Kam s volnými penězi? Nejistotu berte jako šanci, radí analytici


Že akciové trhy na začátku roku padaly? Že cena ropy na začátku roku sestoupila na několikaletá minima? Že noviny píšou o nově přicházející krizi? Čeští ekonomové a analytici věc vidí možná až překvapivě jasně. Jde o šanci výhodně investovat peníze a nechat je v příštích letech vydělávat.
"Sami jsme v našich podílových fondech v lednu navyšovali akciovou složku – vyhodnotili jsme si poklesy akcií, které jsou v rozporu se stále solidním ekonomickým vývojem," říká Jaroslav Vybíral, investiční analytik ČSOB Asset Management.
Jako šanci vidí současný vývoj i Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities, každý propad má své dno a Hlinomaz vidí výrazné důvody pro návrat k růstu. "Hlavním jsou například náznaky, že bychom letos mohli projít minimy cen ropy.  Jeden ze strašáků trhu by tak mohl oslabit, a i když zůstávají další, může to být určitý náznak, že trhy budou mít opět pevnou půdu pod nohama, " říká. Podle Hlinomaze má trhům pomoci i počínání centrálních bank a vlád, které se vedle deflace zaměřují právě na boj proti ekonomickému propadu.

"Zaměřte se na aktiva, průmyslová odvětví, akciové tituly, regiony či segmenty, které momentálně krvácejí. Ne vše, co krvácí, se zase zhojí a poroste. Ale něco z toho jistě ano," nabádá Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.
Má i konkrétní tip, kam nyní zaměřit pozornost. "Skoro všichni teď ohrnují nos nad investicemi do rozvíjejících se, mladých trhů. Jasně, tyto trhy jsou momentálně bity, ale dlouhodobě nedává příliš smysl, že by neměly zase růst. A moc níže, než jsou teď, už ani klesat nemohou. Dlouhodobě rozvíjející se trhy zkrátka musí dohánět ty rozvinuté," říká Kovanda.
Konzervativnější pohled nabízí Vybíral. "Geograficky preferujeme investice do evropského, případně německého indexu, v rámci sektorů pak dlouhodobé spotřební zboží (z důvodu stimulu levné ropy) nebo IT (pro dlouhodobé strukturální trendy). V poslední době jsme se zaměřili i na energetické firmy, jejichž ceny akcií výrazně odepsaly vzhledem k pádu ropy," říká.
Šichtářová: Akcie jsou nadhodnocené
Úplně jinou cestu pak volí Markéta Šichtářová, ředitelka společnosti Next Finance. Ta vychází ze zcela opačného závěru, než její kolegové. Nečeká totiž oživení, ale spíše další pád. Současný pokles burz tak za příležitost k nákupu nepovažuje, akcie jsou podle ní stále nadhodnocené.
"Ekonomika se nyní nachází téměř celosvětově v poněkud netypickém druhu pasti likvidity, což je stav, kdy je extrémně těžké až nemožné klasickými finančními instrumenty (vklady, cenné papíry) byť jen zachovat hodnotu peněz, natož je zhodnotit. Tento stav neskončí minimálně do odeznění příští krize. Proto je nutno obrátit se úplně jinam, a to k reálným aktivům: Typicky zlato a reality. A pak samozřejmě marginální věci typu sbírky, starožitnosti a podobně," radí ekonomka Šichtářová.
Více o tématu investování a správy osobního majetku najdete v úterní příloze Hospodářských novin Manažerské finance.

Nejčtenější zprávy