Chania, kouzelné městečko snů na západě Kréty

 Ještě nevíte, kam si zaletíte se rozloučit s létem? Leťte do Chanie na řeckou Krétu. Jste tam z Prahy za dvě hodiny letu a ocitnete se v jiném světě. Můžete si být jisti, že zažijete spoustu krásných chvil.
V Chanii se určitě ubytujte v jednom z romantických hotelů přímo ve starém benátském přístavu. Většina hotelů má balkony a terasy a velmi příjemné vybavení, často starožitný nábytek. Ceny se zde v posledních letech trochu zvedly a již nejsou na té obvyklé krétské laciné úrovni. Ale odměnou Vám bude výhled na maják a úžasnou janičářskou mešitu. Jedinou možnou nepříjemností může být hluk z nočních barů. Ale to můžete spolehlivě a dobře vyřešit tak, že nepůjdete spát.
Maják v Chanii
K večeři si dejte určitě zdejší rybu v jedné z přístavních restaurací. Budete pít fantastické řecké víno a koukat se, jak se na moři houpou výletní a rybářské lodě. A než spustí diskotéky, můžete poslouchat, jak šplouchá voda. Chanie stojí na místě starověkého minojského města Kydonia. Podle básníka Homéra založil Chanii Kydon, vnuk krále Minoa z paláce Knosos. Ve středověku se mu říkalo Kandie. Řekové si tu na rozdíl od pevniny dlouho udrželi křesťanskou vládu. Zatímco Cařihrad od roku 1453 ovládali osmanští Turci, tak Kréta patřila benátské republice. Turci Chanii dobyli až po dvouměsíčním dobývání roku 1645 a vládli zde do roku 1897, kdy je Kréťané po mnoha krvavých povstáních vyhnali. Pak byla Chanie pár let hlavním městem formálně nezávislé Kréty.
Den v Chanii můžete strávit návštěvou několika muzeí, koupáním na příjemné městské pláži a nebo prostě bloumáním po křivolakých uličkách. Ženy bude zcela jistě bavit nakupování v milých buticích. Kafe nebo víno si užijete v příjemných kavárnách pod stropy z popínavých středomořských rostlin. Za horkého odpoledne zde pivo čepují do sklenic vytažených z mrazáků a to vás skvěle osvěží. Za pozornost stojí návštěva rozkošné synagogy Etz Hayyim. Před ní je příjemné posezení a společnost vám budou dělat líné kočky.
Z Chanie si můžete udělat pár pěkných výletů. Třeba na krásnou pláž Elafonisi. A nebo do legendární soutěsky Samaria. Nebudete litovat.

Nejčtenější zprávy