Nehoda: Cruyff byl komplexnější než Messi. Soupeři ho museli ztrojovat


Praha - Bývalý československý reprezentant Zdeněk Nehoda považuje dnes zesnulého Johana Cruyffa za jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob a řadí ho na stejnou úroveň s legendárními Brazilcem Pelém a Argentincem Diegem Maradonou. Hráčský agent na slavném Nizozemci oceňoval hlavně mimořádnou komplexnost.
"Já osobně ho považuji za srovnatelného s Pelém a Maradonou, protože se dokázal prosadit ve světovém i v evropském fotbalu, na klubové bázi i co se týče reprezentace. Jeho výsledky hovoří za všechno, byl to jeden z nejkomplexnějších hráčů historie. Vždycky jsem ho uznával a hodnotím ho jako jednoho z nejlepších hráčů na světě," řekl Nehoda.
"Respektoval nás jako soupeře"
Proti Cruyffovi, který zemřel v 68 letech na rakovinu plic, si zahrál na zlatém mistrovství Evropy 1976. V semifinále Československo vyřadilo favorizované Nizozemce po výhře 3:1 v prodloužení. Mezi střelce se v Záhřebu zapsal i Nehoda.
"Věděl jsem, proti komu hrajeme. On byl kapitánem v roce 1974, kdy prohráli ve finále mistrovství světa. To bylo jedno z nejsilnějších mužstev, které Holandsko kdy mělo. Byl obrovský úspěch je vyřadit. Respektoval nás jako soupeře, ale osobně jsem s ním do kontaktu nepřišel," uvedl Nehoda.
Za největší přednost trojnásobného držitele Zlatého míče označil všestrannost. "Johan byl daleko komplexnější, než jsou dneska Lionel Messi nebo Cristiano Ronaldo. Hrál jednak v záloze tvořivého hráče, kde dával spoustu gólů, a svou kariéru končil jako libero ve Feyenoordu Rotterdam. Takže mimo brankáře mohl hrát na všech postech," uvedl třiašedesátiletý někdejší útočník Dukly.
Soupeři vymýšleli speciální taktiku
"Dneska se na Ronalda a Messiho nasazují dva tři hráči. Už tenkrát vymýšleli trenéři speciální taktiku, aby na něj nikdo nehrál osobku, protože to bylo k ničemu. Takže se i Cruyff zdvojoval a ztrojoval," přidal Nehoda.
Druhou osobní zkušenost s Cruyffem, tentokrát jako trenérem, získal jako ředitel pražské Sparty v roce 1992. "V Poháru mistrů evropských zemí jsme jeho Barcelonu porazili na Spartě 1:0 a za nimi postupovali jako druzí ve skupině. Jestli si dobře pamatuji, tak jsme jediní, kteří jsme je jako pozdější šampiony v tom ročníku porazili," vzpomínal Nehoda. "I jako trenér obrovsky ovlivnil světový fotbal. Je prakticky stvořitelem dnešní Barcelony, jejího systému, hry i vychovávání hráčů," dodal.

Nejčtenější zprávy