Sáblíková: Trenér Novák je borec. Nechápu, jak mě tak dlouho drží nahoře


Berlín - Rychlobruslařka Martina Sáblíková v aktuální sezoně vyhrála vše, co šlo. Trojnásobná olympijská šampionka získala zlaté medaile na vícebojařském mistrovství Evropy i světa, triumfovala na světovém šampionátu na tratích 3000 i 5000 metrů a s předstihem si zajistila vítězství v seriálu Světového poháru na dlouhých tratích.
Krátce před startem rychlobruslařské sezony se navíc kvalifikovala na olympijské hry v Riu de Janeiro v cyklistické časovce.
"Byla to úžasná sezona. Už od kvalifikace na olympiádu se mi docela dařilo, za což jsem hrozně ráda. Byla sice hodně bolestivá, ale taky hodně dobrá. Trenér (Petr Novák) to zase dobře naplánoval, je prostě borec. Nechápu, jak mě může deset let držet takhle nahoře. Jsem ale ráda, že se nedaří jen mně, ale i dalším lidem v týmu," řekla osmadvacetiletá česká reprezentantka po vítězství na MS ve víceboji v Berlíně.
Vícebojařský titul je nejcennější
V německé metropoli i v závěru sezony potvrdila, že má stále skvělou formu. Vytvořila si evropské maximum na 500 metrů, na trojce i pětce překonala rekord dráhy. V závěrečném závodě na 5000 metrů tak jistě odrazila atak své dlouholeté sokyně Ireen Wüstové z Nizozemska a mohla začít slavit čtvrté zlato na akci pro nejvšestrannější rychlobruslaře.
"Bylo to hodně náročné, protože Ireen předváděla to, co předváděla. Souboje mezi námi byly hodně vyhecované a proto z toho byly tak dobré časy. Bylo to náročné, ale hodně jsem si to užila. Ireen je závodník, který bojuje až do konce, což na ní mám ráda. Nikdy se nevzdává a myslím, že i diváci si to užívali," ocenila rivalku, která se po zranění na začátku sezony vrátila do špičky a jako jediná jí byla schopná konkurovat.
Vícebojařský úspěch považuje Sáblíková obecně za nejcennější. "A mají to tak asi všichni. Když se povede jedna trať na mistrovství, tak je to dobré, ale tady člověk musí předvést to nejlepší na všech distancích. A jakmile se mu jedna nepovede, nemá absolutně šanci. Záleží na každém kroku," řekla.
Tleskali jí i nizozemští fanoušci
Z dalšího úspěchu se radovala v hale, ve které si poprvé před 14 lety vyzkoušela speciální rychlobruslařské brusle. A v hale jí vedle českých fanoušků aplaudovali i ti nizozemští. "Jsem ráda, že tady byli i naši. I díky nim jsem v trojce byla schopná bojovat zpět o rekord dráhy. Říkala jsem si, že přece nepůjdu domů s tím, že jsem to ani nezkusila," přiznala Sáblíková, která se ještě dlouho po závodě s fanoušky v aréně radovala.
Od jednoho nizozemského příznivce dostala i nafukovací balón v podobě mimoně. "Fandí mi od roku 2006, kdy jsem končila v juniorech. Dá se říct, že je se mnou celou kariéru, a já si ho hrozně moc vážím. Na velké akce jezdí vždy. A mimoně mám ráda, mám je skoro na všem," smála se rodačka z Nového Města na Moravě.
Přestože nyní Sáblíková myslí už spíše na cyklistiku, příští týden by měla startovat v závěrečném závodě SP v Heerenveenu. Je ale možné, že bude v Nizozemsku chybět. "Já bych nejradši jela domů a už skončila. Pan trenér ale chce, abych do Holandska jela. Uvidíme, jak se dohodneme, ale budu ho statečně přemlouvat," pousmála se.
"Chtěla bych už co nejdříve začít jezdit na kole a najíždět kilometry na časovkářském speciálu. I proto bych nejradši jela domů. Možná ale v Holandsku bude lepší počasí než u nás," dodala Sáblíková, která už před startem MS řekla, že stejně od příštího týdne bude mít cyklistika prioritu a rychlobruslení už bude jen doplňkem.

Nejčtenější zprávy