Vláda schválila půjčky na bydlení pro mladé rodiny

Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let.


Půjčky od 50 tisíc do 600 tisíc korun by měly být poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení.


V letošním roce počítá ministryně Karla Šlechtová za ANO ohledně půjček pro mladé rodiny s celkovým výdajem 100 milionů korun. Program bude vyhlášen nařízením vlády, to znamená, že nepodléhá schvalování zákonodárců. 


Úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení by měl být poskytnut na stavbu nebo koupi bytu či rodinného domu. Výše úvěru je maximálně 600 tisíc korun, nejvýše polovina skutečných nákladů na stavbu.


Úroková sazba se váže na základní referenční sazbu EU vztahující se k veřejné podpoře. Ta se nyní pohybuje na úrovni 0,46 procenta. Minimálně by se k ní přičítal jeden procentní bod, maximálně dva body. Fixovaná by měla být na pět let. 


Maximální dobu splácení 15 let by ministerstvo pro místní rozvoj bylo ochotno v nevyhnutelných případech prodloužit na 21 let. Úvěr může žadatel kdykoliv předčasně splatit bez sankcí. 


„V případě překročení každoročního rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení bude umožněno neuspokojené žádosti z jednoho roku převádět do následujících let,“ uvedlo v návrhu ministerstvo pro místní rozvoj. 


Jednou z podmínek pro poskytnutí úvěru je stavba nebo pořízení nemovitosti mimo záplavové území. Po dobu splácení úvěru také nesmí příjemce převést právo na jinou osobu. 


„Myslím si, že je to krok správným směrem. Nicméně se domnívám, že bychom měli udělat poněkud robustnější nástroj, něco jako manželské půjčky, které by si potom při narození dětí rodiče odepisovali, a část dluhu by se umořovala,“ řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. 


Před dvěma týdny vláda jednání o návrhu přerušila. Šlechtová tehdy uvedla, že ministři sociální demokracie návrh nepodpořili a žádali, aby se zvýšila věková struktura. 

Nejčtenější zprávy