Soukalová má velký křišťálový glóbus! Ve stíhačce dojela čtvrtá


Chanty-Mansijsk –  Předposlední závod biatlonového Světového poháru přinesl rozuzlení o držitelce velkého křišťálového glóbu. Stala se jí Gabriela Soukalová, která ve stíhacím závodě dojela na čtvrtém místě. Ač její největší konkurentka Francouzka Marie Dorinová Habertová skončila druhá, v celkovém pořadí ji už nemůže přeskočit.
Velký křišťálový glóbus dosud získala z českých biatlonistů pouze Jiřina Pelcová-Adamičková před 26 lety.
Závod jsme sledovali v naší online reportáži  ZDE .
Závod vyhrála stejně jako ve čtvrtek Finka Kaisa Mäkaräinenová. Dalším Češkám se závod vůbec nepovedl. Lucie Charvátová byla v cíli až na 42. místě, Jessica Jislová obsadila 48. příčku. Veronika Vítková závod dokonce vzdala po čtyřech chybách na úvodních dvou střeleckých položkách.
"Musím Gábinu pochválit. Celou sezonu vydržela jezdit stabilně, dnes se to potvrdilo. Asi nebyla ve své kůži, ale dobře jí jely lyže a zvládla to, je to velká náhrada za to, že jsme neměli medaili z mistrovství světa," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.
Mezi muži vyhrál stíhací závod Němec Simon Schempp, stříbro bral Nor Johannes Bö, třetí byl Erik Lesser z Německa. Nejlepším Čechem byl Michal Šlesingr na desátém místě. Vše jsme sledovali živě ZDE.
Bez medaile ale s glóbem
Vedoucí žena Světového poháru startovala ze druhého místa a se ztrátou pouhých tří vteřin na první Finku Mäkäräinenovou. Hned na první střelecké položce ale o dobrou pozici přišla a po jedné chybě se propadla za stupně vítězů.
Běžecky se ale dokázala dotáhnout na Finku a Italku Wiererovou a spoluprácí s nimi ušetřila před příjezdem na střelnici síly. Druhou ležku začala střílet od prostředka, smetla všechny terče a opět nechyběla ve vedoucí skupince.
Na první stojce si vedla opět skvěle a ujala se spolu s Dorinovou-Habertovou vedení. Obě dvě biatlonistky na poslední položce minuly jeden terč a pořadí se znovu promíchalo. V pěti vteřinách odjelo do posledního kola šest biatlonistek.
Pro vítězství si pak dosprintovala suverénní běžkyně Mäkäräinenová, druhá byla Dorinová Habertová a v cílové rovince pak českou reprezentantku předjela i Wiererová. I tak ale Soukalová získala jistotu, že si z Ruska odveze Velký křišťálový glóbus pro vítězku SP i Malý pro nejlepší biatlonistku stíhacích závodů.
Šlesingr v TOP 10
Spokojený s dnešním výkonem může být i Michal Šlesingr. Ten udělal na střelnici za celý závod jedinou střeleckou chybu a oproti sprintu si polepšil o dvě místa. V cíli byl desátý.
"Škoda té jedné chybky na druhé ležce. Scházel kousek aby to spadlo. Michal by pak byl mnohem výš," hodnotil výkon nejlepšího Čecha v rozhovoru pro Českou televizi trenér biatlonistů Marek Lejsek.
Ještě větší pochvalu si však zaslouží Michal Krčmář. Pětadvacetiletý biatlonista z Vrchlabí obsadil 17. příčku a výsledkovou listinou se tak posunul o 22 míst vzhůru. "Je to tak. Bimbo si vedl skvěle. Na střelbě sice dvakrát chyboval, ale běžecky byl tentokrát skvělý. Důkazem toho budiž desátý nejlepší čas," liboval si Lejsek.
Se třemi trestnými koly ve stíhačce triumfoval Simon Schempp, kterému prvenství ve včerejším sprintu uniklo o jedinou vteřinu. Stále se ale ohromně trápí domácí Rusové. Nejlépe z nich si dnes vedl Jevgenij Garaničev, který však obsadil až 14. příčku. Krize bývalé světové velmoci tak nebere konce.

Nejčtenější zprávy