Tohle je mocná Sparta! Rozjeté lokomotivě Slavia čelit neuměla, i proto tlak na Uhrina vzroste


Glosář - Na jednu stranu jsou teď sparťané jistě šťastní za reprezentační pauzu, protože si ve svém zběsilém jarním itineráři alespoň kapku vydechnou.
Na druhou stranu v nich určitě cosi křičí: Tak, a teď nám rychle naservírujte tu Plzeň, ať ji sfoukneme jako svíčku.
Čistě hypoteticky: hrát se zápas Sparta-Viktoria třeba o příštím víkendu, asi by teď Letenským mnozí věřili, že ligovou sezonu ještě dokážou strhnout ve svůj prospěch. Protože takovou fazónu, jakou předvedli ve čtvrtek v první půli v Římě a v neděli, to zase po změně stran proti Slavii, tu jim opravdu může leckdo závidět.
Jenže jak známo, klíčový duel Plzeň-Sparta je na programu až (plus minus) 24. dubna. A otázka zní: Zastihneme Letenské v podobné formě snů i za měsíc?
Do té doby se toho ještě stane mnohé. Kupříkladu reprezentace odehraje  přátelské zápasy se Skotskem a ve Švédsku a Sparta pak dva čtvrtfinálové mače Evropské ligy proti Villarrealu.
A propos, navštívenky si oba právě nalosovaní soupeři poslali o víkendu grandiózní. Villarrealu se o víkendu podařilo smazat dvougólovou ztrátu na Barcelonu a v ligovém duelu vyrovnat na 2:2. Zatímco Sparta v 285. derby se Slavií prohrávala o gól a slavila nakonec triumf 3:1.
Mimochodem, v hledišti Generali Areny kromě pozorovatelů Villarrealu nechyběli zástupci dalších navýsost solidních evropských klubů, jež derby přilákalo. Ajax, Dortmund, Legia Varšava, Hoffenheim, Basilej, Anderlecht, Mönchengladbach... A jejich zástupci své cesty do Prahy, řekl bych, rozhodně nelitovali.
Až na ten ostudný pokřik
Atmosféru derby podpořila i večerní hodina výkopu, pod světly přeci jen i fotbalové jeviště působí ještě podmanivěji než za denního světla. A sparťanská aktuální síla a vůle po obratu a vítězství tak nabyly ještě heroičtějších kontur
Elektrizující atmosféru vyprodaného stadionu mně osobně kazilo jediné. Kdyby se fans Sparty naučili nějakou jinou provokaci, nebo klidně i nadávku na rivala, než ono obligátní "Jude, Slavie", případně v personalizované podobě "Jude, Hušbauer", bylo by prostě na světě líp. Tohle je totiž přinejmenším ostuda a s nastolenou taktikou "dělejme, že to neslyšíme, nebo že nám to nevadí" se prostě nějak nemůžu ztotožnit.
Ti, kdo to zpívají, tvrdí, že to prý nic neznamená. To bohužel, obávám se, není pravda, nicméně: Neznamená-li to tedy podle vás nic, proč to zbytečně halekat? Pokud už se ostří příznivci Sparty odnaučili bučet na Afričany, třeba by ze svého repertoáru dokázali vygumovat i tenhle hnus. Stačí chtít. Předem děkuji, bude-li zač.
Slávisty logicky namlsala podzimní výhra v Edenu, kdy se červenobílým, jež tehdy mentálně notně posílil vstup nových vlastníků klubu, podařilo zaskočit sparťany důslednou herní agresivitou. Kdo zaloví v paměti, vybaví  si, že tehdy Sparta tápala především v ligových utkáních na hřištích soupeřů. I proto, že se stále učila nový způsob hry.
Teď se ale slávisté, byť posílení o osm zimních příchodů, potkali se zcela jinou Spartou. Jako by se ocitli v cestě rozjeté lokomotivě. A ve finále jí ani nestačili uskakovat z cesty.
Evoluci nestihnete za pár týdnů
Ve Spartě proběhla pozitivní evoluce. Když to srovnáme jen se zmíněným podzimním derby, tak právě po něm se trenér Ščasný notně hněval na chybujícího Matěje Hybše. Toho už teď najdete v Jablonci. Uprostřed hřiště tehdy po prvním zadupání propadal Marek Matějovský. Dnes je z dlouholeté opory náhradník. A tak bychom mohli pokračovat. Až bychom došli ke dvěma zimním posilám, které se na rozdíl od "hokus pokusů" z předchozích transferních oken povedly každá na 110 procent.
Josef Šural i Ondřej Zahustel zapadli do rozjíždějící se Sparty naprosto dokonale. A především na rozdíl od mnoha předchozích "posil", které asi Letenští dělali rovnou na lavičku nebo co, zásadním způsobem zvýšili v kádru variabilitu a hlavně konkurenci. I ta bezesporu nastartovala k životnímu jaru Krejčího, postrčila i leckdy liknavého Dočkala, otevřela dveře k velkým šancím Marečkovi. A tak bychom mohli pokračovat.
Každopádně Sparta může být Slavii vzorem, jakou evoluční cestou vykročit. Mít na lavičce trenéra, jemuž vedení stoprocentní věří a podrží ho i v nesnázích. Trenéra s jasnou sportovní vizí, ke které vede hráče, jež má v kádru. A ty, kteří se jeho vizi vzdalují, postupně nahrazuje plejery lepšími. Přičemž ten proces nemůže trvat jen půl roku, ale mnohem déle. Nutná je trpělivost. Ale také správná volba onoho trenéra s vizí a důvěrou.
Z Dušana Uhrina mladšího byli slávisté zcela nadšení v zimní pauze, kdy v přípravných zápasech kráčel s týmem od vítězství k vítězství a oslňoval moderním herním pojetím s vysokým presinkem.
V lize jsme to ale ještě od něj, lépe řečeno od jeho týmu, neviděli. Kráčí se cestou "sbíráme body, aby z toho byla Evropa, a je celkem jedno jak". Nevím, jestli je ta cesta správná. Na výhybku tenhle vlak přijede v létě a bude se kontrolovat, jestli má směrem do Evropy návěští Otevřeno. Pokud se to snad nepovede, mašinfíra se asi vymění. Ale to předbíháme, do konce ligy (a domácího poháru, který do toho také může promluvit) zbývá ještě spousta kol, tak nedělejme předčasné účty. Nicméně už teď je jasné, že tlak na trenéra Uhrina se začne stupňovat.
Z derby si neveze body, zato zajímavou zkušenost: pohled do zrcadla možné budoucnosti. Pokud by se totiž do pohárové Evropy dostala, ocitla by se tam Slavia dost možná v konfrontaci s týmy, hrajícími s podobnou kvalitou jako v neděli Sparta. A derby ukázalo, že na to by dnešní Slavia asi ještě nestačila.
Jako by si střihli handicapový závod
Sparta-Slavia 3:1. V turfu se příliš nevyznám, ale tolik jsem pochopil, že aby byly dostihy zajímavější, startují někdy favorité s handicapem, tedy se závažím, aby se zvýšily šance ostatních koní.
Podobný "handicapový závod" si naordinovala v neděli Sparta, když hned v 6. minutě zase neubránila standardní situaci. Slůvko "zase" je namístě, protože totéž Spartu potkalo ve Zlíně, proti Jablonci, doma proti Laziu... Prostě je to pro tým z Letné už tak trochu všední vesta. Což mu logicky ve vývoji zápasů vytváří občasné komplikace.
Tentokrát Škodu neudržel stoper Brabec. Fatální chyba. Zároveň však paradoxní, protože jinak hraje Brabec poslední dobou opravdu v reprezentační formě (pane Vrbo).
A jak se slávisté dostali do vedení, přestali hrát fotbal. Zakopali se těsně před svojí brankou a odpalovali balony.
Poločasová taktická porada Sparty se pak stala základem obratu. Letenští začali hrát víc po zemi a trpělivěji utahovat lis. Přibývaly standardní situace a s nimi ze zvětšujícího se tlaku přišly i branky. Pokud Tomáš Pospíchal svého času pravil, že fotbal nemá logiku, tak tentokrát ji měl. Výrazně lepší tým v zápase prostě musel vyhrát. A vyhrál.
Neobešlo se to sice bez tradičního českého koloritu, typu odmávaného autu v situaci, kdy měl Kenia balon u kopačky a zcela uvnitř hrací plochy. Načež Sparta aut vhodila a po krátké mezihře přišel roh a gól na 2:1. Asistenta rozhodčího pana Nádvorníka se sice můžeme ptát, co pohledává v Synot lize, a paní Damkové, kdo ho tak nedostatečně proškolil a vycvičil a ještě ho nominoval do derby: Ale shazovat na to porážku Slavie by nebylo namístě.
Nehledě na to, že stoper Deli, který střídá opravdu famózní fotbalové momenty s výpadky mysli, dohrál opravdu jen díky velké benevolenci (nebo nedostatečnému postřehu) hlavního sudího Kocourka. Kopání do soupeře bez míče by se tolerovat nemělo.
Až jednou bude hrát Slavia se Spartou zase vyrovnaný zápas, pak bude, věru,  rozhodovat každá maličkost, možná i otočený aut. Ale tentokrát prostě rozhodl příliš defenzivní způsob hry hostí. Jestli si slávisté na víc nevěřili, nebo neměli víc sil (po chřipce), to vědí oni. Jejich trenér po utkání řekl, že aktivity čekal od červenobílých víc. Pod tlakem pak logicky vznikaly chyby, jako třeba podskočení dlouhého Frýdkova autu (Souček + Latka), následný nedůsledný zákrok (Berkovec) a zoufalý pohled na to, jak si Lafata vlastní střelu dokáže dorazit do branky (všichni).
Ale to jsou jednotlivosti. Když v atletice skáčete do dálky kolem 4 metrů, nejspíš favorita, co umí doletět do osmimetrové vzdálenosti, v závodě neporazíte. Ve fotbale se dá výkonnostní rozdíl občas ošolíchat za pomoci taktiky a štěstí. Ale tentokrát tomu byla Slavia příliš vzdálena. Její cesta zpátky na vrchol je teprve na začátku.
A Sparta? Ta si teď bude muset přepočítat své bojovníky. Někdo odjede na reprezentační srazy, lékaři se budou věnovat Váchovi a Holkovi. A ligové zápasy na Slovácku a s Příbramí se budou muset obejít bez Frýdka, který je po Costovi druhým sparťanem, který v sezoně chytil osmou žlutou kartu. (Mimochodem Slavia se na Julisce kvůli jeho čtvrté žluté představí bez Hušbauera.)
Šlágr číslo 2? Spíš gladiátorské hry
Liberec-Plzeň 0:1. Viktoria se zatím na jaře stejně jako Sparta pohybuje od vítězství k vítězství. Ovšem právě na zápas U Nisy byli mnozí velmi zvědaví. Z toho důvodu, že právě tady se dala čekat možná zápletka.
Leč nestalo se. Jednou Liberec rozevřel obranu přespříliš a už do ní Rajtoral prostrčil Ďurišovi gólovou přihrávku. V souběhu s tím, že Coufal nevystavil střelce do ofsajdu, bylo dílo dokonáno. Jinak se na mizerném drnovitém terénu v Liberci pořádaly spíš gladiátorské hry než fotbal. Viktoria ale i v téhle zkoušce síly obstála.
Trest za čtvrtou žlutou si příště proti Jihlavě odstojí Rajtoral, z druhé strany pak Kučera, který by patrně kvůli zápůjčce právě z Viktorie stejně nemohl hrát.
Mladá Boleslav - Jablonec 1:0. Domácí, třetí v tabulce, si výhrou vybudovali v boji o Evropu už pohodlný šestibodový "polštář" na pátou Slavii, která má i horší vzájemné zápasy - čili aby Jarolímovy hochy předstihla, musela by v závěru ligy získat o 7 bodů víc než oni. To už je docela hodně. Na čtvrtý Liberec ztrácí Slavia body tři, na předstižení Slovanu však po zápasech s výsledky 2:2 a 1:2 opět potřebuje čtyři body... A když Jablonec, který po smutku na Spartě pokaňhal další zápasovou koncovku, vyhraje Mol Cup, bude mít Slavia velkou honičku, aby se do ligového Top 4, a tím pádem do Evropy, nějak dostala...
Zlín-Olomouc 0:0. Vystihl to gólman hostí Buchta. "Když už nevyhrajeme ani ve Zlíně, tak nevím, kde chceme vyhrát." Dodejme, že Sigma měla od 54. minuty po vyloučení Hubáčka výhodu přesilovky - a stejně si musela vystačit s remízou.
Jihlava-Příbram 1:3. O pouhý bodík tak stáhla náskok dalšího ligového otloukánka, tentokrát z Vysočiny. V utkání o to, kdo bude nad propastí viset zoufaleji, právě Jihlava totálně propadla. Příbram teď má pod střechou 24 bodů, Jihlava 23, Olomouc 17 a Baník 8.
Ostrava-Teplice 1:2. Zápas (skoro) poslední záchrany čeká Sigmu po reprezentační pauze ve Vítkovicích. Pokud by snad šli domácí baníkovci do vedení, nemusí se ještě Sigma ničeho bát. Podobně vedl Baník poslední dobou na Slavii, s Duklou, v Jablonci i teď s Teplicemi. Ale s výjimkou mače na Estadio de la Pelta zůstal všude bez bodu.
Brno-Dukla 3:0. Nahlíženo pozitivně, domácí Hyčka vstřelil ve 14. sekundě utkání třetí nejrychlejší gól zdejší ligové soutěže. Nahlíženo negativně: To, co Dukla při Štetinově karetní absenci předváděla v defenzivě, připomínalo kabaret.
Bohemians-Slovácko 2:0 . Poté, co se hosté v lize už nějak došmrdlali ke 30 bodům, už se patrně nemíní přetrhnout. "Klokani" vědí, že nad takovým přístupem soupeře neradno ohrnovat nos. Takže po vítězství už je v kapse hřeje 25 bodíků, což před zápasy s Libercem, v Brně a se Spartou k většímu klidu jistě potřebovali. A pak se jede do Jihlavy.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Nejčtenější zprávy