu a poté v 1. kole Australian Open. Oba zápasy německý tenista prohrál, ale přesto Brita překvapil.
Trénuje ho i Berdychův kouč
"Nemohl jsem uvěřit tomu, jak už je vysoký. Ale bude z něho dobrý hráč, nechci říkat, jak moc dobrý. Nikdy nevíte, co s vámi udělají zranění nebo jiné potíže. Můžu usuzovat jen z jeho hry a ta je dobrá," prohlásil o něm wimbledonský šampion.
S britským tenistou Zvereva pojí i jiná věc, o fyzickou kondici se mu totiž stará Jez Green, který dřív mučil tělesnou schránku Murrayho nebo poté i Tomáš Berdycha.
"Sascha je úplně odlišný typ sportovce než já. Dokážu si představit, že s ním Jez pracuje docela jinak než se mnou. Je ale zkušený v práci s mladými hráči, takže mu může pomoct tak, jako pomohl mně," dodal Murray.
Pomáhá mu ale i tenisový dril na slunné Floridě v Saddlebrook Tennis Academy, kam se vydal stejně jako jeho bratr a jako hvězdy John Isner, Jack Sock nebo v minulosti Pete Sampras či Bon a Mike Bryanovi.
Isner: Ještě není dozrálý
"Když s ním trénujete, poznáte, že je ještě v mnoha ohledech nedozrálý. Ale to je dobře, má ještě spoustu prostoru se zlepšovat. Hraje skvěle od základní čáry a když narostl do takových rozměrů, bude mít spoustu zbraní," předvídá Zverevovy možnosti na servisu Američan John Isner.
Možná právě to, že je od dětství obklopen takovými tenisovým jmény způsobilo, že si v posledních letech počíná na okruhu tak nebojácně. Když byl před dvěma lety juniorskou jedničkou a vyhrál v této kategorii Australian Open, na otázku, jaký vidí rozdíl mezi dospělým a juniorským tenisem, odpověděl:
"Nevidím velké rozdíly mezi námi a někým kolem 100 a 150. místa v žebříčku. Všechno je to o jistotě na kurtu, někdy mají mladí hráči až přílišný respekt."
Dnes už ví, že je lepší i než polovina první stovky a i když ho čeká v Davis Cupu premiéra, rozhodně může český výběr potrápit. Hned v pátek ho čeká duel proti Berdychovi, kterému naposledy v Marseille vzal set, ale prohrál. Jak to dopadne tentokrát můžete sledovat v naší páteční online reportáži.
Duel mezi Německem a Českou republikou v Hannoveru rozehraje Lukáš Rosol a Phillip Kohlschreiber, utkání mezi Zverevem a Berdychem bude následovat.

Nejčtenější zprávy