Kde jsou orlice? Fanoušky rozdělil znak na dresech pro Světový pohár


Praha – Sotva spatřily nové dresy české hokejové reprezentace pro zářijový Světový pohár světlo světa, hned se staly objektem velkého zájmu, ale taky sporu. Místo tradičního velkého státního znaku, který na dresech tradičně dominoval, se totiž designéři přiklonili ke znaku malému.
Jenže... Malý státní znak  je tvořen pouze červeným polem, na kterém je umístěn historický znak Čech. Tedy pouze české země, nikoli už Moravy a Slezska, jejichž orlice na dresu nejsou.

Zvolená varianta má připomenout slavné časy bývalého Československa. Někteří fanoušci však tohle vysvětlení nepřijali a v internetových diskuzích se takřka okamžitě rozjely ostré přestřelky a výměny názorů.
"Být hráčem z Moravy nebo Slezska, odmítl bych s tímhle znakem nastoupit. Raději bych hrál za výběr Evropy," napsal jeden z přispěvatelů. "Moraváci jsou opět odsunuti na druhou kolej. Provokace!" přidává se další.
Dresy dokonce porušují zákon
Mnohem podstatnější však je fakt, že národní dres musí mít podle zákona na mezinárodních akcích vyobrazen klasický velký státní znak. To ostatně v rozhovoru pro iSport potvrdil i  místopředseda sněmovního výboru pro heraldiku Karel Andrle. " Malý znak lze použít jen pro razítka nebo na mince, reprezentační dresy musí mít státní znak velký."
O situaci již ví i Český svaz ledního hokeje a vzniklý spor řeší. "Už jsme kontaktovali pořadatele turnaje s prosbou, zda by nešlo malý znak nahradit tím velkým," uvedl mluvčí Zdeněk Zikmund.
Co dres fotbalový?
Stříbrný dvouocasý  lev  ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou je malým státním znakem teprve od roku 1990. Dnes je k vidění především na razítkách a pečetidlech státní správy  nebo na cedulích označujících památné stromy. Zda nakonec bude zdobit i dresy českých hokejistů, je zatím ve hvězdách.
Multisportovní fanoušek si však jistě všiml, že ani na trikotech české fotbalové reprezentace není k vidění klasický  čtvrcený štít. Situace se ale vyhrotila až nyní. Budou se tak muset před Eurem převlékat i Vrbovi svěřenci? Uvidíme.

Nejčtenější zprávy