Čím dodavatelé elektřiny přesvědčují zákazníky?

Přehled nejnovějších lákadel dodavatelů elektřiny.


Elektřina je jednoduchý produkt, který obchodník prostě nemůže zabalit do hezčí a lákavější krabičky. Proud zlevňuje pravidelně už několik let za sebou a na příslib levnější elektřiny je už řada spotřebitelů imunní. Proto dodavatelé stále častěji do světa vykřikují: buďte s námi, dáme vám něco navíc. Spotřebitel by se spokojil s málem: nízká cena, férové obchodní podmínky, slušné jednání na zákaznické lince. Jenže energetické společnosti pořád vymýšlejí něco nového. Podívejte se na bonusy, které jsou aktuálně „in“.


Spotřebitelský úvěr


Jako by půjček nebylo dost, poskytuje je od ledna letošního roku i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy, který rozšířil své služby o energetické poradenství a nebankovní úvěry. Primárně jsou určené na nákup úsporných spotřebičů. „Chceme zákazníkům nabídnout možnost, aby jejich domácnost byla energeticky co nejefektivnější a zamezilo se zbytečnému plýtvání elektřinou nebo plynem,“ říká jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.


Neúčelový spotřebitelský úvěr si mohou lidé u Bohemia Energy sjednat ve výši od 10 do 200 tisíc korun. Délku splatnosti mohou zvolit až na 84 měsíců. Půjčky jsou poskytované pouze zákazníkům odebírajícím energii od Bohemia Energy. Protože jsou úvěry primárně určené na nákup energeticky úsporných spotřebičů, domácnost nejprve navštíví energetický poradce, který zjistí, čím klient topí, svítí nebo vaří, zaznamená stáří jednotlivých spotřebičů, stav budovy apod. Na základě svých zjištění doporučí úsporná opatření, mimo jiné nákup moderních spotřebičů.


Energetický rádce a fotovoltaika


Energetické poradenství není na trhu s elektřinou a zemním plynem nic nového – dlouhodobě ho poskytuje například Pražská energetika nebo společnost ČEZ. „Zákazníci mají k dispozici rozsáhlého Energetického rádce s rady a tipy na úspory energií. Nedávno jsme také představili střešní fotovoltaiku na klíč, díky které mohou zákazníci zvýšit svou energetickou soběstačnost a současně stabilizovat náklady na elektřinu,“dodává Barbora Půlpánová, tisková mluvčí společnosti ČEZ. Dotaci na solární elektrárnu ve výši až 100 tisíc korun je možné získat z programu Nová zelená úsporám. ČEZ zákazníkům nabízí vyřízení této dotace a další administrativy spojené s instalací solárních panelů.


LED žárovky (téměř) zdarma


Zatímco někteří dodavatelé odměňují bonusy stávající zákazníky, jiní nenechávají nic náhodě, a „dárek“ vnutí klientovi hned při podpisu smlouvy. Ačkoli je podomní prodej v celé řadě českých měst a obcí zakázán, zástupci některých energetických společností domácnosti přesto obcházejí, aby je zlanařili. Lidé, kteří často nevědí, která bije, podepíšou nejen změnu dodavatele, ale i kupní smlouvu na úsporné osvětlení zdarma. Když posléze od smlouvy na dodávky energií odstupují, mohou se vystavit sankci nejčastěji ve výši 2 000 korun za LED osvětlení. V kupní smlouvě je totiž chytře uvedeno, že pokud od ní zákazník také neodstoupí, zaplatí pokutu. Podobné praktiky používají především podomní prodejci Bohemia Energy, Comfort Energy nebo Lama Energy.


Bonus za včasné placení


Někteří dodavatelé oceňují, pokud jim zálohy na energie posíláte včas. Patří k nim například společnost Euprope Easy Energy, která vám dokonce vrátí část peněz zpět (jedná se o tzv. systém cashback). Podmínkou ale je, že musíte mít aktivní kartu Creedo, která s sebou přináší i další výhody – například slevy na nákup některých vybraných produktů. Na podobném principu funguje i karta Tesco Clubcard, na níž zase připisuje za každou zaplacenou zálohu body společnost E.ON.


Bezplatná telefonní linka


Každý z nás už někdy potřeboval zavolat dodavateli – třeba kvůli nejasnosti na faktuře. Takový telefonát se může prodražit, pokud energetická společnost provozuje „barevnou“ linku začínající třeba trojčíslím 840. Jen k několika dodavatelům v České republice se klienti dovolají zdarma. Patří mezi ně Amper Market, Europe Easy Energy nebo Vemex a nedávno se mezi ně přidal i gigant z jižních Čech, společnost E.ON.

Nejčtenější zprávy