Hledají se noví olympionici. V České republice vzniká Akademie Freestyle lyžování


Vítkovice - Najít nové talenty a kdo ví, třeba i budoucí olympioniky. To je jedním z hlavních cílů speciální Akademie Freestyle lyžování. Projekt, který by pod záštitou Svazu lyžařů ČR na základě systematické celoroční práce vychovával děti pro reprezentační výběry akrobatů, odstartuje už v létě. Ještě v zimě ale proběhne první dílčí kemp akademie, který je na programu od 13. do 17. března.
S vizí založit v tuzemsku Akademii Freestyle lyžování přišel Josef „Pepé“ Kalenský. Sám aktivní akrobatický lyžař a jeden z nejzkušenějších členů slopestylové reprezentace, který ovšem v současné době nemůže kvůli mnohokrát operovanému koleni jezdit.
„Už v létě, kdy jsem věděl, že půjdu na další operaci a po pěti operacích už asi žádnou díru do světa ve freeski neudělám, jsem přemýšlel, co dělat dál. Jelikož jsem jezdil skoro dvanáct let, mám za sebou nějakých 300 závodů a spolupracoval jsem se spoustou různých trenérů, řekl jsem si, že by bylo dobrý ty moje zkušenosti také předávat dál,“ popisuje.
Vymyslel tak projekt Akademie Freestyle lyžování, která by pod záštitou Svazu lyžařů ČR prostřednictvím celoročního systematického tréninku připravovala mladé talenty a už od jejich útlého věku je vychovávala pro seniorské reprezentace. A to pod vedením profesionálních trenérů.
Kalenský: Bez mladých to nepůjde
„O děti se tady zatím nikdo moc nestará. Někdo s nimi musí jezdit a předávat jim zkušenosti, protože bez mladých ten sport prostě dál nepůjde. Začít v devatenácti letech jezdit za reprezentaci je pozdě. V Rakousku, Německu, Švýcarsku, Americe, všude takové akademie jsou, jen u nás pořad chybí,“ vysvětluje Kalenský.
Akademie Freestyle lyžování by se měla naplno rozjet v létě. Ještě v zimě však vše odstartuje pětidenním kempem v K2 snowparku Vítkovice. Od 13. do 17. března se začátečníkům, středně pokročilým i pokročilým freestyle lyžařům budou věnovat šéftrenér slopestyle reprezentace Roman Dalecký s trenérem juniorského národního týmu Michalem Pečem a reprezentantem Šimonem Bartíkem.
„Na campu se nejvíce zaměříme na trénink základů freeskingu a to chytání grabů do rovných skoků, přejíždění jednoduchých překážek, trénink rotací. Vše bude probíhat na malých překážkách a od úplného začátku tak, aby kemp mohl zvládnout opravdu každý bez rozdílu věku, pohlaví a zkušeností,“ popisuje šéftrenér Dalecký.

Nejčtenější zprávy