Freestyle lyžař Gagnier: Máme rádi X-Games, ale zajímá nás olympiáda


Praha - Vincent Gagnier toho ve svých dvaadvaceti letech stihl už docela dost. Loni vyhrál prestižní X-Games ve své disciplíně Big Air na lyžích. Jde o to po rozjezdu a vystřelení z rampy předvést ve vzduchu ten nejlepší trik. Takový řekněme méně svázanější než Double Full Double Full Full akrobatického lyžaře Aleše Valenty.
Kanaďan Gagnier a hvězda své disciplíny se o tomto víkendu už podruhé představí i v Česku, konkrétně na šestém ročníku akce Excelent Soldiers v Deštném v Orlických horách. K vidění bude také další osobnost svého sportu Američan Matt Walker. Na doprovodné party vystoupí mimo jiné DJ Netsky, který měl "na svědomí" hudební podkres posledního silvestrovského ohňostroje v Londýně.
"Je tu jeden z největších skoků v Evropě, deset metrů vysoký a pětadvacet metrů dlouhý. Já ale nemám nikdy dopředu vymyšlené co předvedu. Nějaké triky mám vždy v hlavě, ale rozhodnu se až na poslední chvíli," řekl serveru aktualne.cz před startem akce Gagnier.
Prostředí českých bunkrů, do nějž je celý víkend stylizován a podle nějž se akce i jmenuje, zná tento Kanaďan díky loňské zkušenosti poměrně dobře. Ještě víc doma je ale na X-Games. Loni tamní Big Air vyhrál, letos se mu závod tolik nepovedl a skončil až šestý, jinak poslední čtyři roky ve finálové dvanáctce ale nikdy nechyběl.
Deštné bude pro Gagniera posledním závodem sezony. "Dám do roka tak šest až devět podobných akcí, do budoucna to plánuju ještě víc omezit. A soustředit se na natáčení klipů a focení," říká jezdec.
A co olympiáda? "Ano. Na tu v Koreji bych se chtěl dostat," odpoví rázně. Rideři sice podle něj mají víc rádi X-Games, všichni v Americe na nich vyrostli a snili, že se tam jednou ukážou. Jakýsi despekt z formálnějších olympijských her se už ale postupně vytrácí.
Velký kamarád českého ridera Marka Skály ještě před příjezdem do Česka stihl další zajímavou show. Na stadionu baseballistů Red Socks v Bostonu vyhrál bigairovou exhibici. "Neuvěřitelná věc, obrovské davy lidí, všichni správně nabuzení, velký zážitek," hodnotí Gagnier.

Nejčtenější zprávy