Soutěž se nepovedla, viník neznámý. Ministerstvo věří, že třetí tendr na dodávky značek již vyjde


Praha - Za nezvládnutou veřejnou zakázku na výrobu registračních značek pro silniční vozidla nikdo na ministerstvu dopravy potrestaný nebude. Informoval o tom mluvčí úřadu Tomáš Neřold. Tendr na registrační značky ministerstvo dopravy v minulosti muselo kvůli chybám opakovaně zrušit.
Před měsícem sliboval ministr dopravy Dan Ťok důkladně prošetřit, proč ministerští úředníci v zakázce opět selhali.
"Vyvodím personální důsledky a chci vědět, jestli šlo o neschopnost lidí, nebo zlý úmysl. Zanalyzujeme, co bylo špatně," řekl koncem února Ťok. Nyní úřad podle Neřolda připouští, že potrestat konkrétní viníky ať už z úmyslného nebo neúmyslného pochybení nebude jednoduché.
Tabulky pro registrační značky, označované jako SPZ, dlouhodobě dodává státu jediný dodavatel, kterým je společnost Hicon. Ta má s ministerstvem dopravy smlouvu od roku 2001, kdy správa značek na úřad přešla z ministerstva vnitra. Současný tendr na nového dodavatele je už druhým neúspěšným pokusem ministerstva o zadání zakázky v otevřené soutěži.
Předchozí veřejné řízení zadané ještě Ťokovým předchůdcem Antonínem Prachařem zrušil nynější šéf resortu dopravy kvůli chybám v zadávacích podmínkách začátkem loňského roku. Následně se domluvil se společností Hicon na snížení cen nejběžnějších registračních značek ze 108 korun na 77 Kč za kus.
Následnou soutěž vypsanou loni v říjnu ale muselo ministerstvo zrušit z podobných důvodů přesto, že požadované ceny jednotlivých uchazečů byly pro stát mnohem výhodnější než ceny současné. Například jen u nejběžnější značky pro osobní automobily požadoval podle serveru iDnes nejlevnější z uchazečů, společnost Eltodo, 48 korun za jednu tabulku.
Nový, v pořadí třetí tendr by podle Neřolda mohl být zahájen krátce po Velikonocích, kdy úřad plánuje ve Věstníku veřejných zakázek vydat předběžné informace k zakázce. Ročně ministerstvo dopravy odebírá zhruba 1,2 milionu tabulek. Jejich hodnotu úřad v předchozím tendru odhadoval na 105 milionů korun, Eltodo v posledním zrušeném tendru nabízelo za roční dodávku 60 milionů korun.

Nejčtenější zprávy