Ostrava: město mnoha tváří se vyplatí navštívit nejlépe v létě  

Ať už je to proslulá ulice Stodolní s desítkami barů a klubů, nejvyšší radniční věž v republice, jedinečné muzeum citer nebo významná technická památka areál Dolních Vítkovic, Ostrava má celoročně co nabídnout. V těchto dnech se ale přidává lákadlo navíc – festival Colours of Ostrava.
Z výšky i pod zemí
Severomoravská metropole, ležící v údolí mezi Beskydami a Jeseníky, je třetím největším městem České republiky a nachází se 10 kilometrů jižně od státní hranice s Polskem a 50 kilometrů západně od hranice se Slovenskem. Městem protékají řeky Odra, Ostravice, Opava a Lučina a značnou část území zde pokrývají lesy, parky a sídlištní zeleň. Přestože se Ostravě kvůli průmyslem znečištěnému ovzduší přezdívá „černá“, najdeme tady více než sto třicet významných krajinných prvků, tři přírodní rezervace a čtyři přírodní památky. Unikátem je zalesněná halda Ema, která obsahuje 4 miliony kubíků důlní hlušiny a bez ohledu na roční období je stále zelená. Přibližně 150 let starý odval uvnitř hoří a tak teplota hluboko v nitru haldy dosahuje až 1 500 °C.
Za zmínku stojí i vrch Landek, na jehož jihovýchodním úpatí se rozprostírá největší hornické muzeum u nás. Landek byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Svým štíhlým až „kubistickým“ tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší a je to jediná štíhlá venuše v Evropě.
Další ostravskou raritou je největší radniční komplex v ČR, Nová radnice. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930 podle projektu architektů Františka Koláře a Jana Rubého a slavnostně byla otevřena 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Centrální část budovy je zpevněná 3 m silnou železobetonovou deskou, aby udržela dodnes nejvyšší radniční věž v republice. Věž je vysoká 85,6 m a vyhlídková terasa pro veřejnost se nachází ve výšce 73 m. Věžní hodiny váží více než půl tuny, ciferník má průměr 350 cm a délka ručiček je 175 cm. Za příznivého počasí je odtud nádherný výhled na Ostravu a přilehlé okolí.
Dalším turistickým tahákem je Dolní oblast Vítkovic, něco jako „ostravské Hradčany“. Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a díky své výjimečnosti byl zapsán i na seznam Evropského kulturního dědictví. Naším tipem je zde například Malý svět techniky – interaktivní expozice, kde dotýkat se exponátů je přísně přikázáno, anebo od května zpřístupněná Vysoká pec č. 1 včetně nové nástavby s názvem Bolt Tower. „Adrenalinový“ okruh vás zavede na vyhlídku až do výšky téměř 80m, dostanete se do nitra vysoké pece a dozvíte se vše o výrobě surového železa. Součástí nástavby je i BOLT CAFE (Malý okruh) a nově je zpřístupněn i takzvaný Uhelný okruh, který umožní prohlídku dolu Hlubina s atraktivní návštěvou uvnitř těžní věže. Zde se dozvíte vše nejen o těžbě uhlí, ale také o jeho přeměně v koks a využití v souvislosti s vysokou pecí.
Za návštěvu stojí i Muzeum citer, jež nemá ve střední Evropě obdoby, proslulá Stodolní ulice  s 60 kluby, bary a restauracemi, pivovarské muzeum či Slezskoostravský hrad. Všechna tato místa můžete navštívit během roku kdykoliv, ale nikdy jindy zde během čtyř dnů nezažijete vystoupení 75 zahraničních a 57 domácích kapel, doplněná o divadelní a filmová představení, workshopy, diskuze, výstavy a výtvarné aktivity, to vše pod názvem Colours of Ostrava.
Take it easy!
Největší multižánrový festival Colours of Ostrava probíhá od 16. do 19. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Počet programových bodů se ustálil na čísle 299 a počet venkovních i vnitřních scén se zastavil na 16. Vedle hlavních hvězd jakými jsou Björk, Kasabian, Rudimental či Mika se svým světoznámým hitem Relax, Také it easy sem dorazí kapely a hudebníci z 31 zemí světa a žánrově se program rozprostře od electra přes world music, jazz, rock a alternativu až soulu a reggae. Z České republiky k sobě poutá nejvíce pozornosti jednorázový společný projekt kapely Zrní s Janáčkovou filharmonií Ostrava, dále například Tata Bojs, Lenka Dusilová a Baromantika, Bratři Ebenové, Stromboli, Michal Hrůza, Aneta Langerová nebo XindlX.
Jak pro Svobodné fórum řekla ředitelka Zlata Holušová: „Mezi zahraničními kapelami není žádná slabá, ale obzvlášť bych upozornila například na koncert Rity, to je taková izraelská Lucie Bílá, nebo na Faize Ali Faize, který se svým pákistánským gawwali, což je zvláštní druh extaktického zpěvu, vystoupí v Evropě jen u nás.“
Koncerty to však zdaleka nekončí. Pestrý filmový program připravila například Letní filmová škola Uherské Hradiště. Návštěvníci uvidí spoustu lahůdek, které sahají od klasiky, jako jsou kultovní drama Klub rváčů, thriller Okno do dvora, Perný den s Beatles či restaurovaný Vynález zkázy, přes novinky jako hudební tragikomedii Frank, vizuálně podmanivý thriller Fénix nebo francouzskou komedii Samba.
Letošní novinkou je také scéna nazvaná Voices of Freedom, diskusní scéna Moderních dějin.cz a Evropské komise věnující se „otázkám nedávné minulosti, aktuální přítomnosti i nejisté budoucnosti.“ Prostřednictvím přednášek, diskuzí a filmů se zde bude probírat mimo jiné i aktuální otázka Ruska a Evropy nebo  téma Osvobození a co přišlo po něm.
Na festival se vrátí i cirkusové šapitó, kde proběhnou workshopy flamenca, židovských, žonglování a akrobacie, swingových tanců, starobylých polských tanců či italských tanců pizzica.
Přibližně 1 500 umělců, členů kapel, divadel a diskutujících se zkrátka postará o to, abyste na Ostravu jen tak nezapomněli. A pokud to letos už nestihnete, příští rok určitě neváhejte.
 
 

Nejčtenější zprávy